1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARAR UYGULAMAYA KONULDU
KARAR UYGULAMAYA KONULDU

KARAR UYGULAMAYA KONULDU

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde liderler seviyesindeki doğrudan görüşmelere ilaveten Birleşmiş Milletler tarafından mekik diplomasisi yönteminin kullanılması yönünde Greentree zirvesinde alınan karar dün uygulamaya konuldu. Bu çerç

A+A-

 

 

 

Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde liderler seviyesindeki doğrudan görüşmelere ilaveten Birleşmiş Milletler tarafından mekik diplomasisi yönteminin kullanılması yönünde Greentree zirvesinde alınan karar dün uygulamaya konuldu.

 

Bu çerçevede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Buttenheim, beraberlerinde kalabalık bir BM uzman grubuyla birlikte, Kıbrıs Türk müzakere heyetiyle yaklaşık iki saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Kıbrıs Türk heyetine başkanlık eden Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, TAK’a yaptığı açıklamada, dünkü görüşmenin bir başlangıç olduğunu ve görüşmenin oldukça verimli geçtiğini söyledi.

 

Özersay, bundan böyle ilke olarak her hafta bir liderler görüşmesine ilaveten iki mekik diplomasisi toplantısı yapılacağını, bu toplantılarda BM yetkilileriyle farklı opsiyonlar üzerinde görüş alış-verişinde bulunularak sürecin ileriye taşınmasına gayret gösterileceğini ve bunun Temmuz ayında Cenevre’de yapılan zirvede kararlaştırılmış olan güçlendirilmiş BM rolünün doğal bir uzantısı olduğunu belirtti.

 

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, BM yetkilileri, dün Türk tarafıyla yaptığı görüşmeden sonra Rum müzakere heyeti ile de bir görüşme gerçekleştirdi. BM heyeti bugün yeniden Kıbrıs Türk müzakere heyetiyle biraraya gelecek. Bugün ayrıca, Alexander Downer Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla da görüşüyor.

 

LİDERLER YARIN GÖRÜŞECEK

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri kapsamında yarın yeniden bir araya gelecek.

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 10:00’da başlayacak görüşmede, Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığının ele alınması bekleniyor.

 

New York zirvesi sonrasında programlanan 7 görüşmenin ilkini önceki gün gerçekleştiren iki lider, yarınki görüşmeden sonra, 9 Ocak’a kadar 5 görüşme daha yapacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler