1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAN BAĞIŞI, CAN BAĞIŞI'
KAN BAĞIŞI, CAN BAĞIŞI

'KAN BAĞIŞI, CAN BAĞIŞI'

YENİDÜZEN sosyal sorumluluk anlayışı ile bu kampanyayı destekliyor ve tüm sorumlu yurttaşlarımızı, katılıma davet ediyor.

A+A-

 

KAN BAĞIŞI kampanyasına destek verelim. YENİDÜZEN sosyal sorumluluk anlayışı ile bu kampanyayı destekliyor ve tüm sorumlu yurttaşlarımızı, katılıma davet ediyor.

10 Ekim Çarşamba, 08:00 - Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası/Thalassemia Merkezi'de

 

Thalassemia Derneği’nin kan bağışı kampanyası ile ilgili çağrısı şöyle:

 

KAN BAĞIŞI, CAN BAĞIŞI

Kan, hayatta birine verebileceğiniz en değerli hediyedir. Bunun bilinmesine rağmen birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de kan bağışı yok denecek kadar azdır. Ülkemizin bir Akdeniz ülkesi olması dolayısı ile Thalassemia taşıyıcılığı ve demir eksikliği yaşayan insan sayısı birçok ülkeye oranla daha fazladır. Bu gibi hastaların yaşamlarını daha kaliteli bir şekilde sürdürebilmeleri için düzenli olarak kana ihtiyaçları olmaktadır. Kan transfüzyonu için ihtiyaç duyulan kan miktarı ile kan bankasında bulunan kan miktarı ne yazık ki birçok zaman uyuşmamaktadır. Sadece Thalassemia hastaları için değil;  hemodiyaliz hastaları, kanser hastaları, doğum yapan hastalar, acil bir kaza anında hastaneye getirilen hastalar ve ameliyata girecek olan hastaların da kan ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Sayılan durumlardan herhangi bir tanesi ile karşılaşıldığı zaman kan bankasından çıkan kan miktarı ile kan bankasına yapılan bağış miktarı arasında bir denge sağlanamamakta ve acil durumlar için elimizde yetersiz kan bulunması söz konusu olmaktadır.

Ada halkının bu konuda bilinçlendirilmesinin sağlanması ile bu açığın kısa bir sürede kapatılacağı inancını taşımakla birlikte, kan bağışı konusunda insanların çekinceli davrandıkları konusunda da hemfikiriz. Bu çekinceyi ortadan kaldırmak ve kan bağışı konusunda bilgilendirme yapmak amaçlı bu yazıyı hazırlamış bulunmaktayız. Buna göre:

1.    Kimler kan verebilir?

a)   18-65 yaş arası tüm sağlıklı bireyler kan verebilir

b)   50 kg’ın üzerinde olan kişilerin kan vermesinde bir sakınca yoktur

c)   Kan bağışı öncesinde tansiyonun 110 - 140 mmHg arasında olması gerekmektedir

d)   Erkekler en sık 2 ayda bir; kadınlar ise en sık 3 ayda bir olmak üzere yılda toplam 4 üniteyi geçmeyecek şekilde kan verebilirler.

e)   Aspirin kullanımı kan vermeye engel değildir

İnsan vücudunda toplamda 5000-6000 ml kan bulunmaktadır. Ve bağışlanan kan miktarı standart olarak 450 ml’dir. Bağışlanan kan miktarının vücutta bulunan toplam kan miktarına oranı düşünüldüğü zaman, bağışlanan kan toplam kanın %9’u kadardır. Kan bağışını takiben eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır.

Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edildiğinden, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu olmamaktadır. Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri bulunmamakta ve düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine birçok yararı da mevcut olmaktadır.

 

2.    Kan vermenin faydaları nelerdir?

-      Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

-      Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.

-      Kandaki yüksek yağ oranı düşer.

-      Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.

-      Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

-      Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

-      Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür.

 

3.    Kimler kan bağışında bulunamaz?

-      Hepatit B, Hepatit C ve AIDS hastaları hiçbir zaman kan veremezler

-      Sıtma (Tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonradan itibaren kan verebilirler)

-      Frengi ( iyileşmeden 1 yıl sonra kan verebilirler)

-       Diabet (İlaç kullanmayan veya ilaç kullandığı halde, kan şekeri regüle edilmiş  olanlar  kan verebilir)

-       Anemi (Anemi teşhisi konmuş kişiler kan bağışçısı olamazlar)

-      Gebeler kan veremez.

-       Koroner kalp hastalığı, ciddi kardiyak aritmisi olanlar kan veremez

-      Allerji ( Astım hastaları kan veremez. Polen allerjisi olanlar ise, sadece allerjileri oldukları dönemde kan veremezler)

-      Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar ömür boyu kan veremezler.

-      Bronşit (Kronik bronşit hastaları kan veremez)

-      Epilepsi hastaları, kan veremezler.

-      Büyük ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca kan bağışı alınmaz. Mide kanama  geçirenler ise, hiçbir zaman donör olamazlar.

-      Kan veya kan ürünü alan donörler, 1 yıl boyunca kan veremezler.

-      Virüs aşısı yapılmış olanlar 3 hafta kan veremez.( Su çiçeği, sarı humma,       kızamık, kızamıkçık, oral polio, kabakulak)

-      İnaktif  virus aşısı ve toxoid alanlar ise 3 gün kan veremezler ( Polio-injeksiyon , influenza, rabies, difteri, tetanoz)

Sizin de bir gün kan ihtiyacınız olacağını unutmadan siz de bir kan bağışçısı olabilirsiniz. Kan hayatınız boyunca bir insana verebileceğiniz en değerli hediyedir. Kan bağışında bulunarak hayata bağış yapınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 611 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler