1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARADA SONDAJ TÖRENLE BAŞLADI
KARADA SONDAJ TÖRENLE BAŞLADI

KARADA SONDAJ TÖRENLE BAŞLADI

İskele bölgesinde bulunan Sınırüstü köyü yakınlarında “Türkyurdu-1” ismi verilen kuyuda ilk sondaj, bugün düzenlenen törenle başladı. KKTC ile Türkiye arasında imzalanan ”Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşım Sözleşmesi” uyar

A+A-

 

 

İskele bölgesinde bulunan Sınırüstü köyü yakınlarında “Türkyurdu-1” ismi verilen kuyuda ilk sondaj, bugün düzenlenen törenle başladı.

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan ”Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşım Sözleşmesi” uyarınca Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yürütülecek sondaj çalışmasında 3 bin metre derinliğe kadar inilmesi bekleniyor. Çalışmaların ilk sonuçlarının 3-6 ay içinde elde edilmesi hedefleniyor.

Sınırüstü’ndeki törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal, bazı bakanlar ve milletvekilleri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

TPAO Batman Sondaj Müdürlüğü’nün dev platformunun kurulduğu sondaj alanı TC ve KKTC bayraklarıyla süslendi. Törene katılanlar yanında sondaj çalışmasını yapacak ekibin de büyük bir heyecan içerisinde olduğu gözlemlendi.

Saygı duruşu, saygı marşı ve istiklal marşı ile başlayan törene, KKTC ve Türkiye basını yanında yabancı haber ajansları ve Güney Kıbrıs’tan gazeteciler de yoğun ilgi gösterdi.

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşmalarının ardından sondaj düğmesine basıldı.

Konuşmaların ardından “Türkyurdu-1” kuyusundaki sondaj çalışmaları Cumhurbaşkanı Eroğlu, Başbakan Küçük, Türkiye Enerji Bakanı Yıldız ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun tarafından saat 12.45’te resmen başlatıldı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler