1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kaminaria Gençleri
Kaminaria Gençleri

Kaminaria Gençleri

Her grubun derdi, denge noktası, dinamiği başkadır. On günlük Crossroads III gençlik tiyatrosu kampından döneli dört gün oldu. Gelirayak Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kapatılacağı(?) endişesi, eylemi derken iç ritmimin ve uykularımın normale dönmesi biraz za

A+A-

 

Her grubun derdi, denge noktası, dinamiği başkadır. On günlük Crossroads III gençlik tiyatrosu kampından döneli dört gün oldu. Gelirayak Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kapatılacağı(?) endişesi, eylemi derken iç ritmimin ve uykularımın normale dönmesi biraz zaman aldı doğal olarak.

Geçen hafta kampın organizasyon detaylarıyla ilgili yazım yayınlanmıştı; bu hafta oralara hiç girmeyeceğim. Onun yerine gözlemlerimle birlikte kamptan görüntüler paylaşacağım sizlerle.

Takip edenler biliyor Crossroads gençlik kampının üçüncüsü düzenlendi bu yıl. Kampın birinci yılında sadece kapanış performansını izlemek için gitmiştik Kaminaria’ya; ikinci yılsa gibi bu yıl gibi eğitmen olarak ordaydım.

Kaminaria köyünün nüfüsu yaklaşık 60 kişi. Yaş ortalaması ise 60 dolaylarında seyrediyor. Hal böyle olunca gençlerin ilgisini çekecek bir kamp içeriği oluşturmak şart. Sabah 8.30’daki kalkıştan itibaren kahvaltı sonrası üçer saatlik ekip çalışması-güven artırıcı aktiviteleri, öğle yemeği sonrası oyunculuk, hareket, konuşma, doğaçlama becerilerini kazandırmaya yönelik mim, kukla, comedia dell’arte tiyatro türleri çerçevesinde yürütülen üçer saatlik drama atölye çalışmaları ve akşam yemeği sonrası birer saatlik diyalog seansı ile her gece düzenlenen farklı farklı aktiviteler köye genç bir soluk kazandırdı.

Son iki gün ise kapanış performansımızın oluşturulması ve provalarıyla geçti. ‘Çeşitlilik’ temasını verdiğimiz performansımız kamp süresince gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmalarının bir olay örgüsü ekseninde birleştirilmesinden ortaya çıktı. Üç farklı ‘gezegen’de yaşayan oyun karakterlerinin kainatta gerçekleşen bir felaket sonrasında yeni bir yaşam alanı arayışına çıkmalarını ve buldukları yeni toprakta tüm farklılıklarına rağmen birlikte yaşamayı öğrenmelerini işlemekti amacımız. Mimler, kuklalar ve comedia dell’arte karakterlerinden oluşan bu yeni ülke insanlarından öğreneceğimiz ne kadar çok şey var...

En azından son iki yıl için şunu söylemek mümkün ki kampa katılan Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum gençlerin birbirleriyle kaynaşmaları her yıl daha da kolaylaşıyor, kısa sürüyor. Kamp sona ereli daha bir hafta olmadan yeniden buluşmak için randevuleşmeye başladılar bile; on gün değil de daha uzun bir süre tanışıyorlarmışcasına internet ortamında kamp fotoğraflarını paylaşmaya, yorumlar yapmaya, sohbet etmeye devam ediyorlar.

Bu yıl katılan gençlerin daha kozmopolit bir çevreden geliyor olmalarının da payı oldu sanırım bunda. Geçişler başladığında bugün 15-16 yaşlarında olan bu gençler henüz 6-7 yaşındaydı. Yani hemen savaş sonrasında doğan benim jenerasyonumun aksine onlar neredeyse hayatlarının büyük bir kısmında adayı bir bütün olarak algılayabilmişler.

Benim için güneye geçmek, bir Kıbrıslırumla arkadaş olmak, on gün gibi uzun bir süre birlikte yaşamak arkasından büyük bir direnişe karşı edinilmiş sağlam bir ideolojiyi gerektirirken, bugün bunlardan herhangi birini gerçekleştirmek için normalde harcanacak düşünme payından daha fazlası gerekmiyor.

Yine de aralarında ilk kez iki toplumlu bir etkinliğe katılmış, ilk kez diğer toplumdan kişilerle bir araya gelmiş kişiler vardı ki, bunu kendileri paylaşmasalardı anlamayacaktık. Boş vakitlerinde birbirlerinin dilini öğrendikleri, halk danslarına eşlik ettikleri, gülüp eğlendikleri, bolca dans ettikleri bir kamp oldu işin kısası.

Bu işi barışçıl bir ideoloji ile yapan benim gibilerinse yüreğinde her şeyin bu kadar kendiliğinden ve kolayca gerçekleşmiş olması nedeniyle bir tamamlanmamışlık duygusu kalsa da; sevgili Christos’un dediği gibi “birleştirmek için illa ki önce ayırmak gerekmiyor... bazı şeyler birbirlerine düşündüğümüzden de yakın zaten...”

 


Fotoğraflar için sevgili Ergenç Korkmazel’e teşekkürler.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 859 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler