1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARAR PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK
KARAR PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

KARAR PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

Anayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da çıkardığı “Lefkoşa Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin 90 gün izne çıkarılmasına” ilişkin yasa gücünde kararnamenin yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin CTP-BG ile TDP’nin a

A+A-

 

 

Anayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu’nun 4 Temmuz’da çıkardığı “Lefkoşa Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin 90 gün izne çıkarılmasına” ilişkin yasa gücünde kararnamenin yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin CTP-BG ile TDP’nin ara emri başvurusuyla ilgili kararını pazartesi saat 15.00’te açıklayacak.

Nevvar Nolan başkanlığında Şafak Öneri, Necmettin Bostancı, Talat D. Refiker, Narin F. Şefik ve Hüseyin Besimoğlu’ndan oluşan Anayasa Mahkemesi, gün boyu süren oturum sonucunda tarafların iddia ve savunmalarını dinledi.

Sabahki oturumda tanıkları dinlerken, öğleden sonraki oturumda ilk olarak Bakanlar Kurulu adına Avukat Feyzi Hansel kararnamenin gerekçelerini ortaya koydu. Daha sonra ise TDP adına Avukat Boysan Boyra ve CTP adına Avukat Ezer Özsoy, yasa gücündeki kararnamenin kendilerine göre Anayasa’nın hangi maddelerine aykırı olduğunu ortaya koyarak, bu gerekçelerle yürütmenin durdurulması gerektiği inancını dile getirdiler.

Oturumda son olarak Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Behiç Öztürk görüşlerini dile getirdi.

Tarafların görüşlerinin saat 18.45’te tamamlanmasının ardından söz alan Anayasa Mahkemesi Başkanı Nevvar Nolan, başvuruyla ilgili kararın pazartesi günü saat 15.00’te açıklanacağını belirterek duruşmayı kapattı.

 

 


Anayasa Mahkemesi, Hükümet’in “Lefkoşa Belediyesi Kararnamesi” duruşmasına yine ara verdi.

Hükümet’in avukatı Feyzi Hansel, “ Bu mesele zorunluluk ilkesi ile hukuk ikinci plana itilebilir” dedi

 

Duruşmanın bugün tamamlanıp tamamlanmayacağı veya kararın açıklanıp açıklanmayacağı netlik kazanmadı.

 


Anayasa Mahkemesi, iki muhalefet partisi CTP-BG ile TDP’nin, hükümetin 4 Temmuz’da çıkardığı ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve meclis üyelerinin 90 gün izne gönderildiği yasa gücünde kararnamenin yürürlüğünün durdurulması için yaptığı ara emri başvurusunu bugün görüşüyor.

Nevvar Nolan başkanlığında Şafak Öneri, Necmettin Bostancı, Talat D. Refiker ve Narin F. Şefik’ten oluşan Anayasa Mahkemesi, saat 09.30’da başlayan duruşmada ilk olarak iki partinin başvurularını birleştirerek görüşmeyi kabul etti.

Duruşmada CTP-BG’yi Avukat Ezer Özsoy, TDP’yi avukat Boysan Boyra, davalı Bakanlar Kurulu’nu avukat Feyzi Hansel temsil ederken, Savcılık adına da Başsavcı Yardımcısı Muavini Behiç Öztürk hazır bulundu.

Mahkemede dinlenen ilk tanık CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ikinci tanık ise TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı oldu. Daha sonra da Sağlık Bakanlığı müfettişi Mustafa Hazar tanık olarak dinlendi.

Duruşma sürerken Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, yasa gücünde kararnameyle LTB Başkanı yetkileri verilen Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ve LTB’nin bazı şube amirlerinin mahkeme koridorlarında beklediği gözlemlendi.

Duruşmaya saat 12.30 sıralarında bir saatlik ara verildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1287 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler