1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAOSA DOĞRU...
KAOSA DOĞRU...

KAOSA DOĞRU...

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, Bakanlar Kurulu’nu, Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi için aldığı karara uymaya çağırarak, hükümeti son kez uyardıklarını, bu mesaj alınmazsa ülkenin yeni bir kaosa gireceği uyarısında bulundu. El-Sen bugün Kıb-Tek&#

A+A-

 

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu, Bakanlar Kurulu’nu, Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi için aldığı karara uymaya çağırarak, hükümeti son kez uyardıklarını, bu mesaj alınmazsa ülkenin yeni bir kaosa gireceği uyarısında bulundu.

El-Sen bugün Kıb-Tek’te uyguladığı bir günlük uyarı grevi sırasında Başbakanlık önüne yürüyerek, eylem yaptı.

Sendikal Platformun da destek verdiği El-Sen’in eyleminde, üyeler hükümeti istifaya çağırdı ve hükümetin attığı imzaya uymasını istedi.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu eylemde yaptığı konuşmada, bugün buraya hükümeti, Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu’nun bir süre önce aldığı karara ve imzasına sahip çıkmaya çağırmak için geldiklerini ifade ederek, hükümeti son kez uyardıklarını söyledi.

Kalyoncu, kendileri tarafından üretilmeyecek enerjinin kullanılacağı zaman ne gibi sıkıntıların yaşanacağını iyi bildiklerini, bu yüzden toplumun malına sahip çıktıklarını kaydetti.

Kıb-Tek’in alacaklarını toplamak için Maliye Bakanlığı dahil birçok yerde girişim yaptıklarını ancak karşılarında polisi gördüklerini ifade eden Kalyoncu, bugün buradan doğru mesaj alınmaması durumunda ülkede yeni bir kaos ortamının yaşanacağını söyledi.

Kalyoncu, Perşembe günü Başbakan İrsen Küçük ile görüştüklerini, ancak bugüne kadar bir sonuç alamadıklarını anlatarak, sendika olarak diyalogtan kaçmadıklarını ve Bakanlar Kurulu’nun imzasına sahip çıkmasının beklediklerini kaydetti.

“Akıllarını başlarına toplasınlar” diyen Kalyoncu, taleplerine ve sorunlarına çözüm istediklerini söyledi.

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, hükümeti ülkenin ve halkın mallarını “satmakla” suçlayarak, buna izin vermeyeceklerini, mücadelelerinin süreceğini belirtti ve hükümeti eleştirdi.

Bıçaklı, hükümeti, elini Kıb-Tek’e sokması durumunda “tepileceğini ve tellerin üzerinde kalacağı” konusunda uyararak, halkın yüzde 68’inin Özelleştirme Yasası’na karşı olduğunu söyledi.

Devlet yönetmenin “çocuk oyuncağı” olmadığını, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara uyulması gerektiğini işaret eden Bıçaklı, Kıb-Tek’in özerkleştirilmesi ve yönetiminin kendilerine verilmesi durumunda, 6 ay içerisinde borçları tahsil edeceklerini kaydetti.

Bıçaklı, Kıb-Tek Yönetiminin sendika ile birlikte kurumu ayağa kaldırıcı işbirliğinde bulunması gerektiğini ifade ederek, kuruma sahip çıkılmasını ve özerkliğe kavuşturulmasını istedi.

Sendikal Platform adına konuşan KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, eylemcilere “mücadeleniz mücadelemizdir” diyerek, Kıbrıs Türk halkının, kurumuna sahip çıkan çalışanları minnetle anacağını kaydetti. Kaptan, El-Sen üyelerinin mücadelesinin örnek olmasını da istedi.

 

 

 


 

EL-SEN sloganlar atarak Başbakanlığa yürüyor.

YENİDÜZEN HABER PAKETİ’nin 4303 abonelerine duyurduğu habere göre; polis Başbakanlık önünde olağanüstü güvenlik önlemi aldı. Başbakanlığa tüm giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı

 

(SAAT: 10:48)


Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası El-Sen, kurumda bir günlük uyarı grevi başlattı.

Ada genelindeki kurum birimlerinde çalışan sendika üyeleri Lefkoşa merkezde toplanırken, greve bazı sendikalar da destek verdi.

Grevdeki çalışanların, Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken saat 11.00 civarında Başbakanlık önüne yürüyeceği de öğrenildi.

El-Sen’in bağlı bulunduğu Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı grevle ilgili yaptığı açıklamada, grevin “uyarı” niteliği taşıdığına vurgu yaparak, hükümetten beklentilerinin “kurumun bir an önce özerkleştirilmesi” olduğunu kaydetti.

Bıçaklı, taleplerinin makul bir süre içerisinde yerine getirilmemesi halinde süresiz grev haklarını kullanma yoluna gideceklerini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1193 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler