1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KALAVAÇ’TAN SANAT FIŞKIRACAK
KALAVAÇ’TAN SANAT FIŞKIRACAK

KALAVAÇ’TAN SANAT FIŞKIRACAK

Kıbrıs kültürünün yaşatıldığı otantik köylerin başında gelen Kalavaç köyü, uluslararası bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

A+A-

 

Kıbrıs kültürünün yaşatıldığı otantik köylerin başında gelen Kalavaç köyü, uluslararası bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Kalavaç Muhtarlığı, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde uluslararası bir etkinlik düzenlemeye yönelik çalışma başlattı.

15 Nisan’da köy meydanında yer alacak Dünya Sanat Günü organizasyonunda, ülke sanatçı ve yazarları yanında, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan da sanatçıların yer alacağı etkinlikler düzenlenecek.

Ressamlar ve karikatüristlere eserlerini sergileme imkanı verilecek etkinlikte sanatçı ve yazarlarla söyleşi düzenlenecek ve yazarlar eserlerini imzalama fırsatı bulacak. Etkinlikte müzik dinletileri de yer alacak.

 

“DÜNYAYA BARIŞ VE DOSTLUK MESAJLARI VERMEK İSTİYORUZ”

Kalavaç Muhtarı Ömer  Meraklı, konuyla ilgili olarak TAK muhabirine yaptığı açıklamada,  “Efsanevi köy Kalavaç olarak Dünya Sanat Günü’nde sanatçılarımızı, yazarlarımızı ve sanatseverleri kucaklamak ve dünyaya barış ve dostluk mesajları vermek istiyoruz” dedi.

Dünya Sanat Günü etkinliği çalışmalarını yürütmek için kendisi yanında Araştırmacı Yazar Mehmet Davulcu, Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği (TUFAD) Başkanı Ali Tümsoy ve Araştırmacı Yazar Mustafa Meraklı’dan oluşan bir komite oluşturduklarını açıklayan Ömer Meraklı, komitenin çalışmalarını aralıksız sürdürmekte olduğunu söyledi.

 

“SANAT İNSANA VE İNSANLIĞA EN BÜYÜK HİZMETTİR”

Sanatın evrensel anlamda barışın sağlanmasının en büyük unsuru olduğunun, sanatın Kıbrıs adasının daha güzel ve yaşanabilir bir hale gelmesine, ortak duygu ve düşüncelerin birleştirilmesine  sağlayacağı büyük katkıların bilinci ile böylesi bir etkinliği düzenlemeye karar verdiklerini vurgulayan Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı “Sanat barıştır, sanat paylaşımcıdır, sanat yapıcıdır, sanat üreticidir, sanat ilkecidir, sanat insana ve insanlığa en büyük hizmettir” şeklinde konuştu.

Etkinliklerinin tüm sanatçılara açık olduğunu belirten Meraklı, “Tüm sanatçılarımızı, sanata ilgi duyan ve emeği geçen herkesi ve sanatseverleri  Dünya Sanat Günü nedeniyle düzenleyeceğimiz uluslararası etkinlikte Kalavaç’ta kucaklaşmaya davet ediyoruz” dedi.

 

DÜNYA SANAT GÜNÜ

 

Bilindiği gibi, Nisan 2011’de  Meksika’nın Guadalajara kentine  yapılan 17. Dünya Plastik Sanat Dernekleri (AIAP) Genel Kurulu’nda, Türkiye’yi temsil eden UPSD’nin (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) önerisiyle, Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan  15 Nisan, “Dünya Sanat Günü”  olarak ilan edilmişti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler