1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARAR ANAYASA MAHKEMESİ'NİN...
KARAR ANAYASA MAHKEMESİNİN...

KARAR ANAYASA MAHKEMESİ'NİN...

“Özelleştirme Yasası” ile ilgili dava kararı açıklanmak üzere süresiz ertelendi Anayasa Mahkemesi’nde görüşülen “Özelleştirme Yasası” ile ilgili davada, İddia ve Savunma Makamları hitaplarını tamamladı. Anayasa Mahkem

A+A-

 

 

 “Özelleştirme Yasası” ile ilgili dava kararı açıklanmak üzere süresiz ertelendi

 

 

Anayasa Mahkemesi’nde görüşülen “Özelleştirme Yasası” ile ilgili davada, İddia ve Savunma Makamları hitaplarını tamamladı. Anayasa Mahkemesi kararını açıklamak üzere davayı süresiz erteledi. TÜRK-SEN’E bağlı EL-SEN VE TEL-SEN ile Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nin, “Özelleştirme Yasası” aleyhine Anayasa Mahkemesi’nde açtığı davanın esasına ilişkin ikinci duruşma dün yapıldı. İddia Makamlarının önceki günkü duruşmada 4 temel başlık altında yaptığı hitaba karşılık olarak bugün, Kıdemli Savcı Behzat Öztürk hitabını yaparak iddialarını ortaya koydu.

 

SAVCI, HİTABINI YAPTI

 

Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Üye Yargıçlar Şafak Öneri, Necmettin Bostancı, Talat Refiker ve Narin Şefik huzurunda görüşülen davada, Savunma Makamı adına Başsavcı Yardımcısı Muavini Behiç Öztürk, İddia Makamı’nda Av. Ezer Özsoy, Av. Ürün Solyalı, Av. Hasan Esendağlı, Av. Şefik Aşçıoğulları ve Av. Hasan Alkan hazır bulundu. Dünkü duruşmada Kıdemli Savcı Behzat Öztürk, Anayasa’nın bütünün, Özelleştirme Yasası’na aykırı olamadığını iddia etti.   

 

İDDİA MAKAMI’NIN SAVUNDUKLARI

 

Davacı siyasi partiler ve sendikalar adına oluşturulan İddia Makamları önceki duruşma genel 4 iddiasını ortaya koymuştu. İlk olarak “yaşam devri”ni ortaya konularak, meclisin yapması gerekeni Bakanlar Kurulu’nun yaptığı, Bakanlar Kurulu’nun yetki sınırının çizilmiş olmadığı, dolayısıyla Anayasa’ya aykırı olduğu ifade edildi.

Kıdemli savcı Behiç Öztürk ise yapılan tüm iddialara tel tek bulgu yaparak, gerekçelerini ortaya koydu. Öztürk, Anayasa’ya aykırılığın global bir şey olup, Özelleştirme Yasası’nın sıkıntılı bir yasa olmadığını iddia etti.

Savunma ve iddia makamlarının hitaplarını tamamlaması ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Nevvar Nolan, dava kararının süresiz ertelendiğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 919 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler