1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAPLUMBAĞALAR KORUMA ALTINDA
KAPLUMBAĞALAR KORUMA ALTINDA

KAPLUMBAĞALAR KORUMA ALTINDA

DAÜ Deniz Kaplumbağalarını Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hayata geçirerek tüm adada önemli bir ilke daha imza attı.

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Deniz Kaplumbağalarını Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hayata geçirerek tüm adada önemli bir ilke daha imza attı.

Soyları tükenme tehlikesi yaşayan deniz kaplumbağalarını korumak amacıyla DAÜ Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi (DAÜ-SAGAM),  Deep Diving Center ile Doğa ve Kültür Derneği tarafından DAÜ bünyesinde kurulan merkezde yalnızca deniz kaplumbağaları değil, öteki  deniz canlıları için de araştırma ve koruma faaliyetleri yürütülecek.

DAÜ-SAGAM Başkanı Doç. Dr. Burak Ali Çiçek’in Proje Yürütücüsü olduğu ve Türkiye’deki merkezler dışında Doğu Akdeniz bölgesinde tek olan DAÜ Deniz Kaplumbağalarını Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin DAÜ Deniz Tesislerindeki açılışındaysa yaklaşık 70 kadar yeni yumurtadan çıkmış Caretta Caretta yavrusu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak’ın da hazır bulunduğu gecede denize bırakıldı. Bebek kaplumbağaların denize bırakılması sırasındaysa neşeli anlar yaşandı.

Gazimağusa halkı, DAÜ personeli, DAÜ öğrencileri ve AIESEC öğrencilerinin yoğun ilgisi altında gerçekleşen merkezin açılış etkinliğinde,  geçtiğimiz günlerde yaralanmasına rağmen iyi geçen tedavi sürecinin ardından eski sağlığına kavuşan ve yakında Akdeniz sularına bırakılacak olan Lady adlı Caretta  Caretta da açılışa katılanların ilgi odağı oldu.

DAÜ-SAGAM Başkanı ve DAÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Ali Çiçek ise merkezde hayvanları korumaya dönük her türlü bilgiyi elde etmek ve hayvan davranışlarını araştırmak için çaba göstereceklerini belirtti. Değişen çevre koşullarına dikkat çeken Dr. Burak Ali Çiçek, doğal hayat açısından deneyimlenen en kötü tecrübeninse habitat kayıbı ve kumsalların hoyratça kullanımı olduğunu belirttiği açıklamasında vatandaşlardan kumsallardaki kaplumbağa yuvalarını gösteren işaret ve kafeslere dikkat etmeleri çağrısında bulundu. Deniz biyoloğu Dr. Çiçek, “Kaplumbağalar, naylon poşet ve torbaları denizanası zannedip yiyorlar. Bunun sonucunda da boğulabiliyorlar” şeklinde uyarıda bulundu. Merkez Yürütücüsü son olarak İngiltere’nin Exeter Üniversitesi Biyoloji Bölümü’ne işbirliği ve KKTC Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer’e de verdikleri izin ve her türlü destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler