1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kandırıldı mı?
Kandırıldı mı?

Kandırıldı mı?

Lefkoşa Belediyesi’nde sular durulmuyor. 136 işçi ‘daimi işçi kadrosuna’ girmeyi beklerken, memurlar, ‘statü tanımsızlığının’ huzursuzluğunda… Kimi işçiler, memur gibi çalışırken, kimi memurlar işçi gibi… Lefkoş

A+A-

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nde sular durulmuyor. 136 işçi ‘daimi işçi kadrosuna’ girmeyi beklerken, memurlar, ‘statü tanımsızlığının’ huzursuzluğunda… Kimi işçiler, memur gibi çalışırken, kimi memurlar işçi gibi…

Lefkoşa Belediyesi’nde yaşanan karmaşalık, çalışanları huzursuz ediyor. İşçilerin bağlı oldukları Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile ‘anlaşmasının’ ve başlattıkları süresiz grevi 13 Ocak 2012’ye kadar askıya almasının ardından haftalar geçmesine rağmen somut bir çalışma ortada yok.

Bir yandan ‘BES kandırıldı mı, çalışanlar aldatıldı mı?’ sesleri belediyeden yükselirken, diğer yandan BES Yönetimi’ndeki 4 kişi de geçtiğimiz perşembe günü sendikadan istifa ettiği iddiaları kulislerde konuşuluyor.

2010 Aralık ayında toplanan Atama Komisyonu, ‘başkanın çağrısı’ olmaması nedeniyle bir yılı aşkındır toplanamadı. Bu nedenle gerekli atamalar da yapılmadı. Bir yıldır ‘iş tanımı’ bekleyen memur ve işçi şu an ‘muallak’ bir durumda…


Meclis vekilleri perişan etti…

UBP geçirdiği yasalarla vatandaşı perişan ederken, milletvekillerinin de sağlıklarıyla oynuyor. Yani UBP, hem halkın hem vekillerin sağlığına zararlı (!)..

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda CTP-BG Mağusa Milletvekili Arif Albayrak, Meclis Genel Kurulu’nda rahatsızlanarak yere yığılmıştı. Doktor vekillerin ilk müdahalesinin ardından da hastaneye kaldırılmıştı. Albayrak, kısa sürede ise kendini topladı, sağlığına kavuştu.

Dün ise bu kez UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu korkuttu. UBP Grubu’nda çıkan tartışma sonucu tansiyonu yükselen Serdaroğlu bir anda yere yığıldı. Doktor vekillerin müdahalesinin ardından ise Yakın Doğu Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bilinci açık olan Serdaroğlu, beyninde olan tıkanıklık nedeniyle yoğun bakım ünitesinde… Umarız Serdaroğlu da en kısa sürede sağlığına kavuşur.


 

Ünverdi ŞOVUNU yaptı!..

Kahkahalar atarak şovunu sergiledi, Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi… Fotoğraflara da bu yansıdı… Geçtiğimiz hafta iki kız çocuğu ‘devletin koruması’ altındayken, kaçtı ardından tecavüze uğradıkları iddia edildi. Zanlılar tutuklandı, mahkemeye çıkarıldı.

‘Olayı en başından beri’ takip eden Ünverdi, Başbakan’ın eşi Gülin Küçük ile Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda aldı soluğu. Kahkahalar ile pozunu verdi.

Eğer çocuklar tecavüze uğramışsa bunda BAKAN’ın da yuva yöneticilerinin de suçu var kim ne derse desin. Mazeret üretmek yerine, ‘Evet hatalıyız’ demek yerine olay ‘ŞOV’a çevrildi.  Yazık hem de çok YAZIK...


 

Şerife Hanım, lütfen susar mısınız?

 

“Bizde yaşanan bu olaylar demokrasi ve insan hakları kültürünün gelişmiş olduğu bir ülkede bir biçimde olsa, hem bakan hem de öteki yetkililer hiç zorlamasız istifa ederdi.

Ama burası KKTC...

Burada suçlular başımızdakiler değil garibanlar ilan edilir genelde!!!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin, ‘Ne yapacaktım Hasan Bey, yurda gidip kız çocuklarını ben mi bekleyecektim?’ dediğini duyar gibiyim.

Elbette Şerife Hanım, yurda gidip çocuklara 24 saat göz kulak olmayacaktı. Ama ne yapacaktı? O çocuklara sahip çıkacak sistemin kurulup çalışmasını sağlayacaktı.”

 

HASAN HASTÜRER


Aynı gemideyiz, birlikte boğulacağız

“Bir tek okul aile birliği toplantısına katılmayan, ‘Çocuğum ne okuyor?’, ‘Ne yapıyor?’, ‘Durumu nedir?’ diye sormayan, çantayı eline verip okula yollayan birçok veli, şimdi ‘Karne vermediler, olmaz böyle şey’ diye isyan ediyor. Bugün 40’lı yaşlara gelenlerin eğitim gördüğü günlerdeki o eski sandalyeler, masalar halen değişmemiş, şimdi o sandalyelerde anne babalarının ardından çocukları oturuyor, farkında değilsiniz.

İddiamda diretiyorum; biz Kıbrıslılar çok akılsız insanlarız. Tükendiğimizin farkında değiliz, tutturduk, ‘Senin zümrenin sorunudur, bana ne’, ‘Bu kadar zaman neredeydin?’, ‘Ben oradayken sen neredeydin?’

Ey insanlar, sorunlarınızın kaynağı birbirinden farklı değil. Koltuğunda kalsın diye emirleri eksiksiz yerine getiren hükümet edenler, kendilerine dayatılanları onlar da kendi halkına dayatıyor.

Kurduğumuz cumhuriyet mezarımız oluyor, bizi değiştirmeye çalışıyorlar, hatta yok ediyorlar, sorunumuz ortaktır, kendinize gelin. Dün uyanamayan ama bugün gözü açılanlara ‘Neredeydin bugüne kadar?’ diyeceğimize sahip çıkalım. Sen ben kavgası yapacağımıza sorunun kaynağını görelim. Aynı geminin insanlarıyız, battığında tümümüz boğulacağız.” 

 

ALİ BATURAY

 


Dahası var...

 

“CHP milletvekillerinden biri, Emine Ülker Tarhan, Başbakan Tayyip Erdoğan’a seslenirken ‘Dindarlık ölçme cihazın mı var? Varsa çıkar da görelim…’ demiş.

Gerçekten böyle bir cihaz var galiba. Hem ölçüyor hem tartıyor hem de ne yapılması gerektiğini de söylüyor.

Sıra size de gelecek Sayın Tarhan.  Hele bir Kuzey Kıbrıs’taki sorun halledilsin…

Kıbrıs’ın bir ‘model’ olduğunu unutmayın.  Hatırlayın… Ecevit de ne hayaller kurmuştu Kuzey Kıbrıs üzerine. O da ‘model’ olacak bir Kuzey Kıbrıs hayalleri içindeydi.

‘Deneme tahtası’ değil mi burası? Denesinler. Olmazsa vazgeçer, başka bir şeyler denerler. O da olmazsa, bambaşka bir şey de bulunur…”

 

ERDİNÇ GÜNDÜZ

 


 

FOTO YORUM…

 

 

 

İki kız çocuğunun tecavüze uğradığı iddialarının ardından Bakan Ünverdi, “maraza mı” uğradı? Yoksa şovunu mu yaptı?

 


 

 

 

“Ergenekon dış siyasetinin temel özelliği, Birleşik bir Kıbrıs'a ve Birleşik bir Avrupa'ya karşı olmaktır.”

 

Ufuk Uras’ın profilinden

 

***

“Şerife Hanım, ‘Kaçıncıdır söz konusu kızlarımız daha önce de kaçtı?’ diyerek çocukları töhmet altında bırakacaksınız? Bu çocuktur, kaçabilir... Sen ne yapıyorsun bu arada?”

Doğuş Derya’nın profilinden

 


 

 “Görüşmeler başladıktan sonra tespit ettiğim bir durum vardı. Bunlar zamana oynuyorlar, 2013’ün ikinci yarısına atmaya çalışıyorlar… Bunun doğru olduğunu şimdi daha net görebiliyoruz.”

 

DERVİŞ EROĞLU (CUMHURBAŞKANI)

 

 

 


 

“Elektrik santrallerinde çevreyi kirletmeyecek filtre sistemleri ivedi olarak kurulmalıdır; Karpaz’da kurulması öngörülen petrol dolum tesisinin kurulması derhal reddedilmelidir.”

 

ESAT VAROĞLU (TDP GENEL SEKRETERİ)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1291 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler