1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAMİL TUNCEL'E ÇARPTI, ÖLDÜRDÜ...
KAMİL TUNCELE ÇARPTI, ÖLDÜRDÜ...

KAMİL TUNCEL'E ÇARPTI, ÖLDÜRDÜ...

Kıbrıs’ın en büyük işçi sendikası olarak bilinen PEO’nun ilk üyeleri arasında bulunan, özellikle Kıbrıslı Türk işçilerin sendikalaşması ve haklarının savunulması için mücadele veren Kamil Tuncel Korat’ın kullandığı motosiklete, aracıyla

A+A-

 

Eski sendikacı Kamil Tuncel Korat’ın çarparak hayatını kaybetmesine neden olan sanık Anıl Koç, yargılanarak suçlu bulundu

 

18 AY HAPİS YATACAK!

 

 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada, sanık Koç, “Başkasının ölümüne neden olma” suçu başta olmak üzere aleyhine getirilen 6 davanın hepsinden suçlu bulunarak mahkum edildi. Sanığın 18 ay hapis cezası alması, Kamil Korat’ın yakınlarını adeta yıktı

 

Kıbrıs’ın en büyük işçi sendikası olarak bilinen PEO’nun ilk üyeleri arasında bulunan, özellikle Kıbrıslı Türk işçilerin sendikalaşması ve haklarının savunulması için mücadele veren Kamil Tuncel Korat’ın kullandığı motosiklete, aracıyla çarparak ölümünde neden olan sanık Anıl Koç 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada sanık Koç, “Başkasının ölümüne neden olma” suçu başta olmak üzere aleyhine getirilen 6 davanın hepsinden suçlu bulunarak mahkum edildi.

Sanığın 18 ay hapis cezası alması, Kamil Korat’ın yakınlarını adeta yıktı. Yaklaşık iki buçuk saat süren dava kararı için 20 dakika ara verildi. Kararın ardından mahkeme çıkışından sanık Anıl Koç’un amcası olduğu öğrenilen kişi, gazetecilerin görüntü almasını engellerken, kuzeni Anıl Koç’a, “Adam mı öldürdün. 100 yaşında adam öldü işte” dediği gözlemlendi.

 

NASIL OLMUŞTU?

Lefkoşa’da 9 Aralık 2010 tarihinde Kamil Korat, motosikletiyle Bedrettin Demirel Caddesi’nde seyrettiği sırada, sağdan gelen araçlara öncelik vermeden Barış Anıtı Çemberi’ne dikkatsiz giriş yapan 20 yaşındaki Anıl Koç yönetimindeki 46 P 8016 plakalı aracın çarpması sonucu yaralanmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Polis tarafından tutuklanan ve toplumun büyük bir kesimi tarafından tepki gören Anıl Koç’a, tahkikat duruşmalarının ardından bugüne kadar verilen en ağır teminat şartlarını yerine getirmesi şartı koşuldu.

 

EN AĞIR TEMİNAT ŞARTLARI VERİLMİŞTİ

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin, 20 Aralık 2010 tarihindeki duruşmada bu tür suçların yaygınlaştığını ve zanlının aleyhine getirilen davaların ciddi suçlar olduğuna vurgu yapıp zanlının yurt dışına çıkışını men ederek tüm seyahat ve pasaport belgelerini polise teslim etmesine direktif verdi. Yargıç, ayrıca zanlının 200 bin TL nakdi teminat yatırmasına ve KKTC vatandaşı 2 kişinin 250’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına ve zanlının haftada 2 gün ispat-ı vücut etmesi şartıyla serbest kalmasına emir vermişti.

 

6 DAVADAN SUÇLU BULUNDU

Yaklaşık 1,5 yıldır yargı süreci devam eden sanık Anıl Koç ile ilgili karar, dün Lefkoşa Ağır Ceza Heyeti tarafından açıklandı. Heyet Başkanı Bahar Saner, Kıdemli Yargıç Türkay Saadetoğlu ve Yargıç Musa Avcıoğlu’ndan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin baktığı davada, İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Aliye Özçınar ve Savunma Avukatı hazır bulundu.

Heyet adına kararı okuyan Yargıç Musa Avcıoğlu, sanık Anıl Koç’un “başkasının ölümüne neden olma”, “tedbirsizlik ve dikkatsiz şekilde aceleyle araç kullanma”, “gerekli ihtimamı göstermeyerek başkalarına dikkat etmeme”, “Aceleyle ve halka etki edecek şekilde araç kullanma”, “KKTC sürüş ehliyeti olmadan araç kullanma” ve “motorlu araç kullanarak sağdan gelen araca yol hakkı vermeme” suçlarından suçlu bulunduğunu açıkladı.

 

ÇARPMA SONUCU ÖLDÜ

Yargıç, sanığın 6 davadaki suçunu kabul etmediğini, Kamil Korat’ın kendisinin düşerek öldüğünü iddia ettiğini söyledi. Korat’a yapılan otopsi sonucunda, trafik kazasına bağlı kafatası yırtık ve kanama, 5 kaburgada kırık, eklem ayrılması ve beyinde kanama meydana geldiğinin tespit edildiğini belirten Yargıç Avcıoğlu, sanığın yapmış olduğu savunmayı kabul etmediklerini aktardı. Yargıç Musa Avcıoğlu, sanığın mahkemedeki yeminli şahadetinde ileri sürdüğü iddialarına Heyet olarak itibar etmediklerini vurgulayarak, polise verdiği gönüllü ifadesinde de “motosikletin dengesiz geldiği” kısımdaki iddiası dışında kullanılan ifadeler itibar ettiklerini açıkladı.

 

İDDİA MAKAMI SUÇLARI İSPATLADI

Avcıoğlu, sanık aleyhine getirilen 6 suçun hepsinin İddia Makamı tarafından ispat edildiği için sanık Anıl Koç’un mahkum edilmesine karar verildiğini aktardı. Sanığın işlemiş olduğu “başkasının ölümüne neden olma” suçunun 7 yıla kadar hapislik cezası içeren ağır bir suç olduğunu aktaran Yargıç, kazanın meydana gelmesinde Kamil Korat’ın suçu olmadığı tüm hatanın sanık Anıl Koç’ta olduğunun altını çizdi. Tarfik suçlarının giderek arttığını da adli ihbar olarak aldıklarını belirten Musa Avcıoğlu, sanığın şahsi ve kişisel durumunu dikkate aldıklarını söyledi.

 

LEHİNE VE ALEYHİNDEKİ HUSUSLAR

Sanığın genç suçlu kategorisinde olduğunu, YDÜ İç Mimarlık Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olduğunu belirten Yargıç Musa Avcıoğlu, kaza sırasında polise yardımcı olup gönüllü ifade vererek tahkikata yardımcı olduğunu aktardı. Sanığın lehine sosyal tahkikat yapılmasının hafifletici neden olduğuna dikkat çeken Yargıç, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirerek sanık Anıl Koç’un 18 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1193 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler