1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARADA SONDAJ BAŞLAYACAK
KARADA SONDAJ BAŞLAYACAK

KARADA SONDAJ BAŞLAYACAK

TC Enerji Bakanı Taner Yıldız, TPAO’nun yapacağı anlaşmalarla, 2 - 3 ay içerisinde KKTC’de karada sondaja başlayacaklarını açıkladı

A+A-

 

 

Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) düzenlediği 5. Organize Sanayi Bölgeleri Enerji Zirvesi, bugün, Girne Acapulco Otel’de gerçekleştiriliyor.

Zirveye, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakan ve milletvekilleri katıldı.

 

Zirvenin açılışında konuşan TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO’nun yapacağı anlaşmalarla, 2 - 3 ay içerisinde KKTC’de karada sondaja başlayacaklarını, denizdeki aramalar konusunda ise bir kısım projeler geliştirmekte olduklarını söyledi.

Yıldız, Kıbrıs’ın neresinde sondaj açılırsa açılsın, KKTC’nin bunların tümünde hakkı bulunduğunu ifade etti.

Enerjinin siyasete yükünü kaldırmak gerektiğini ifade eden Yıldız, Türkiye’de 10 yıl önce özel sektörün payı konusunda çok gerilerdeyken, şimdi yüzde 50’lere çıktığını ve hedefin yüzde 75 olduğunu belirtti.

Bakan Yıldız, KKTC’de de özel sektör payının artırılmasının bu gerçeğe ulaşmayı sağlayacağını ifade etti.

Piyasa düzenlemeleriyle enerji sektörünün rahatlayacağını belirten Yıldız, bu konudaki çalışmaların anlattı.

Yıldız, Çok başarılı olanlar bulunduğu halde başarılı olamayan OSB’ler de bulunduğunu, bunların hep aynı seviyeye geleceğini kaydetti.

Yıldız, gerek KKTC gerekse Türkiye’de en önemli kalemlerden birinin enerji verimliliği olduğunu söyledi.

 

MASTER PLAN

 

Yıldız, gerek KKTC gerekse Güney Kıbrıs alakalı bir master plan hazırladıklarını, bunun Kıbrıs’ın bütünüyle ilgili olduğunu, komşunun komşuya ihtiyacı olabileceğini belirterek, Güney’deki santral patlaması olayına işaret etti. Yıldız, bu master planı Güney’in görüşlerine sunduklarını da söyledi.

 

ATALAY

 

Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise KKTC’de yatırım daha fazla nasıl teşvik edilip artırılır çalışması yapacaklarını belirtti. KKTC’nin en verimli yılını yaşadığını kaydeden Atalay, KKTC’nin yükseköğrenimde bir marka haline geldiğini ifade etti.

Atalay, dünyanın pek çok yerinde ekonomik kriz varken, Türkiye’nin başarıyla yola devam etmesinin kolay olmadığına işaret ederek, kararlılık ve istikrarın bunda büyük rolü olduğunu söyledi.

Atalay, bu başarılarını KKTC ile paylaştıklarını ve Yavruvatan’daki programın başarıyla devam ettiğini belirtti.

Kıbrıs’ın çevresindeki enerji kaynaklarının tartışıldığı bir dönemde Enerji Zirvesi’nin KKTC’de yapılmasının sembolik bir değer taşıdığına işaret eden Atalay, Türkiye’nin ada çevresindeki enerji kaynaklarıyla ilgili hassasiyetinin devam ettiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler