1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARANLIK AYDINLANMADI
KARANLIK AYDINLANMADI

KARANLIK AYDINLANMADI

ELEKTRİK AV KURBANI MI? Teknecik Elektrik Santrali’nin, dün saat 19.07 itibarıyla tamamen devre dışı kalması sonucu Girne ve Güzelyurt yeniden karanlığa gömüldü. YENİDÜZEN’e konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Müdür Muavini Gürcan

A+A-

 

 

ELEKTRİK AV KURBANI MI?

 

Teknecik Elektrik Santrali’nin, dün saat 19.07 itibarıyla tamamen devre dışı kalması sonucu Girne ve Güzelyurt yeniden karanlığa gömüldü.

YENİDÜZEN’e konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Müdür Muavini Gürcan Erdoğan, önceki sabah elektrik şebekesinin ana omurgası sayılan Geçitkale-Teknecik, Teknecik-Lefkoşa ve Lefkoşa –Geçitkale hatlarına açılan ateşin dolaylı olarak arızaya neden olduğunu belirtti.

Erdoğan, kimliği belirsiz kişi veya kişilerin söz konusu yüksek gerilim enerji nakil hatlarındaki direklerin üzerindeki izolatörleri kasti olarak hedef aldığını ve 132kW’lık sistemin çökmesine neden olduğunu ifade etti.

“Ateş açan kişi veya kişilerin bu sistemi çok iyi tanıdığını düşünüyorum. Amaç sistemi çökertmek yoksa biri neden 60 metre yükseklikteki izolatörleri hedef alsın? Sistemin çökmesiyle birlikte Kıb-Tek’in mühendis ve teknisyenleri arızayı gidermek için çalışmaya başladı. Ancak, arıza giderilip Teknecik ile Kalecik arasındaki bağlantı yeniden sağlandığı anda bu son arıza meydana geldi,” şeklinde konuştu.

AKSA’da gelen mühendislerin arızaya neden olduğu iddialarını da yanıtlayan Erdoğan, böyle bir durumun söz konusu olmadığını, arızaya müdahalenin tamamen Kıb-Tek çalışanları tarafından yapıldığını vurguladı.

Dün gazetemizi arayan pek çok vatandaş, bölgelerinde elektrik kesintilerinin devam ettiğini, elektrik arıza için verilen numaraları aradıklarında, cevap alamadıklarını belirtti. Gönyeli’den arayan bir vatandaş uzun süre elektriksiz kaldıklarını, kimsenin telefonlara cevap vermediğini söyledi. Serdarlı’dan arayan bir başka vatandaş ise 48 saattir elektriksiz olduklarını, bunun da akıllara “bu işte bir kasıt var” düşüncesini getirdiğini ifade etti.

Kıb-Tek Müdür Muavini Gürcan Erdoğan Erdoğan, bölgesel arızaların muhtemelen sigorta atması nedeniyle meydana geldiğini, bu tür arızalara ise müdahale edemediklerini vurguladı.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler