1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAMERA KAYITLARI KESİNLEŞTİRECEK
KAMERA KAYITLARI KESİNLEŞTİRECEK

KAMERA KAYITLARI KESİNLEŞTİRECEK

Güzelyurt ve Gönyeli’de geçtiğimiz hafta meydana gelen kurşunlama olayları ilgili tutuklana 5 zanlı dün yine mahkemeye çıkarıldı. Silahı bulan polis, birçok emare ararken, kamera görüntülerini inceliyor. Bazı kamera görüntülerinde zanlı 1 Erdal Küpe

A+A-

 

 

Güzelyurt ve Gönyeli’de geçtiğimiz hafta meydana gelen kurşunlama olayları ilgili tutuklana 5 zanlı dün yine mahkemeye çıkarıldı. Silahı bulan polis, birçok emare ararken, kamera görüntülerini inceliyor. Bazı kamera görüntülerinde zanlı 1 Erdal Küpeli’nin Gönyeli’de olay yerinde olduğunun tespit edildiği açıklandı. Ancak zanlı Erdal Küpeli aleyhine getirilen suçlamaları kabul etmedi. Diğer 4 zanlı ise gönüllü ifade vererek, suçlarını kabul etti.

 

Güzelyurt ve Gönyeli’de geçtiğimiz hafta meydana gelen kurşunlama olayları ilgili tutukluluk sayısı 5’e çıkarken, olayda kullanılan silahta bulundu. Polis, Güzelyurt’ta meydana gelen meseleyle ilgili bir silahın da olabileceğini düşünüyor. Kurşunlama olayıyla ilgili Erdal Küpeli, İsa Küpeli, Hüseyin Kasapoğlu ve Uğur Balcıoğlu’nun ardından Serkan Özaltaylıer de tutuklandı.

 

TABANCA BULUNDU

Polis, Güzelyurt’ta makinistlik yapan zanlı Serkan Özaltaylıer’e ait garajın arka bahçesinde arama yapmış, portakal ağaçları arasına gömülmüş bir adet 7.65 mm çapında tabanca ile 25 adet canlı mermi ve 4 adet boş kovan ele geçirmişti. Zanlı Altaylıer önceki gün mahkeme huzuruna çıkarılıp aleyhinde 1 günlük tutukluluk emri alınmıştı.

 

TAHKİKAT GENİŞ ÇAPTA SÜRÜYOR

Zanlılar dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin, huzurunda görülen tahkikat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davada Savcı Damla Güçlü ve Savunma Avukatları da hazır bulundu. Savcı, meselenin tahkikat memuru Hasan Selvili’yi mahkemeye tanık olarak dinletti. Selvili, mahkemede yeminli şahadet vererek, olayla ilgili olguları aktardı. Hasan Selvili, zanlı 1 Erdal Küpeli, zanlı 2 İsa Küpeli, zanlı 3 Hasan Kasapoğlu, zanlı 4 Uğur Balcıoğlu ve zanlı 5 Serkan Özaltaylıer’in “kanunsuz ateşli silah taşıma, tasarruf ve kullanma”, “kanunsuz patlayıcı madde taşıma, tasarruf ve kullanma”, “kasti hasar” ve “meskun mahalde ateş etme” suçlarıyla ilgili olarak tutuklandığını açıkladı.

 

ERDAL KÜPELİ İFADE VERMEDİ

Yürütülen ileri soruşturmada olayda kullanılan tabanca, 25 adet canlı mermi ve 4 adet boş kovanın, zanlı 5’in tasarrufunda bulunarak temin edildiğini vurgulayan Selvili, zanlı 1 Erdal Küpeli dışında diğer 4 zanlının da gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ettiklerini söyledi.  

Hasan Selvili, zanlıların tutukluluk süreleri içinde birçok bulgu elde edildiğini, alınan ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini belirterek, birçok kamera görüntülerinin izleneceğini söyledi. Güzelyurt’ta meydana gelen olayla ilgili başka bir silahın daha olup olmadığının da araştırılması gerektiğini aktaran Selvili, tabanca ile ilgili balistik incelemenin de yapılacağının altını çizdi. 

 

8 Gün Talep Edildi, İtiraz Geldi

Polis memuru Selvili, bazı kamera görüntülerinde zanlı 1, zanlı 3 ve zanlı 5’in aynı araçta olduğunun görüldüğünü, ancak zanlı 1 Erdal Küpeli’nin olay saatinde bir gece kulübünde olduğunu iddia ettiğini aktardı. Tüm yerlere ilgili kamera görüntülerine bakılacağına değinen Selvili, tahkikat amaçlı zanlıların 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.

Polis memurunun tutukluluk talebine, Savunma Avukatları itiraz etti. Daha kısa sürede tahkikatın tamamlanabileceğini iddia eden avukatlar, zanlıların özgürlük hakları gerekçesiyle 5 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

 

“TOPLUM RAHATSIZ”

Savcı Damal Güçlü de soruşturmanın çok geniş çapta sürdüğünü, toplumu rahatsız eden çok ciddi suçlar olduğuna vurgu yaparak, istenilen tutukluluk talebinin özgürlüğü kısıtlayıcı değil özgürlüğün söz konusundan önce kamu menfaatinin ağır bastığına dikkat çekti.

Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin de, tarafların taleplerini gözdene geçirerek, polis memuruna bir fırsat vermeyi uygun ve adil buldu. Yargıç, polisin ne yaptığını ve ne yapacağını açıkça ifade ettiğini, suçların çok ciddi olduğunu ve toplumda infial yarattığını belirterek, cürümleri ortaya çıkarmada kamu menfaatinin önemli olduğunu bu gerekçeyle zanlıların 8 gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler