1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kapalı Maraş'taki yangınla ilgili iddiaları yanıtladı
Kapalı Maraştaki yangınla ilgili iddiaları yanıtladı

Kapalı Maraş'taki yangınla ilgili iddiaları yanıtladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün bir kabulü sırasında Kapalı Maraş’ta meydana gelen yangın ile ilgili açıklamada bulundu.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bugün bir kabulü sırasında Kapalı Maraş’ta meydana gelen yangın ile ilgili açıklamada bulundu.

Bir gazetecinin, Mağusa’da Kapalı Maraş’ta dün yaşanan yangının çıkış nedeninin kundaklama olduğu yönündeki iddialarla ilgili düşüncesini sorması üzerine, Akıncı, yangının çıkış nedeni ile ilgili eline kesin bir bilgi ulaşmadığını, dolayısıyla yorum yaparak spekülasyonlara katkı yapmak istemediğini kaydetti.

Yangın meydana geldiği andan itibaren konuya ilgi gösterdiğini söyleyen Akıncı, bilgi sahibi olmak için ilgili makamlarla sürekli temas içinde bulunduğunu ifade etti.

Akıncı konuyla ilgili dün; yangının bir felaket olduğu, önüne geçilebilmesi için ülkenin kendi imkanlarının kullanılması ancak gerekmesi halinde BM, İngiliz üsleri ve Güney Kıbrıs ile her türlü işbirliğine tereddütsüz açık olunması gerektiği mesajını verdiğini vurguladı.

“DÜŞMAN DEĞİL GELECEĞİN ORTAĞI…”

Güney’deki yönetimin hükümet sözcüsünün, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu’yu arayarak yardıma hazır olduklarını söylediğini anımsatan Akıncı, şöyle devam etti:

“Bu konuda sosyal medyada çeşitli eleştiriler var. Seçildiğim ilk günlerde söylediğim bir sözü anımsatmak istiyorum; diğer tarafı düşman değil geleceğin ortağı olarak görme anlayışına sahibim. Diğer tarafın da bizi aynı şekilde görmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Ancak bu anlayışların gelişmesi zaman alıyor. Ülkemiz yıllardır bir çatışma kültürü içinde bugünlere geldi. Yardımlaşma kültürümüz daha yeterince gelişmedi. Dolayısıyla çatışma kültüründen yardımlaşma kültürüne geçmek sadece benim, bu konuda açık olduğumuzu, tereddüt etmememiz gerektiğini söylememle olmuyor. Bu anlayışların değişmesini gerekli kılıyor. Bu iki taraf için de geçerlidir”

“YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİREBİLME ANLAYIŞINA SAHİBİM”

Ortaya koyduğu anlayışın gelecekte, pratikte de kendini göstermesini dileyen Akıncı, “Bize gerekli olan budur. Bu ülkede çatışma kültüründen çıkıp diğer tarafı düşman değil, geleceğin ortağı olarak görebilme ve yardımlaşma kültürünü geliştirebilme anlayışına sahibim. Bunun pratikte karşılığını alabilmek için daha zamana ihtiyacımız var” dedi.

Akıncı, dünkü gelişmeler karşısında siyaseten bir çerçeve çizdiğini ancak yangın söndürmekle görevli kurumun kendisi olmadığını, hangi noktada yardım isteneceği kararını, o görevi üstelenen makamların vermesi gerektiğini belirtti.

Yangının büyük bir facia yaşanmadan kontrol altına alınarak söndürüldüğünü söyleyen Akıncı, bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

(tak)

Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler