1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KALECİK, 'PETROL DOLUM'A KILIF
KALECİK, PETROL DOLUMA KILIF

KALECİK, 'PETROL DOLUM'A KILIF

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, ülkenin herhangi bir yerine petrol dolum tesisi istemediklerini yineleyerek, Kalecik Bölgesinde “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi” ilan eden Bakanlar Kurulu kararının geri çekilmesini istedi. İni

A+A-

 

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, ülkenin herhangi bir yerine petrol dolum tesisi istemediklerini yineleyerek, Kalecik Bölgesinde “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi” ilan eden Bakanlar Kurulu kararının geri çekilmesini istedi.

İnisiyatif yetkilileri, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında, petrol dolum tesisi gibi kirli sanayi tesisi yapılmasına karşı her türlü tedbiri almaya hazır olduklarını vurguladı.

KÖROĞLU

İnisiyatif üyesi Tabipler Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu basın toplantısında yaptığı konuşmasında Petrol dolum Tesisi ile ilgili tartışmalara işaret ederek “Toplumu bu konu ile geriyor ve yoruyoruz” dedi.

Köröğlu, hükümeti “ne düşündüğünü” açıklamaya çağırdı.

ÖZTÖREL

İskele Kurumsallaşma Platformu Dönem Başkanı Hüseyin Öztörel, hükümetin siyasi kaygılarından dolayı petrol dolum tesisinden vazgeçmediğini söyledi.

Öztörel, “Platform 27 sivil dolum örgütü ile bu direnişin yanında olacaktır” dedi.

Öztörel ayrıca İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde 11 Eylül Salı günü saat 19.30’da halka açık bilgilendirme toplantısı düzenleyeceklerini açıkladı.

BASIN AÇIKLAMASI

Kıbrıs Türk Otelciler Birliğini temsilen Ayşe Dönmezer tarafından okunan basın bildirisinde ise Petrol dolum Tesisinin “Başta ülkenin Anayasası’na, Turizm Gelişim Yasası’na, Çevre Yasası’na, ülkenin fiziki yapısına ve öncelikli sektörler olan turizm ve eğitim odaklı hedeflerine ve keza halkın beklentilerine ve ortaya koyduğu iradeye tamamen aykırı” olduğu kaydedildi.

Kirli sanayi yatırımlarının, KKTC’nin “mukayeseli üstünlüğünü kaybetmek anlamına” geldiği ifade edilen açıklamada, Kalecik’te Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesinin Petrol dolum tesisi inşa edilmesine kılıf uydurmak anlamına geldiği işaret edildi.

Açıklamada, “Ülkemize ve insanımıza bugün veya yarın doğrudan veya dolaylı olarak zarar verecek her türlü girişimin karşısında olacağımızı, toplumumuzla birlikte ortaya koyduğumuz iradenin ve hassasiyetin sarsılmayacağını ve gereken her türlü tedbiri almakta tereddüt etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz” denildi.

DÖNMEZER

Ayşe Dönmezer basın açıklamasını okuduktan sonra taleplerinin, Bakanlar Kurulu kararının geri çekilmesi ve ülke kalkınmasının Devlet Planlama Örgütü tarafından sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde çıkaracağı Kalkınma Planı doğrultusunda yapılması olduğunu kaydetti.

Dönmezer, “Rüzgara göre yön değiştiren bir yapı istemiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler