1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kamu reformuna eleştiri
Kamu reformuna eleştiri

Kamu reformuna eleştiri

Kamu-İş Başkanı Dilek, kamu reformuyla ilgili tasarıyı değerlendirdi

A+A-

 

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, “kamu reformu” olarak bilinen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın, toplu iş sözleşme düzenini ve sendikacılığı ortadan kaldıracağını” iddia etti.

Yazılı bir açıklama yapan Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, yeni Kamu Görevlileri Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’nden hızla geçirilip, Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce yasalaştırılmak istendiğini belirterek, bunu eleştirdi.

“KAOSA SOKACAK”

Tasarının çalışma ortamını kaosa sokacak bir nitelik taşıdığını iddia eden Dilek, kamu görevi yapan bazı işçileri kadrosuz bırakacağını, huzursuz bir çalışma ortamı yaratacağını savundu.

Tasarının toplu iş sözleşme düzenini ortadan kaldıracağını ve müdahaleyi yasal şekle sokacağını savunan Dilek, “Bu tasarı geçtikten sonra, devlet içinde bir toplu iş sözleşmesi yapılırken, suni olarak üretilen birden fazla işverenle, devlet hizmetini yürüten işçiler için, toplu iş sözleşmesi yapılma ortamı getirilmektedir. Bu da Kuzey Kıbrıs’ta sendikal hayatın öncüsü durumunda olan sendikayı ortadan kaldırma düşüncelerinden biridir. Bu sistem Kamu-İş’in tüzüksel şahsiyetinin yanında sendikal harekete vurulacak bir darbe olarak görünmektedir” iddiasında bulundu.

Dilek, sendikasız bir ülkenin, demokrasisi olmayan bir ülke durumuna düşeceğini kaydetti.

Dilek şöyle devam etti:

“İşçilerin kadroları teşkilat yasalarından çıkarılmakta ve ihtiyaç duyulacak işçiler yıllık bütçe yasasında gösterilmek suretiyle ihale yoluyla hizmetleri satın alınacaktır. Bu hizmetleri de, yandaş şirketlere peşkeş çekerek, satın aldıracaklardır. Yani maddi menfaatler ve devlet katında rüşvet olayları bu yasa ile korunacaktır. Rüşvetçi ‘taşeron sistemi’ bu yasa ile ülkemize gelecektir. Bunun da sorumluları. Meclis’te görev yapan siyasi partilere mensup milletvekilleri olacaktır.”

Sami Dilek, başta üyeleri olmak üzere tüm işçilerin sendikanın bu konuda vereceği mesaja bakmalarını da istedi.

(tak)

Bu haber toplam 837 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler