1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kalbinde Kadın Taşıyan Erkekler Birahanesi
Kalbinde Kadın Taşıyan Erkekler Birahanesi

Kalbinde Kadın Taşıyan Erkekler Birahanesi

Aşk. Tutku. Bir başka beynin kıvrımları içinde tutsak kalmış, ölmek üzere olan bir insanın son çığlığı...

A+A-

OKUYORUM

 

Bu hafta yeni kitaplara yer verdim. Okulların açılması ile zillerin çaldığı hayatımızın başlamış oldu. Saat zili, telefon zili oldu ama yine de sabah altıda çalıyor... Sonra okulda ders zilleri ile gün devam ediyor. İlk  hafta olunca uyanmak zor oldu. Biraz da sanıyorum tembelliğe alışınca daha da zor. Artık tembelliği bir kenara bırakıp çalışma zamanı hem bizim için hem de sevgili öğrenciler için...

 Mutlu haftalar...                                                  

   

 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

Bir Karış İstanbul

Ömer Ayhan, Yapı Kredi Yayınları

 

 “Günümüz öykücülüğüne kendine özgü bir sıcaklık getiren Ömer Ayhan'ın her boydan yirmi beş öykülük bu kitabı bir duyguyu binbir ateşle besleyen kıvrak bir kalemin ürünü. Tadımlık:Aklıma düştükçe ezip geçiyorum beni. Ne yaman bir kekemeliktin. Uçurum ağızlarında kök salmış mağaralara kapanırdık. Yasak sevişmelerin şefkatli koruganı. Senden bir iz arayıp durdum. İkimizden. Ne suskunluktan çatallanmış bakımsız ses yığınları, ne hazzın yörüngesinde köpüklenen nabız atışlarımız. Bırakılmış sigara paketleri bile bana öyle yabancı.”

 

 

Küçük Bir Kız Tanıyorum Sekiz Yaşında

Nezihe Meriç, Çınar Yayınları

 

Ayşe kocaman kız oldu artık. Yedi yaşını bitirip sekizine giriyor. Ama bu yaş konusu kafasını karıştırıyor biraz. Şimdi o kaç yaşında yani? Yedi mi, sekiz mi?.. Ben yaş günü istemiyorum diye tutturmasın mı! Yeni giysiler, armağanlar, pasta falan istemiyormuş. Bu Ayşe ne garip bir çocuk... Ya ne istiyormuş? Annesini karşısına alıp, bir bir anlatıyor... Sonra, efendim, okula başlıyor Ayşe. Eveeet... Yeni arkadaşlarla tanışıyor... Okul korosuna seçiliyor... O kadar çok dersi var ki, başını kaşıyacak vakti yok... İlk karnesini alınca, bilin bakalım neler oluyor...

 

Kalbinde Kadın Taşıyan Erkekler Birahanesi

Nazlı Eray, Postiga Yayınları

 

Aşk. Tutku. Bir başka beynin kıvrımları içinde tutsak kalmış, ölmek üzere olan bir insanın son çığlığı...
Şişhane Yokuşu. Frej Apartmanı'nın muhteşem sarışını Madam Anjel ve onun umutsuz son anlarını izleyen siyah önlüklü bir küçük çocuk.
Büyükada'da bir fayton sefası sırasında meydana çıkan kumarbaz ve hayırsız bir eski kocanın, arkasından anlatılan güzel yalanları bir anda dağıtıvermesi...
İki yaşlı kadının balkondaki kahve keyfi sırasında fallarından dışarıya çıkan dalyan gibi, yakışıklı ve genç iki eski sevgili. İhtiyarların ellerini öpüp kaçınca bu kadınların ruhunda neler olur acaba?
Yılların, bir atlının sırtına binmiş gibi toz duman içinde yok olup kaybolması.

 

Babam Adnan Menderes Demokrasiden Darbeye

Aydın Menderes, Taha Akyol, Doğan Kitap

 

Nehir söyleşileri formatında olan kitap, Taha Akyol'un Aydın Menderes'e sorduğu sorularla biçimleniyor. Oğlunun dilinden Adnan Menderes'in hayat hikâyesiyle başlayan kitap özellikle Demokrat Parti'nin 1950 yılında iktidar olmasından Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilmesine kadarki dönemi ayrıntılarıyla ele alıyor.
Adnan Menderes ve DP iktidarı konuşulurken, bu süre zarfında Türkiye siyasetinde yaşanmış birçok önemli olay da gündeme getirilip bağlamına yerleştiriliyor.

 

 

Meltem

George Bass, Boyut Yayınları

 

Bir Türk-Amerikan arkeoloğu olan Erol Demir, Ege Denizi'ndeki 3.300 yıllık bir gemi enkazını saplantı haline getirir. Enkazının başarılı olmasının önünde hiç bir engelin durmasına izin vermeyecektir. Ancak dalgıcının ölümü gerçekten doğal nedenlerle mi olmuştur? Eğer değilse, katil Erol'un karadan uzakta, kayalık Çorak Ada'ya getirdiği uluslararası ekibin üyelerinden biri midir?

 

 

Kahve Öyküleri

Alexander Mc Call Smith, İş Bankası Yayınları

 

İngiltere'nin en çok okunan yazarlarından Alexander McCall Smith, Kahve Öyküleri'nde Edinburgh'un renkli simaları ve onların eğlenceli öykülerine geri dönüyor, İskoçya Sokağı 44 Numara'nın ilginç karakterlerinin yeni maceralarını anlatıyor.
Narsist ve yakışıklı Bruce emlakçılık kariyeri sona erince şarap tüccarlığına atılıyor. Uzun süredir Bruce'dan çeken ev arkadaşı Pat Macgregor gerçek aşkı ararken, komşusu Domenica Macdonald'ın çöpçatanlığı yüzünden kendisini bir nüdist pikniğinde buluveriyor...

 

Değişen Kafalar

Thomas mann, Can Yayınları

 

Thomas Mann'ın 1940'ta Stockholm'de yayımladığı Değişen Kafalar, XII. yüzyıldan kalma bir Hint efsanesine değişik bir açıdan yaklaşıyor. Şridaman ile Nanda, farklı kastlardan gelmelerine, zihnen ve fiziki olarak birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen, ayrılmaz iki dosttur. Şridaman, Brahman soyuna dayanan tüccar bir aileye mensup narin yüzlü, çelimsizdir; Nanda ise demircilik yapan, inek güden güçlü ve yakışıklı bir gençtir. Birbirlerini tamamlayan bu iki gencin dostluğu, güzel Sita'yla karşılaşmalarıyla yeni bir boyut kazanır. Şridaman ve Sita evlenir. Ancak Sita'nın, seçimiyle ilgili pişmanlıkları vardır. Hayatları, Sita'nın ailesine birlikte yaptıkları bir yolculukta geçen olaylarla çok ilginç bir biçimde yön değiştirir.

 

Gurmenin Son Yemeği

Muriel Barbery, Turkuvaz Kitap

 

Büyükannesinin yarattığı o muhteşem lezetlerle başladı tüm hikaye. Artık birşeyler yemek onu sadece doyurmuyor, adeta hayata tekrar tekrar bağlıyordu. Uğuruna ailesinden vazgeçebileceği hatta hayatını ortaya koyabileceği bir aşka dönüşmüştü...

Sağlığında bulamadığı o erişilmez tadı artık hasta yatağında arıyordu ancak hiçbir tat onu bir türlü bulutların üstüne çıkaramıyordu.Yine de yılmamalı, aramalı ve bulmalıydı. Kalbi ona son kez ihanet etmeden hayatının lezetine ulaşmalıydı.

 

İşkenceci

Alev Alatlı, Everest Yayınları

 

Ne ölüm vardı, ne ölümsüzlük. Gün gecede ayrılmamıştı henüz. Soluksuz soluk alıyordu: Tek. Yalnız o vardı. Karanlıklar karanlıkları kucaklıyordu."Türlü türlü insan hallerini resimleyen bu metin; başarısızlığın içindeki başarıyı, acımasızlığın içindeki merhameti, umutsuzluğun içindeki büyük umudu harf harf işliyor. Alev Alatlı'dan çok okunmuş, çok tartışılmış ve bir o kadar da takdir edilmiş bir roman.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler