1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAMU-SEN'DEN MUHALEFETE DESTEK
KAMU-SENDEN MUHALEFETE DESTEK

KAMU-SEN'DEN MUHALEFETE DESTEK

Kamu-Sen, “erken seçim” baskısını tüm güçleriyle destekleyeceklerini bildirdi.

A+A-

 

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, erken seçim için işbirliği yapan üç muhalefet partisinin, seçim sistemini değiştirmesi, partizanlığı kaldırıp kesin çözümler getirmesi ve halkın önünü açacak çalışmalar yapması durumunda ortaya koydukları “erken seçim” baskısını tüm güçleriyle destekleyeceklerini bildirdi.

Özkardaş TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’ya gönderdiği mektupta, hükümete eleştirilerde bulunarak, UBP’nin, halktan iktidar talep ettiği dönemde verdiği söz ve vaatleri tutmadığını savundu.

Ülkede birçok esnafın iflas ettiğini, sanayici, üretici, hayvancı, memur, işçi ve diğer tüm kesimlerin şikayetçi olduğunu, Özelleştirme Yasası, Göç Yasası, Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasası gibi yasaların vatandaşların geleceğini kararttığını öne süren Özkardaş, son üç yılda reel alım gücünde yüzde 40 kayıp olmasına rağmen üç yılda verilen artışın net yüzde 3-4 olduğunu ileri sürdü.

Özkardaş, ülkenin mafya, tefeci ve çetelerin elinde olduğunu, hukukun onlara karşı işleyemediğini iddia ederek, “Tüm bu nedenlerle UBP hükümeti gitmelidir” dedi.

TDP’nin, UBP’nin hükümetten gitmesi ve erken seçime gidilmesi yönünde diğer iki muhalefet partisiyle olan işbirliğini desteklediklerini ifade eden Özkardaş, şunları kaydetti:

“Ancak sizlerin de bu halka vermiş olduğunuz sözler var. Halkımız artık bu sözlerin sözde kalmasını değil uygulamaya konmasını istiyor.

Halkımızın büyük bir kısmı bu seçim sistemi ile erken seçime gidilse dahi, mevcut durumun pek fazla değişeceğine inanmıyor.

Hükümet olan hiçbir parti yolsuzluklarla, hırsızlıklarla mücadele etmedi.

Batık bankalardan, Kalkınma Bankası ile diğer bazı kamu bankalarından usulsüzce alınan ve geri ödenmeyen milyon dolarlar var. İhalelerde usulsüzlükler, vergi kaçakçılığı, rüşvet ve daha birçok yasa dışılıklar var.

Milletvekillerinin parti değiştirmeleri halkın siyasi iradesine saygısızlıktır.”

Kamu-Sen olarak hükümetin gitmesini, bunun için de erken seçimin zorlanmasını istediklerini, ancak önce Siyasi Partiler Yasası ile Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın değiştirilmesini ve KKTC’nin tek seçim bölgesi yapılmasını istediklerini ifade eden Özkardaş, muhalefetten şunları talep etti:

“Batık bankalardan hortumlanan yaklaşık 500 milyon doları çalanlardan geri alacağınızın sözünü verin. Kalkınma Bankası’ndan ve diğer Kamu bankalarından usulsüz olarak alınıp, belgeleri yok edilen milyon dolarların hesabını sorun.

Halkı vergi kaçıranlardan, mafyalardan, çetelerden ve tefecilerden kurtarın. Partizanlığı kaldıracak kesin çözümler getirin.

Halkımız ve bizler kötüden kurtulmak istiyoruz, ancak yerine de kötünün iyisini değil, iyilerin iyisini istiyoruz. Bunun için de seçim sisteminin değiştirilmesi şarttır.

Halkın önünü açacak Siyasi Partiler Değişiklik Yasası ile Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın biran önce geçmesi için baskı kurunuz.

Bunların yapıldığını görmemiz halinde üç muhalefet partisinin ortaya koyduğu “Erken Seçim” baskısını tüm gücümüzle destekleyeceğiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 471 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler