1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kapıcı Kıbrıslılar
Kapıcı Kıbrıslılar

Kapıcı Kıbrıslılar

Bir dizide Kıbrıslı sanatçılarımızın da oynamaya başladığını okumuştum bir yerde… Önceki akşam zaping yaparken TRT 1’de bu diziye rastladım. Dizinin adı ‘Avrupa Avrupa’. Sanırım birinci bölümüydü. Biraz izledim sonra kapattım çünkü

A+A-

 

Bir dizide Kıbrıslı sanatçılarımızın da oynamaya başladığını okumuştum bir yerde… Önceki akşam zaping yaparken TRT 1’de bu diziye rastladım. Dizinin adı ‘Avrupa Avrupa’. Sanırım birinci bölümüydü. Biraz izledim sonra kapattım çünkü sinirlerim bozuldu, dayanamadım.

Neden mi? Anlatayım;

Komedi dizisinde Kıbrıslı sanatçılarımızdan sevgili Barış Refikoğlu ve Zehra Evliya oynuyor. Oyunculuklarına bir sözüm yok ancak dizide Avrupa apartmanının kapıcı ailesi olmaları çok manidar. Kapıcı aile, anneleriyle birlikte kapıcı dairesinde oturuyorlar. Neden mi kapıcılar? Çünkü Barış (dizideki adıyla Mehmet Ali) Kıbrıs’ta oynadığı kumardan sıfırı tüketmiş ve Türkiye’de bir apartmanın kapıcısı olarak iş bulmuşlar.

İşin ilginç yanı ve dizinin de ana noktası Türkiye’nin o gece yarısı Avrupa Birliği’ne üye olacak olması… Bazı kimseler AB’ye hazır, bazıları alışkanlıklarını sürdürüyor, işte bu çatışmalar ve karmaşa içinde de izleyiciyi güldürerek diziyi sürdürmeye çalışıyorlar.

İşte bu dizide biz kapıcıyız. Biz derken Kıbrıslılar… Ne yani kapıcıyı mı hor görüyorum şimdi? Başka dizilerde de izlemedik mi? Birçok yerden gelmiş birçok kapıcı seyretmedik mi, sevdiklerimiz, sevmediklerimiz olmadı mı? Neden Kıbrıslılar kapıcı olunca gocunduk peki? Bilmem, ben dayanamadım bakmaya, belki siz izlersiniz. Üşenmedim web sitesine girdim baktım, dizinin yayın gecesi Pazar yani bu gece saat 19.50’de… Diğer günler de tekrarları var, belki birine rastlarsınız. İzlemenizi de öneririm çünkü bana mı izlenmez gibi geliyor yoksa izlenir mi öğrenmek istiyorum. Siz de izleyin, görüşlerinizi de iletin.

İzleyebildiğim kadarıyla o gece yarısı AB’ye girecek Türkiye’nin AB’den sorumlu Bakanı Egemen Bağış o apartmandaki bir ailenin evinde AB’ye girişi ilan edecek. Onun için de o evde özellikle kadının telaşı var. Temizlikti, yemekti derken kapıcı Yeşim’i alışveriş çantalarını taşımak için çağırıyor ve pazara gidiyor. Yine kapıcı Mehmetali de AB’ye girince çocuk başına 700 euro yardım alınacağını duyunca hemen karısı Yeşim’i uydurduğu yerde çocuk yapmak için sıkıştırmaktadır. Kapıcı Kıbrıslı Mehmetali dizide düzenbaz, işe yaramayan, sürekli bir cingözlük düşünen bir tip. Zaten kumarda sermayeyi tükettiği için Türkiye’de kapıcı olan bir tip demiştik.

Senaristler böyle düşünmüş ve böyle uygun görmüşler. Demek ki oradan Kıbrıslı böyle görünüyormuş. Her gece televizyonlarda magazin programları gösteriliyor ya… “Kıbrıslılar yeyip eğlendiler” diye… Türkiye’den bir şarkıcı ve yemek masaları dolu, eğleniyorlar… Yer Kıbrıs ama masalarda kaç Kıbrıslı var ki? Ama günahlarına girmeyelim magazincilerin… Doğru, Başbakan İrsen Küçük bu masalarda eksik değil. Bazı bakanlar eksik değil. Bu masalar da biliyorsunuz ki kumarhane müşterilerine verilen yemekler, eğlenceler… Türkiyeli müşteriler bunlar… Ama Başbakanımızın bir ayrıcalığı var. İşte onlar da onları görüyorlar ve böyle bir senaryo yazmışlar. Düşündükleri Kıbrıslı kapıcılar da gerçek olsun diye gerçekten Kıbrıslı arkadaşlarımızı seçmişler. Elbette ki Barış ve Zehra açısından kendi kariyerleri için önemli bir adım ama benim içim acıdı. Sanki kullanılmışlar gibi geldi bana…

Zekaya bak… Yakıştırmaya bak; Dizi, senaristler şöyle bir mesaj veriyorlar aslında,

“Siz ancak biz (Türkiye) AB’ye girerken kapıcımız olabilirsiniz.”

Hatırlıyorsunuzdur, 10-15 yıl önce Kıbrıs’ta yaşam özenilen bir şeydi. Türkiye’den gelirler, çanak çömlek alırlar, kahve alırlar, hellim alırlar giderlerdi. Şimdi biz, en azından ben Türkiye’ye gittiğimde AVM’lere, hizmete, alt yapı çalışmalarına özeniyorum. Çok da yalan değil belki; Türkiye AB’ye girerken biz apartmanlarına kapıcı da oluruz, başka şeyler de oluruz. Politika bu olsa gerek!    


İKİ SÖZ

Hiçbir şey, ele geçince hayalde olduğu kadar güzel kalmaz.
N.R.NASH

İnsan, hayatının dörtte üçünü yapamayacağı şeylerle geçirir.
DIDEROT


PAZAR’LIK…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3007 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler