1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAOTİK ORTAMDAN BESLENENLERİN TOPLANTISI'
KAOTİK ORTAMDAN BESLENENLERİN TOPLANTISI

'KAOTİK ORTAMDAN BESLENENLERİN TOPLANTISI'

KKTC MOK, 22 spor federasyonunun Milli Olimpiyat Komitesi’nin tüzüğü ve genel kurul yapısını masaya yatırdığı toplantının ardından bir basın bildirisi yayınladı

A+A-

 

 

 

Federasyonların yaptığı toplantının ardından dün KKTC MOK yayınladığı bir bildiri ile toplantıyı “bu kaotik ortamdan beslenerek kendilerine rant sağlayanlar ile kendi icraatlarını kamuoyundan gizlemeyi veya olayı daha farklı boyuta taşımayı hedefleyen kişilerin toplantısı” olarak nitelendirdi. Bildiride ayrıca Spor Federasyonları Birliği’nin kurulması halinde KKTC MOK’u etkileyemeyeceği açıklandı

 

Kuzey Kıbrıs Milli Olimpiyat Komitesi (KKTC MOK) geçtiğimiz gün 22 spor federasyonunun Milli Olimpiyat Komitesi’nin tüzüğü ve genel kurul yapısını masaya yatırdığı toplantının ardından bir basın bildirisi yayınladı. Bu toplantıyı değerlendirmeye aldıklarını belirten (KKTC MOK), toplantıyı “bu kaotik ortamdan beslenerek kendilerine rant sağlayanlar ile kendi icraatlarını kamuoyundan gizlemeyi veya olayı daha farklı boyuta taşımayı hedefleyen kişilerin toplantısı” olarak nitelendirdi.

 

“MOK İLE İLGİLİ KARAR ALMA HAKLARI YOK”

KKTC MOK’un üye yapısı ve tüzüğünün tartışılacağı yerin genel kurul olduğu belirtilen bildiride, “Milli Olimpiyat Komitesine üye olmayan spor federasyonlarının K.T. Futbol Federasyonunun Ahmed Sami Topcan toplantı salonunda komitemizle ilgili toplantı yapmalarına ve bu hususta karar almalarına hak ve yetkileri olmadığı gibi, yakışıksız davranışlarda da bulunmaları doğru bir yaklaşım değildir” denildi.

KKTC MOK’un tek ve yasal Milli Olimpiyat Komitesi olduğu ve spor federasyonlarının bu komiteye zorunlu üye olmaları gerektiği belirtilirken, defalarca çağrı yapılmasına rağmen üyelik müracaatında bulunmayan bazı federasyonların yasa ile zorunlu olan üyeliklerin askıya alındığı dile getirildi.

 

“ÜYE OLMAYANLARA PARA VERMEYİN”

“İlgili yetkili makamları birçok kez sözlü ve yazılı olarak uyarmamıza rağmen, gayrı yasal olarak spor federasyonlarına, Milli Olimpiyat Komitesinin bilgisi ve izni dışında, maddi ödenek verildiğini görmekteyiz” açıklaması yapılan bildiride “Bu vesileyle, bu safhada yetkili makama son kez bir çağrı yaparak, Milli Olimpiyat Komitesine üye olmayan spor federsayonlarına herhangi bir maddi katkı yapılması halinde adli işleme başvuracağımızı esefle bildiririz” denildi.

 

“BİLİNÇLİ RANT SAĞLAMAYA ÇALIŞILIYOR”

Bugüne kadar 16 federasyonun tüzüklerini KKTC MOK’a gönderdiği, ancak diğer üyelik vasıf ve şartlarını yerine getirmediği, diğer federasyonların anarşik tutum ve davranışlarda bulunarak üyelik vasıflarını  yerine getirmediği ve bilinçli olarak rant sağlamaya çalıştıklarının belirtildiği bildiride, “Mevcut sorunlar varsa; genel kurul toplantılarında tartışılır ve çözüme kavuşturulur. federasyonlarımızı, yasal mükellefiyetlerini yerine getirmeye davet ediyoruz” denildi.

 

“GAYRİ CİDDİ FEDERASYON BAŞKANLARI” BENZETMESİ

Bildiride “22 spor federasyonu tarafından alınan karar uyarınca, Spor Federasyonları Birliği’nin kurulacağı ifade edilmektedir. Oysa, yıllar öncesinde kurulan böylesi bir birliğin varlığından bile haberdar olmayan, gayrı ciddi spor federasyonu başkanlarımızın olduğunu görmek de bizleri üzmüştür” denildi. “Spor Federasyonları Birliği’nin kurulmuş olması ve/veya kurulacak olması; Milli Olimpiyat Komitesi görev ve yükümlülüklerini ortadan kaldırmayacağı gibi, Milli Olimpiyat Komitesi’nin bir “federasyonlar birliği” kuruluşu olmadığını ve/veya olamayacağını da kamu oyunun bilgisine getirmeyi kendimize görev addetmekteyiz” açıklamaları ile bildiri son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 393 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler