1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAMU'DA NE DEĞİŞECEK ?'
KAMUDA NE DEĞİŞECEK ?

'KAMU'DA NE DEĞİŞECEK ?'

Hükümetin kamu reformu çalışmaları çerçevesinde hazırladığı “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı”, kamudaki binlerce personeli ve halkı yakından ilgilendiren bir dizi yenilikler getiriyor. Tasarı, üçlü kararnameyle atamaları daraltırken, hizmet sın

A+A-

 

 

 “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı” neler içeriyor?

İşte o yasa !

Hükümetin kamu reformu çalışmaları çerçevesinde hazırladığı “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı”, kamudaki binlerce personeli ve halkı yakından ilgilendiren bir dizi yenilikler getiriyor. Tasarı, üçlü kararnameyle atamaları daraltırken, hizmet sınıflarına yeni düzenlemeler içeriyor. Başbakanlık ve bakanlıklara “siyasi danışman” kadrosu öngören Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’yla, kamu görevlilerinin istihdamı, atanması ve terfilerinde de yenilikler gündemde...Tasarıdaki en köklü değişikliklerden biri de, kamu görevlisi olmayanların da yönetici atanmasına imkan vermesi.İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, geçen hafta Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak Meclis’e sevk edilen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı hakkında TAK muhabirine bilgi verdi.Geniş kapsamlı bir yasa çalışması olan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın istihdamlar, atamalar ve terfilerde yenilikler içerdiğini kaydeden Çavuşoğlu, hizmet sınıflarının kamu görevlilerinin yer değiştirmelerini kolaylaştıracak şekilde daha basitleştirildiğini söyledi.

YASA TASARISINDA NELER VAR?

Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nda, kamudaki hizmet sınıfları, derece ve kadroların değiştirilmesi öngörülüyor. Tasarıda 6 ana hizmet sınıfı “üst kademe yöneticileri, yöneticilik hizmetleri, mesleki ve teknik hizmetler, genel kamu hizmetleri, yardımcı mesleki ve teknik hizmetler ve yardımcı genel kamu hizmetleri” olarak isimlendirildi. Üst kademe yöneticileri sınıfı sadece Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlıkların en üst amiri ve üçlü kararnameyle atanan müsteşarları kapsayacak. Müdürler artık Kamu Hizmeti Komisyonu’nca atanacak. Üçlü kararname daraltılmış olacak.Üst kademe yöneticileri sınıfında aranacak nitelikler değiştirilerek daraltıldı. Kamu görevi içinden yapılacak atamalarda üniversite lisans diplomasına sahip olma; yöneticilik hizmetleri sınıfının en az ikinci derecesine atanmış olup en az 3 yıl bu kademede başarılı hizmet verme koşulu da getirildi.Kamu görevi dışından yapılacak atamalarda ise lisans diplomasına sahip olmak veya kamu görevi dışında belgelendirilmiş olmak üzere en az 6 yılı yöneticilik olmak üzere toplam 15 yıl çalışmış olmak; doktora derecesi alanlarda ise 10 yıl çalışmış olmak koşulu getirildi.

2 YILDAN AZ GÖREV YAPANLAR ESKİ MAAŞIYLA MÜŞAVİR OLACAK

Tasarı, üst kademe yöneticilerinin görevden alınmasıyla ilgili de önemli bir değişiklik içeriyor. En az 2 yıl görev yapanlar, görev yaptıkları mevkiinin maaşıyla; 2 yıldan az görev yapanlar ise önceki görevlerinin maaşıyla müşavir olacak. Halen yürürlükteki yasada, 2 yıldan az üst kademe yöneticiliği yapıp müşavir olanlar barem 17 B üzerinden maaş çekiyor.Kamu görevlilerinin atanmasında ve terfilerinde, sendika temsilcilerinin de yer alacağı sınav kurulları yetkili olacak. Kurulda, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun da bir temsilcisi bulunacak.

YASAKLAR

Tasarıyla, kamu görevlilerini bağlayan yasaklara “kamu görevinden ayrıldıktan sonra istihdam yasağı” da eklendi. Buna göre, kamu görevlisi, kamu görevinden ayrıldığı iki yıl zarfında, kamuda görevli olduğu son hizmet yılı boyunca birinci derecede denetimini yürüttüğü şirketler ya da diğer kuruluşlar tarafından yönetici ya da danışman pozisyonunda istihdam edilemeyecek. Kamu görevlisi ile bağlı bulunduğu kurum arasında, kamu görevinden ayrılmasından sonra geçen iki yılda hiçbir şekilde bu kişiden hizmet alımı sözleşmesi de yapılamayacak.

HAYAT PAHALILIĞI

Hayat pahalılığı ödeneğinin 6 ayda bir maaşlara yansıtılmasını öngören tasarı; ek çalışma ücretlerini de şimdi olduğu gibi hafta içi günler ve idari tatillerde 1’e 1.1; hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 1’e 1.5 olarak düzenliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1833 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler