1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kalyoncu: “Bakanlıklarda 5-5 konusunda anlaşıldı"
Kalyoncu: “Bakanlıklarda 5-5 konusunda anlaşıldı

Kalyoncu: “Bakanlıklarda 5-5 konusunda anlaşıldı"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Ulusal Birlik Partisi (UBP) koalisyon görüşmeleri kapsamında bugün bir araya geldi.

A+A-

CTP-BG Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmeye, CTP-BG  kanadından Başbakan adayı Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ve Genel Sekreter Tufan Erhürman, UBP kanadından ise Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün ile Genel Sekreter Sunat Atun katıldı. 

Koalisyon hükümeti için bugün görüşmeye başlayan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler ile Ulusal Birlik Partisi heyetleri yarın yeniden bir araya gelecek.

Bugünkü ilk görüşmede, prensipte anlaşmaya varılan konularda  “takvimlendirme” üzerine yoğunlaşan iki partinin heyetleri, bu konudaki çalışmalarını yarın da sürdürecek. Görüşme saati ise, CTP-BG MYK’nın 11.00’de başlayacak toplantısına göre yarın kararlaştırılacak.

Toplantının ardından kısa bir açıklama yapan Özgürgün, “Hükümet programı üzerinde takvimlendirme ve detaylandırma çalışmasını gözden geçirdik, yarın daha ileriye götürülerek tamamlanacak” diye konuştu.

CTP-BG Girne Milletvekili, hükümeti kurmakla görevlendirilen  Ömer Kalyoncu da, hükümet programının tarihlendirilmesi ile  kabinede eşit dağılım konusunu görüştüklerini, ancak isimlerin henüz belirlenmediğini kaydetti.

Kalyoncu, “Bakanlıklarla ilgili problem yok. İki parti anlaştı, dağılım 5-5 şeklindedir. Açıklamayı beraber yapacağız, Bakanlar Kurulu listesi daha sonra yapılacak” dedi.

Kalyoncu, kabinenin ne zaman sunulacağıyla ilgili olarak “Hedef 15 Temmuz” dedi.

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, partisinin önerisi üzerine 6 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirmiş ve böylece 15 günlük süre başlamıştı. Kalyoncu’nun 15 günlük süresi, 21 Temmuz’da sona erecek.

Anayasa’ya göre, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini alan milletvekili, bu görevi en geç on 15 içinde tamamlamak veya görevi iade etmek zorunda.

TAK

Bu haber toplam 2339 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler