1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KARANLIĞA BİR HAFTALIK MESAFEDEYİZ'
KARANLIĞA BİR HAFTALIK MESAFEDEYİZ

'KARANLIĞA BİR HAFTALIK MESAFEDEYİZ'

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Teknecik Elektrik Santralı’nda sadece 5 gün yetecek kadar yakıt kaldığını, yakıt alımı için girişimde bulunmadığını savunduğu Yönetim Kurulu’nun istifa etmesini veya görevde

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Teknecik Elektrik Santralı’nda sadece 5 gün yetecek kadar yakıt kaldığını, yakıt alımı için girişimde bulunmadığını savunduğu Yönetim Kurulu’nun istifa etmesini veya görevden alınmasını istedi.

EL-SEN Yönetim Kurulu Başkanı Tuluy Kalyoncu, “Karanlığa bir haftalık mesafedeyiz” başlığıyla yayımladığı basın açıklamasında, kurumun özerk bir yapıya kavuşturulması taleplerini tekrarladı.

Kalyoncu açıklamasında, özerklik talebiyle yaptıkları grev ve direnişe Bakanlar Kurulu’nun kurumun mali ve idari özerkliği için yasal zeminde çalışmaların başlatılacağı kararı üzerine son verdiklerini hatırlatarak, “Bakanlar Kurulu 24 Ocak 2012 tarihli kararına halen sahip çıkmamış, sendikamızın ısrarlı taleplerine karşın henüz kendi komitesini oluşturarak konunun görüşülmesine başlanmamıştır” dedi.

EL-SEN’in kendi uzmanlarına hazırlattığı ve özerkleşmeyi hedefleyen yasa taslağını hükümete ilettiklerini ancak henüz herhangi bir yanıt alınmadığını belirten Kalyoncu, “belediyelere getirilen afların faturasını devletin kendisi ödemesi gerekirken devletin kendi borçlarını bile ısrarla ödemediğini” ifade etti.


Kalyoncu, devletle mahsuplaşma sonrası ortada duran KIB-TEK alacağının yanı sıra, 2011 yılına ait devlet daireleri ve sübvansiyon karşılığı yaklaşık 20 milyon TL’lik borcunu da kuruma ödenmediğini bildirerek, diğer kamusal alan ve özelden alacakların tahsilinin ise KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yetkisinde olduğunu ancak bu yönde de gelişme olmadığını savundu.

KIB-TEK’in stratejik konumu nedeniyle 6 aylık tüketimini karşılayacak yakıt depoları bulunduğunu ve bu depoların sürekli dolu tutulmasının toplumsal çıkarlar gereği olduğunu ifade eden Tuluy Kalyoncu, şu anda stokların eridiğini ve yerine alım için de girişimde bulunulmadığını; bugün itibarıyla depoların dibine çöken ve kirli olduğu için verimli şekilde kullanılamayan yakıt kaldığını bildirdi.

SON 5 GÜNE YETECEK STOK KALDI

“Üretimin olmazsa olmazı olan yakıt stoklarının son 5 güne yetecek seviyenin altına düşmüş olması konusunda halkımızı uyarıyoruz” diyen EL-SEN Başkanı Kalyoncu, şu görüşlere yer verdi:

“Alacakları gününde ödenmediği için olduğu anlaşılan AKSA’nın üretimini durdurmasının basına yansıması ve Sayıştay Raporu’nun intikamını alırcasına KIB-TEK Yönetim Kurulu kılını kıpırdatmamaktadır. Halkımıza enerji sağlamak ve bunun için gerekli yakıtın bulundurulmasından sorumlu olan Yönetim Kurulu, bu görevini bilerek ve isteyerek ihmal ettiğine göre derhal istifa etmeli veya görevden alınmalıdırlar. Bu son gelişmeler dahi KIB-TEK’in ivedilikle özerk bir yapıya kavuşturularak siyasilerin kurumdan ellerini çekmelerinin sağlanması gereğini bir kez daha ortaya çıkmıştır.”


Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler