1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "KAPTAN TUTUKLANDI!"
KAPTAN TUTUKLANDI!

"KAPTAN TUTUKLANDI!"

Kanal SİM, kaptan ve mürettebatın gemiyi terk etmediği mültecilerle birlikte Ertuğrul Apakhan Spor Salonu’na gittiklerini duyurdu.

A+A-

Flaş ! Suriyeli sığınmacıları taşıyan geminin kaptanı  tutuklandı.

Kanal Sim ekibi mültecileri taşıyan gemiye girmeyi başaran ilk medya kuruluşu olurken, bir taraftan da Haj Zaher gemisinin geride bıraktığı soruların peşine düştü.

Kanal SİM, kaptan ve mürettebatın  gemiyi terk etmediği mültecilerle birlikte Ertuğrul Apakan Spor Salonu’na gittiklerini ortaya çıkardı.

Nebil Muhammad Amni isimli Haj Zaher gemisindeki Suriyeli kaptanın, Girne'de spor salonu içerisinde sığınmacılar arasından tespit edildiği öğrenildi.

Kanal SİM'e konuşan Haj Zaher gemisinin Kıbrıs acentesi, Sabah şirketinin sahibi Mahir Houkan;

"Geminin kaptanını spor salonunda mülteciler arasında tesbit ettim"

"Gemi 19 Kasım'da Mağusa'dan yola çıktı ve arızalıydı, uyardığımız halde yola çıktılar, tamiratı yapılamadan Mersin'den ayrıldı"

"Gemi  Mağusa'ya geminin sahibi, İstanbul'da yaşayan Suriyeli  kaptan Abduhai Neceem ile geldi, Neceem aynı gün uçakla Kıbrıs'tan ayrıldı,  Suriyeli kaptan Nebil Muhammad Amni ile 19 Kasım'da Mağusa'dan ayrıldı "

"Mültecileri taşıyan gemi iki üç kez yine Mağusa'ya geldi"

"Aynı gece mültecileri taşıyan bir gemi daha vardı, onlar da imdat çağrısı yaptı ancak yollarına bir şekilde devam edebildiler"

 

TAÇOY DOĞRULADI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy tutuklamaları doğruladı. Kanal SİM'e konuşan Taçoy, mültecileri taşıyan Haj Zaher gemisinin kaptanı ve altı mürettebatının Mersin'de tutuklandığını açıkladı.

Taçoy; "Geminin kaptanı ve altı mürettebat ilk anda burada tesbit edildi, ilk gönderilen mültecilerin arasındaydılar. Türkiye polisine tespitimizi ilettik, Mersin girişinde tutuklandılar" 

(KANAL SİM)

--------------------------------------

POLİS AÇIKLAMA YAPTI


Polis Basın Subaylığı, mülteci gemisiyle ilgili herhangi bir tutuklama yapılmadığını açıkladı.

Polis Basın Subaylığından yapılan açıklamada, sığınmacıların arasında kaptan olduğundan şüphelenilen biri olduğu ancak zaman darlığı nedeniyle bunu ispatlamanın mümkün olmadığı belirtildi.

Sığınmacıları götüren polis subayının konuyla ilgili şüphelerini Türkiye’deki yetkililere ilettiği kaydedilen açıklamada, sosyal medyada yer alan “kaptan tutuklandı” haberlerinin asılsız olduğu; şu an KKTC’de herhangi bir sığınmacının bulunmadığı; TC polisinden de bu konuda herhangi bir resmi bilgi gelmediği vurgulandı.

(TAK)

(Fotoğraf: YENİDÜZEN/ Ayşe Güler)

Bu haber toplam 2488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler