1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Kaleci faktörü…
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yazarın Tüm Yazıları >

Kaleci faktörü…

A+A-

 


        Zaman zaman şiddetli yağmur altında oynanan kupa finalini K. Kaymaklı penaltı atışları ile kazandı. Zeminin kaygan olması her iki takımın oyun anlayışını ve gücünü olumsuz yönde etkilemiştir.
        Özellikle ilk devre şiddetli yağmur altında oynandı. Zeminin ağır olması futbolcuların hareket yeteneğini kısıtlarken, daha mücadeleci bir oyun olmasına neden oldu.
        Daha karşılaşmanın henüz başındayken K Kaymaklının golü geldi. Zokou'nun ayağından gelen gol, Yenicami’nin beraberliği yakalaması için daha çok efor harcamasına neden oldu. İlk devrede Yenicami daha üstündü.  28 ci dakikada Ünal Yenicami’nin beraberlik golünü atınca, devre eşitlikle noktalandı.
       İlk devredeki etkili yağmur ikinci devrede yoktu. O nedenle ikinci devre her iki takım açısından, daha mücadeleci ve çekişme içerisinde oynandı. Ancak takımlar normal sürede bir birlerine üstünlük sağlayamayınca, karşılaşma önce uzatmaya, daha sonra da penaltılara taşındı.
       Kaymaklı uzatma devresinin hemen başında yine Zokou'nun ayağından bulduğu golle ikinci kez öne geçti. Bu üstünlüğü karşılaşmanın son uzatma dakikalarına kadar devam etti ve bu kez yine Ünal, karşılaşmada eşitliği sağlayan gölü atınca, karşılaşmanın penaltılara taşınmasına kaçınılmaz oldu.
         Penaltı atışlar biraz şans ama daha çok da kaleci faktörünün ortaya çıktığı durumlardır.  Kaymaklının kalesinde son yılların en iyi kalecilerinden biri Hasan Piro vardı. Tecrübesi ve performansı ile Yenicami kalecisi Yusuf Yontara göre daha avantajlıydı. Bu avantajını, kurtardığı iki penaltı ile ispatlamış ve takımını kupa şampiyon yaparak sezonu noktalamıştır.
        Aslında Yenicami maçı oyun içerisinde yapacağı değişikliklerle bu noktaya getirmeyebilirdi. Çünkü bu maç penaltılara taşınırsa, kaleci faktörünün çok önemli olduğunu bilmeliydi. Takımın doğru dizilmiş olsaydı, galip gelebilme şansı daha çok olabilirdi. Orta saha üstünlüğünü eline geçiren takımlar, maçtan rahatlıkla galip ayrılan takımlar olur. Dün Yenicami bu şansını kullanamadı.
       Her zaman söylediğim gibi Hascan mutlaka orta sahada Zihni ile oynatılmalıdır. Her iki oyuncunun futbol anlayışı ve oyun stili bir birine çok yakın.  Orta saha yaratıcı oyuncularda oluşmalıdır. Ancak o zaman rakip üzerinde üstünlük kurup neticeye gidersiniz.
        Yenicami ikinci golü nasıl buldu ? Hascan’ın orta sahaya alınması ile buldu. Bu değişim uzatma dakikasının hemen başında yapılmış olsaydı, Yenicami daha etkili bir futbol sergileyip oyuna ağırlığını koyabilir hatta maçtan galip de ayrılabilirdi.
         Kaymaklı oyuncularını bir çoğunun ayağına kramp girerken orta sahadaki üstünlüğü Hascan’ın alarak yapabilseydi, sonuç farklı olabilirdi.
        Bu tür maçlar tamamen strateji ve taktik anlamında rakibin oyununu çözebilme maçlarıdır. Çünkü bu maçlar hata kabul eden maçlar değillerdir. Bir anda karar verip oyunu lehinize çevirebilirsiniz.
        Sonuç olarak her iki takım da finalde iyi mücadele ettiler. Hata yapanın kaybedeceği bir maçtı. Kaymaklı hamlelerini yerinde yaptı ve sonuçta kupanın sahibi oldu. Kaymaklı camiasını kutluyorum.
         Ancak belli oldu ki bu gibi final maçları, sadece Atatürk’te oynanmalıdır. Final maçları için sadece zeminin iyi olması yeterli olmuyormuş. Finalin ağırlığını taşıyabilecek stat olmalıdır.  Bir kere tribünler, protokol tribünü, basın tribünü, rahat maç izlenecek durumda olmalıdır. Tuvaletler yeterli olmalıdır.  En azından gelen misafirlerinizi utanmadan götürebileceğiniz bir durumda olmalıdır. 
        Kısacası izdiham içerisinde maç izlenmeyecek bir konumda olmasına dikkat edilmelidir. Sezon finalinin mutlaka ve mutlaka iyi noktalanması futbolumuz adına önemli bir unsurdur.

Bu yazı toplam 2341 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar