1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAMU UZMANLARA AÇILIYOR
KAMU UZMANLARA AÇILIYOR

KAMU UZMANLARA AÇILIYOR

Başbakan Küçük, yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı hakkında açıklama yaptı, muhalefete ve sendikalara “yapıcı olun” çağrısı yaptı

A+A-

 

 

 

Başbakan İrsen Küçük, yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nun 2 Kasım 2011 tarihli toplantısında onaylandığını belirterek, bunun kamu reformunun sadece ilk adımı olduğunu, kamu görevinde bir tür seferberliğin başlatılması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Küçük, konuyla ilgili olarak, bugün yazılı bir açıklama yaptı. Başbakan, açıklamasında, kamu yönetimi reformunun önemli bir adımı olarak nitelendirilen tasarının, birçok Hükümet döneminde tartışılan, ancak, bir türlü hayata geçirilemeyen bir dizi reform düzenlemeleri içerdiğini kaydetti.

Küçük, gerek kamu içinden gerekse de dışından kesimler tarafından eleştirilen üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılarak sadece müsteşarlar ile sınırlandırılmasının, müşavir sayısını azaltmakla kalmayacağını, küçük ölçeğe sahip ülkelerin ortak sorunu olan az sayıdaki yetişmiş insan kaynağından daha etkin istifade edilmesini beraberinde getireceğini ifade etti.

Küçük, Meclis’te temsil edilen tüm siyasi partilere ve “personel yönetimi sisteminin asli paydaşı olan sendikalara”, süreç içinde yapıcı tavır takınmaları ve hep birlikte toplumsal uzlaşı noktasının sağlanması yönünde çalışmaları için çağrı yaptı. Başbakan açıklamasında şöyle dedi:

“Bunun yanı sıra, yönetici düzeyinde liyakat ve devamlılığın tesis edilmesi, kamu yönetimimize kurumsallaşmayı getirecek, sübjektif ve kişiye özel düzenlemeleri ortadan kaldıracaktır.

Benzer şekilde, belli tecrübe ve niteliklere haiz olmak koşuluyla kamu görevi dışından olanlar kişilere yönetici kadrolarına başvurma ve sınavda başarılı olmaları halinde atanma şansının verilmesi, gerek yurtiçinde, gerekse de yurtdışında kendini yetiştiren ve kariyerinde başarılı olan gençlerimizden kamu yönetiminde de istifade edilmesinin önünü açacak, sistemi dinamizme kavuşturacaktır.

Bakanlıkların hizmet teşkilatında yapılacak düzenlemeler ile uzman kadroları oluşturulacak ve hazırlanacak yeni Sınav Tüzüğü uyarınca Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından uygulanacak modern yöntemlerle bilgi ölçen sınavlarda başarılı olan yeni mezun gençlerimiz, uzmanlık kazanmak maksadıyla bu kadrolara istihdam edilebilecektir.

YABANCI UZMANLARLA HAZIRLANDI

Yeni Yasa Tasarısı, uzun bir zaman dilimi içerisinde başarılı ülke örnekleri analiz edilerek ve yabancı uzmanlar ile danışılarak hazırlanmıştır.

Sendikalarımız da yapıcı bir şekilde görüşlerini yazılı olarak bizler ile paylaşmıştır. Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi ve Personel Dairesi tarafından değerlendirilen görüşler, yasa tasarısının ruhuna uygun olduğu ölçüde tasarıya dâhil edilmiştir. Dâhil edilmeyenlerin ise neden dâhil edilmediğine ilişkin kapsamlı açıklama ileriki günlerde Sendikalara yazılı olarak iletilecek ve talep olması halinde kamuoyu ile de paylaşılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 687 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler