1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘KALECİK’E SAATLİ BOMBA’
‘KALECİK’E SAATLİ BOMBA’

‘KALECİK’E SAATLİ BOMBA’

Halkın büyük tepkisi karşısında Başbakan İrsen Küçük tarafından “iptal edildiği” açıklanan sıvı yakıt ve petrol dolum tesisi Kalecik’e kuruluyor. Bununla birlikte iki yeni yatırım, bölgedeki akaryakıt tesislerinin sayısını beşe çıkaracak

A+A-

 

 

Halkın büyük tepkisi karşısında Başbakan İrsen Küçük tarafından “iptal edildiği” açıklanan sıvı yakıt ve petrol dolum tesisi Kalecik’e kuruluyor. Bununla birlikte iki yeni yatırım, bölgedeki akaryakıt tesislerinin sayısını beşe çıkaracakÇEVRE YALANI

 

 

HÜKÜMETTEN KISA PASLAŞMALAR… Bakanlar Kurulu tarafından 25 Temmuz 2012’de alınan karar ile Kalecik’te oluşturulacak “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi”ni Ekonomi ve Eneri Bakanı Sunat Atun’a sorduk. Atun, topu İçişler ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’na atarken, Maliye Bakanı Ersin Tatar, konunun kurultay sonrası gündeme geleceğini söyledi.

 

YAGA Direktörü Derviş Besimler ise konuyu dün Tatar ile görüştüklerini belirterek Kalecik’te “enerji depolama” üzerinde durulduğunu, yapılacak yatırımlar ile bölgedeki akaryakıt depolama tesisi sayısının beşe çıkacağını aktardı

 

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ… Yeşil Barış Hareketi ve Biyologlar Derneği, projenin, Yedikonuk’ta duvara toslayan sıvı yakıt ve petrol dolum tesisine yeni bir yer yaratmak için bir kılıf olduğunu belirtti. Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, UBP hükümetinin benzeri projeleri, başta Lefke olmak üzere ülkenin diğer bölgelerinde uygulama niyetinde olduğunu ifade etti

 

Kalecik’te oluşturulması düşünülen “kirli sanayi ve enerji depolama bölgesi” konusunda hükümet üyeleri bilgilerinin olmadığını iddia etse de, söz konusu bölgede mevcut iki yakıt depolama tesisinin yanında üç tane daha benzeri tesisin kurulması için çalışmaların olduğu bildirildi.

Konu hakkında bilgi talep ettiğimiz Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın bazı çalışmaları olduğunu söylemesine rağmen Maliye Bakanı Ersin Tatar, konunun Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın konusu olduğunu, kendisinin ancak bölgede kiralanacak arazi konusunda çalışma yapabileceğini söyledi. Tatar’ın, “konu büyük ihtimalle kurultay sonrası gündeme gelecek” demesine rağmen YAGA Direktörü Derviş Besimler, konuyu dün Tatar ile görüştüğünü ve bölgede yatırım yapmak isteyen akaryakıt şirketleri olduğunu aktardı.

 

“ENERJİ DEPOLANMASI ÜZERİNDE DURULUYOR”

Konu ile ilgili talihsizliğin “kirli” kelimesinin ön plana çıkmış olması olduğunu söyleyen Besimler, bölgede daha çok enerji depolanması üzerinde durulduğunu belirtti. 

İç piyasaya yönelik petrol dolum tesisi projeleri var. Mevcut iki tesisin yanına üç yeni tesis kurulması olasılığından bahsetmek yanlış olmaz” diyen Besimler, Kalecik’te sıvı yakıt depolama tesisi kurmak için inşaat izni bekleyen Taner İşletmeleri Ltd’in yanı sıra Yedikonuk’ta petrol dolum tesisi kurmak isteyen ancak başarılı olamayan Rixoh Ltd ile Türkiye’de faaliyet gösteren bir akaryakıt şirketinin de bölgede akaryakıt depolama tesisi kurmak istediğini belirtti. 

 

 

İŞ ÇEVRELERİNİN DER DETAYLI BİLGİSİ YOK

Kalecikte oluşturulması düşünülen “kirli sanayi ve enerji depolama bölgesi” hakkında çalışmalar devam ederken, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) proje ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

 

ÇEVRE ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ

YENİDÜZEN’e konuşan Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, proje ile ilgili bilgiye ulaşmaya çalıştıklarını ancak şeffaflık yasasına rağmen hükümetin bu konuda bilgi vermediğini ifade etti. 

 

GÜRDAĞ: “PETRO KOK İTHALİ İÇİN TALEBİMİZ OLMADI”

Bu yılın Ocak ayında Mağusa Limanı’nda ülkeye Petro kok kömürü getirten Gürdağ Group yöneticisi Mustafa Gürdağ, Petro kok kömürünün daha önce Çevre Dairesi’nden alınan izin ve konulan şartlara uygun bir şekilde ithal edildiğini ancak oluşturulması düşünülen bölgede, Petro kok kömürü ithal etmek için hükümete herhangi bir talepte bulunmadıklarını söyledi..

 

SARPTEN: “BENZER BÖLGELER OLUŞTURULACAK”

Biyologlar Derneği Başkanı hasan Sarpten ise konu ile ilgili UBP kurultayı sonrasına kadar herhangi bir gelişme yaşanmasını beklemediklerini söyledi.

“Petrol dolum tesisi konusu duvara tosladıktan sonra bu tür tesislerin oluşturulması için yapılmış bir projedir. 1000 dönüme yakın bir arazi olduğu söyleniyor” diyen Sarpten, UBP hükümetinin benzer bölgeleri özellikle Lefke’den başlayıp ülkenin diğer bölgelerinde oluşturma düşüncesi olduğunu söyledi.

 

Osman Kalfaoğlu’nun  haberinin tüm ayrıntıları bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler