1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YANLIŞ YÖNTEM'
KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YANLIŞ YÖNTEM

'KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME YANLIŞ YÖNTEM'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programda iç ve dış konuları değerlendirdi.

A+A-


 

 
 
 
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programda iç ve dış konuları değerlendirdi.
 
KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME
 
2. Cumhurbaşkanı Talat, bir soru üzerine hükümetin Belediye ile ilgili olarak kabul ettiği kanun hükmünde kararnameyi değerlendirerek,  kararname hakında hiçbir hukukçudan olumlu birşey duymadığını söyledi. Talat, herşeyden önce bu kararnamenin  çok acemice hazırlandığını  kaydetti. Talat, geçmişte, konu ile ilgili hükümetin yapacağı çok şey olduğunu defalarca vurguladığını hatırlatarak, yasa ile gerekirse erken seçime bile gidilebileceğini söyledi. Meclisin toplantıya çağırılarak uygun bir yasanın çıkarılabileceğini ifade eden Talat, ancak hükümetin yanlış bir yöntem uyguladığını söyledi.
 
Bu yöntemle soruna çözüm gelip gelmeyeceği şekindeki bir soruya Talat, soruna çözüm getirilmesinin son derece zor olacağını, sendikanın ilk etapta buna zaten karşı çıktığını, muhalefetin de karşı olduğunu kaydetti. Talat, “halk seçti kimse karışamaz” şeklindeki yaklaşımın da doğru olmadığını anlatarak, bazı durumlarda, dünyanın her yerinde yapıldığı gibi, bazı tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.
 
ANAYASA MAHKEMESİ
 
Hükümetin aldığı kararın diğer muhalefet belediyelerine karşı da bir emsal olarak kullanılıp kullanılamayacağı şeklindeki konu ile ilgili başka bir soruyu değerlendiren Talat, bu gibi korkuların eskide kaldığını vurguladı. Talat, bu kararnamenin anayasa mahkemesinden döneceğine inandığını söyledi.
 
DÖNEM BAŞKANLIĞI
 
Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığının bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Talat, “Kıbrıs’ın bugün Dönem Başkanı olacağı, AB’ye üye olduğu günden belliydi” diyen Talat, bu Dönem  Başkanlığının Kıbrıs sorununa olumsuz etkisi olacağını, ancak bugün için onun da önemi kalmadığını belirterek, “çünkü müzakereler bitti” dedi.
 
BRÜKSEL EYLEMİ
 
Brüksel’de yapılan eylemin sorulması üzerine Talat, eylemin prensipte yanlış olmadığını ama bir işe yaramayacağını kaydetti. Talat, bu eylemin Kıbrıs Türık tarafının prestijinin  yüksek olmadığı bir dönemde yapıldığına dikkat çekti.
 
Bu dönemde ne yapılması gerektiği yolundaki soruyu değerlendiren Talat,  1 Temmuz’dan sonra herkesin kendi yoluna gideceği şeklindeki görüşlerin ifade edildiğini, bunların boş sözler olduğunun ortaya çıktığını, şimdi ise teknik komitelerle çözüm sürecinin uyutulması yoluna gidildiğine dikkat çekti. Yapılması gerekenin çözüme yoğunlaşmak olduğu gerçeğinin değişmediğini, ancak bugünkü iktidarla bunun mümkün olmadığını anlattı.
 
AMAÇ DEĞİL ARAÇ
 
Talat, barış isteyen tüm çevrelerin görüşmelerin devam etmesinden yana görüşler ortaya koyduğunu ancak görüşmelerin bir amaç değil bir araç olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi. Talat, halbuki çoğu zaman, görüşmelerin bir amaç gibi algıladığını ifade etti.
 
Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili önümüzdeki dönemde ümitli birşeyin görünmediğini söyleyen 2. Cumhurbaşkanı,  “artık içe yönelmek gerekir” dedi.
 
EKONOMİ
 
Ekonomik darboğazdan çıkış için neler yapılabileceği sorusu üzerine, ekonomi konusunda kendimizin bir paket hazırlayabileceğimizi kaydeden Talat, bu imkanın hükümete sağlanması halinde gereğinin yapılabileceği konusunda ise kuşkulu olduğunu söyledi.
 
Talat, hükümetin Türkiye’den gelen her telkini emir telakki ettiğini söyleyerek buna İlahiyat Kolejini ve Külliyeyi örnek gösterdi. Telkinlere hemen balıklama dalınırsa hükümetin iradeye ihtiyacı kalmayacağını ifade eden Talat, böylesi bir anlayışın ekonomik, sosyal veya herhangi bir konuda önlem düşünüp adım atabileceğinin düşünülemeyeceğini söyledi.
 
İRADE YERLE BİR
 
Kıbrıs Türkünün iradesinin yerle bir olduğunu söyleyen Talat büyük çoğunluğun ”bütün kararları Türkiye verir biz yaparız” düşüncesine kapıldığını, sonuç olarak bir kısım vatandaşın, “daha iyisi bir vali atansın”; bir kısmının ise "ne yapsak boş" noktasına geldiğine işaret etti.
 
TEKNİK KOMİTELER
 
Teknik Komite çalışmaları hakkında görüşleri sorulan Talat, bu komitelerin kendi döneminde kurulduğuna dikkat çekerek, ne yapılırsa yapılsın siyasi soruna çözüm bulunmadıkça Teknik Komitelerin bir yere kadar başarılı olabileceğini söyledi.
 
KURTULMAK
 
Bir başka soru üzerine Talat, bir sonraki seçimi çok önemsediğini belirterek, bugünkü iktidardan kurtulmak ve Kıbrıs sorununu tekrar canlandırmanın herkesin boynunun borcu olduğunu  belirtti. İktidarı değiştirmenin tek yolunun seçimler olduğu dikkate alınacak olursa, daha çok uzun bir süre olmasına karşın, gelecek seçimlerin büyük önemi bulunduğunu ve buna uygun hareket etmek gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 626 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler