1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARALIM CO ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA
KARALIM CO ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

KARALIM CO ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

Çevre ve turizm örgütlerinin karşı çıktığı, ve bu amaçla eylem yapıldığı tesisi kuracak uluslararası konsorsiyumun Kuzey Kıbrıs’taki ortağı Karalım Co. Ltd açıklama yaptı

A+A-

 

“Çevre dostu teknolojiyle üretilecek tesis ekonomiye kazandıracak”

 

Büyükkonuk Bölgesinde kayalık bir arazi üzerine inşa edilmesi planlanan ve uluslararası petrol firmalarına serbest bölge statüsüyle hizmet vermesi öngörülen Petrol Ürünleri Depolama Tesisi’nin dünyanın bu alanda kullandığı en ileri ve çevre dostu olarak isimlendirilen teknoloji ile üretileceği belirtildi.

Çevre ve turizm örgütlerinin karşı çıktığı, dün bölgede bu amaçla eylem yapıldığı tesisi kuracak uluslararası konsorsiyumun Kuzey Kıbrıs’taki ortağı Karalım Co. Ltd adına dün yapılan açıklamada, bir kısım sivil toplum örgütünün söz konusu yabancı yatırıma bilimsel dayanaktan yoksun, duygusal bakış açısıyla karşı çıktığı ifade edildi

Tesisin çevreye olası olumsuz etkilerine ilişkin iddialara da yanıt veren Karalım Co. Ltd, kayalık bir alana, en yakın yerleşim yerine 12km, mesafede yapılması öngörülen tesisin en ileri teknoloji kullanılarak yapılacağını, ürünlerin şu anda turizm bölgesinin orta yerinde kalan Kalecik Tesisleri’ndeki gibi denizin içinden değil boruyla havadan taşınacağını belirtti.

Açıklamada çevre ile ilgili endişe ve öngörülere verilen yanıtlar şöyle:

“ Dünyada gemiden gemiye yapılmakta olan petrol aktarmalarında maliyetlerin ve kayıpların yükselmesi nedeniyle küresel şirketler depolama tesislerine yöneliyor. Doğaldır ki; tesisten depo kiralayacak dünya şirketleri sigorta kuruluşları vasıtasıyla tesisin teknolojik alt yapısına ve güvenlik donanımlarına bakarak karar verecektir. Yine doğaldır ki; 300 milyon dolarlık böylesine dev bir yatırım olası bir sızıntıya olanak tanımayacak en ileri çevre dostu teknoloji ürünleriyle inşa edilecektir. Bunun aksini düşünmek ekonomik akıl ötesi bir durumdur. İşlenmiş petrol ürünlerinin depolanacağı bir tesiste ürünün denize yada havaaya sızmasına olanak vermeyecek teknolojinin kullanılmama lüksünü böylesi bir yatırım için düşünmek abesle iştigaldir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler