1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAMU-SEN, ÖNERİLERİNİ BOZER’E SUNDU
KAMU-SEN, ÖNERİLERİNİ BOZER’E SUNDU

KAMU-SEN, ÖNERİLERİNİ BOZER’E SUNDU

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ziyarette, Anayasa ve Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı ile ilgili değişiklik önerilerini Bozer’e sundu.

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, “Hepimiz bu ülkenin iyiliğini istiyoruz, onun için ortak yolda buluşmalıyız” dedi.

Bozer, ülkede sorunların olduğunu, asıl olanın bunların kavgayla değil anlaşarak, karşılıklı hoşgörüyle çözümlenmesi olduğunu kaydetti.

Bozer bugün Mehmet Özkardaş başkanlığındaki Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) heyetini kabul etti.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ziyarette, Anayasa ve Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı ile ilgili değişiklik önerilerini Bozer’e sundu.

Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı ile ilgili olarak çok kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Özkardaş, yasanın ilk halini gördükten sonra bazı önerilerde bulunduklarını, taslağın ellerine geçen son halinde ise önerilerinin bazılarının dikkate alındığını gördüklerini söyledi.

Özkardaş, taslakta olumlu yönlerin yanında, bir iki tane de olumsuz maddenin bulunduğunu anlattı.

Yasa taslağının olumlu ve olumsuz yönlerinden birkaç örnek veren Özkardaş, yasanın mevcut haliyle kamunun verimliliğini arttırmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sıkıntılara da değinen Özkardaş, personelin işten çıkarılmasının üzücü olduğunu söyledi.

Özkardaş, “belediyenin durumunun asıl sorumluları yerlerinde otururken, emekçilerin işten atılmasının ve zorda kalmasının haksızlık olduğunu” kaydetti.

Geçmişte, Çimento Fabrikası’nda belediyedekiyle benzer bir durum yaşandığını kaydeden Özkardaş, yetkili sendika olan Dev-İş’in personelin işten çıkarılmasını kabul etmeyerek, maaşlarda indirime gittiğini anlattı. Özkardaş, belediyede de işten çıkarma yerine böyle bir uygulamaya gidilebileceği önerisinde bulundu.

Özkardaş, Tel-Sen’le hükümetin uzlaşmasından duydukları memnuniyeti de dile getirerek, bürokraside yaşanan sıkıntılara değindi.

Meclisin tatile girmesi konusuna da değinen Özkardaş, “milletvekillerinin kamu görevlilerine 40 günlük tatili çok görürken, kendilerinin 80-82 gün tatil yapmalarını” eleştirdi.

Anayasa değişikliği ile ilgi olarak da demokratik, sivilleşmiş, insan haklarına saygılı, ölüm cezasının kaldırıldığı bir Anayasa istediklerini dile getiren Özkradaş, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için aranan “Türk anne ve babadan doğmuş olmak” koşulunun kaldırılması, geçici 10.maddedeki “iç güvenliğin sağlanmasının başka bir ülkeye bırakılması” ifadesinin iptal edilmesi gerektiğini dile getirdi.

BOZER

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de, Kamu-Sen’in yaptığı bilimsel çalışmayı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Kamu Sen’in değindiği LTB çalışanlarının durumunun en acil çözümlenmesi gereken sorunlardan biri olduğuna işaret eden Bozer, diyalog ve iletişim yoluyla sorunların çözülebileceğine inanç belirtti.

Kamu Görevlileri Değişiklik Yasası’nın henüz meclisin gündemine gelmediğini, konuşularak ve tartışılarak bazı maddelerin düzeltilebileceğini belirten Bozer, Tel-Sen konusunda uzlaşıya varılmasının kendisini de mutlu ettiğini kaydetti.

“Hepimiz bu ülkenin iyiliğini istiyoruz, onun için ortak yolda buluşmalıyız” diyen Bozer, ülkede sorunların olduğunu, asıl olanın bunların kavgayla değil anlaşarak, karşılıklı hoşgörüyle çözümlenmesi olduğunu ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 461 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler