1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kalite farkı
Kalite farkı

Kalite farkı

Bu yıl da şampiyonluk parolası ile yola çıkan Doğan Türk Birliği dün Girne 20 Temmuz Stadında Telsim Süper Ligi’nin yeni ekibi Göçmenköy’ü konuk etti. Maça fırtına gibi başlayan Doğan, henüz birinci devrenin ilk 30 dakikalık bölümünde yıldız

A+A-

 

 

Bu yıl da şampiyonluk parolası ile yola çıkan Doğan Türk Birliği dün Girne 20 Temmuz Stadında Telsim Süper Ligi’nin yeni ekibi Göçmenköy’ü konuk etti.

Maça fırtına gibi başlayan Doğan, henüz birinci devrenin ilk 30 dakikalık bölümünde yıldız oyuncusu Sabri ile üç gol buldu.

Doğan skoru 3-0’a taşıyarak, deyim yerinde ise maçı ilk devrenin ortasında bitirdi. İlk devre’de 3, ikinci devrede de bulduğu 3 golle Doğan Türk Birliği adeta Göçmenköy’e “gol olup yağdı” ve çok rahat bir galibiyet elde etti.

Karşılaşmaya Doğan Türk Birliği “3-5-2”oyun sistemi ile başlarken, konul Göçmenköy klasik 4-4-2 oyun dizilişi görüntüsündeydi.

Dünkü maçın analizine birkaç cümle ile Göçmenköy ile başlamak istiyorum. Göçmenköy mütevazi bir oyuncu kadro yapısı ile mücadele etmeye çalışıyor. Gerek defans gerekse orta saha oyuncuları ağır ve çabuk olmayan oyunculardan kurulu. Göçmenköy’ün kadrosunda yıldız ve iyi kalitede oyuncu sayısı az nerdeyse İbrahim Kabore dışında yok gibi.

İbrahim Kabore dünkü karşılaşmada en çok çalışan ve ileride tek başına bir şey yapabilmek için uğraşan oyuncuydu. Takım halinde ayağa pas yüzdeleri çok düşük ve çok pas hatası ve top kayıpları yaptılar. Takım halinde dağınık görüntüde ve defans-hücum oyuncuları arasında ciddi anlamda kopukluklar var.

Belki Göçmenköy oyuncuları genel anlamda iyi niyetli görüntüsünde ellerinden geldiğince mücadele etme isteğinde sahada koşuyorlar ama iyi niyetle maçlar kazanılmıyor.

Böyle bir görüntüde birde Doğan gibi kaliteli, yetenekli ayaklara sahip takıma hem defans da hem de orta sahada çok boş alan bırakırsan sonucu maçın skoru gibi 6-1 olur, kurtuluşun olmaz…

***

Ve Doğan Türk Birliği… Yine bu karşılaşmada Liberosuz, tek stoper ve iki çakılı bekle defans kurgusu ile maça başlayan Doğan, sol bekte Münür, sağ bekte Raif Esendağlı ve defans üçlüsünün göbeğinde Ahmet Sönmez 90 dakika boyunca Göçmenköy hücum oyuncularına hemen hemen ciddi anlamda tek bir gol pozisyonu vermediler.

Gerek bire bir adam markajı, gerek kademe anlayışları ve gerekse topa ilk hamlelerde oldukça başarılıydılar, gelecek haftalar için güven verdiler.

Orta sahada defansın önünde Raif Selden, yine bu maçta çok başarılı bir performans ortaya koydu. Takımın orta saha ile defans ortasında köprü vaziyetini iyi sağladı. Göçmenköy’ün başlattığı ataklarda orta sahanın en çalışkan isimlerinden biriydi. Raif, hücum pres anlayışı içinde ilk müdahaleleri yerinde yaptı. Kazandığı topları özellikle hücuma yönelik forvet arkası mevkiinde serbest oyuncu olarak oynayan yıldız oyuncu Ceyhun’a teslim etti.

Ceyhun ile Raif’in maç boyunca pas trafiği ve ayağa pas yüzdeleri yüksekti. Gerek Ceyhun gerekse Raif dünkü maçta kanat oyuncularına iyi ara pasları atarak, her iki kanattan da çok ciddi gol pozisyonları ürettiler. Ceyhun için söylenecek veya Ceyhun’un futbolcu kimliğini, yeteneklerinden bahsedecek durumda değilim. Zaten kariyeri, tecrübesi, yetenekleri ve klası ile ortada. Dün yine çok faydalı ve başarılıydı. Tek gözlemlediğim geçmiş haftalara oranla fizik kondisyonunu daha üst seviyeye çıkarmış.

Doğan Türk Birliği özellikle sağ kanttan günün başarılı isimlerinden genç Aydın ile çok net gol pozisyonları yarattı. Dünkü maçta altı golün 4 de ve kazanılan iki penaltının biri Akın’ın sağdan taşıdığı toplarla oldu.

Sabri yine bildiğimiz Sabri. Ayağına top yakışıyor. Ceza sahası içinde Sabri’yi unutur boşta kalmasını sağlarsanız, topla buluştursanız bunun adı ‘’ GOL “ olur…

***

 

Genel anlamda dünkü maçta Doğan Türk Birliği’ni özetleyecek olursak, rakip Göçmenköy idi ve rakibine oranla her yönden daha avantajlı bir takımdı.

Doğan oturmuş oyun sistemi ile gelecek haftalarda “ ben de bu şampiyonluk yarışında varım” mesajını bir kez daha verdi. Takım içindeki oyuncuların kalite ve klas farkı, her an maçın neticesini değiştirecek bireysel yeteneklerin olması, koşan, alan daraltan, pas trafik yüzdesini iyi uygulayan, takım halinde hücum pres anlayışını sahanın geneline yayan, ve maç kazanma hırsı ile sürekli gol arayışı içinde hücum futbolunu seven bir takım hürriyetinde…

Doğan Türk Birliği, dünkü karşılaşma sonucunda altı golle rahat bir galibiyet aldı. Aldı almasına da şampiyonluk yarışı içerisinde ileriki haftalarda daha ciddi rakipler ile karşılaşacak.

Umarım takım olarak bu alınan sonuç, REHAVETE sebebiyet vermez ve dünkü tempolu, coşkulu hücum anlayışını benimsemiş Doğan Türk Birliği’ni ileriki haftalarda daha ciddi ve güçlü rakipler önünde de atak futboluyla izleyenlere keyif ve tat verir.

Doğan iyi ve yetenekli klas oyunculara sahip. Hal de böyle olunca bence iddiasını son haftalara kadar taşır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler