1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KALAVAÇ'TA 'SANAT GÜNÜ'
KALAVAÇTA SANAT GÜNÜ

KALAVAÇ'TA 'SANAT GÜNÜ'

Kalavaç Muhtarlığı, Değirmenlik Belediyesi ile işbirliğiyle, 15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle bugün köy halkının katılımıyla “1’inci Uluslararası Sanat Günü” düzenledi.

A+A-

 

Kalavaç Muhtarlığı, Değirmenlik Belediyesi ile işbirliğiyle, 15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle bugün köy halkının katılımıyla “1’inci Uluslararası Sanat Günü” düzenledi.

Ekinliğin açılışına Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, bazı milletvekilleri, sanatçı ve yazarlar ile çok sayıda misafir katıldı.

Kalavaç 1’inci Uluslararası Sanat Günü etkinliği Köy Muhtarı Ömer Meraklı’nın konuşmasıyla başladı. Ardından sırasıyla Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar, CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı birer konuşma yaptı.

Köy muhtarı Ömer Meraklı, Kalavaç’ın yüzlerce yıldan beri Beşparmak dağlarının koynunda Kıbrıs Türk halkının gelenek ve görenekleriyle yaşadığı bir yer olduğunu, bundan sonra da yaşamaya devam edeceğini söyledi.

Meraklı, etkinliğin 15 Nisan Dünya Sanat Günü ile Kutlu Doğum Haftası içinde yapılıyor olmasının güzel bir rastlantı olduğunu anlatarak, “Biz yıllarca her şeyimizle etnik varoluş mücadelesi verdik. Varız, var olacağız” dedi.

Meraklı, etkinliğin gerçekleşmesine katkı yapan, etkinliği katılan herkese teşekkür etti.

IŞISAL

Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal da, Kalavaç’ın köylerin belediyelere bağlanması yasasıyla kendilerine bağlanan bir köy olduğunu anlatarak, o tarihten bu yana köyde olumlu gelişmeler yaşandığını, bugünkü etkinliğin bunun en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

Belediye olarak köye yaptıklarını anlatan Işısal, katkı yapanlarla katılanlara teşekkür etti.

AKÇA

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, bir süreden beridir ülkede köylerin kendi yapılarını koruyarak turizme açılması sürecinin yaşandığına işaret ederek, adaya gelen insanların da bu tür etkinliklere ilgi göstermesiyle gelişmenin daha da iyiye gideceğini söyledi.

Akça, katılanları saygı ve sevgiyle selamlayarak, iki hafta önce benzer bir etkinliğe Lefke Bağlıköy’de katıldığına işaret etti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, akşam Turgut Özerkman’ın “Çılgın Türkler Kıbrıs” kitabını okumaya başladığını anlatarak, Türklerin aday gelişi, yerleşmesi ve varoluşunun anlatıldığı kitaptan alıntı yaptı.

Tatar, bu tür etkinliklerin artmasının turizmi olumlu etkileyeceğini, bugün 20 bin olan yatak sayısının 40 bine çıkarılmasının hedeflendiğini anlatarak, etkinliğe başarı dileğinde bulundu.

YORGANCIOĞLU

CTP/BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da halkı selamladığı kısa konuşmasında, bu günün Kalavaç köyünün geleceği için bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek, tüm köylere “Kalavaç muhtarı gibi muhtar” diledi.

ÇAKICI

Kısa konuşma talebiyle kürsüye davet edilen TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, uyarının manidar olduğunu, 13 saat konuşabileceğini ancak uzun konuşma yerinin burası olmadığını söyleyerek konuşmasına espriyle başladı.

“Burası Kıbrıs, burada Kıbrıs Türk halkı var. 1570’lerden beri buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” diye konuşan Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının kültürüyle, sanatıyla burada olduğunu ve hiçbir yere gitmeyeceğini söyleyerek, etkinliği yapanlara ve katılanlara teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardandan halk dansları gösterisi, müzik dinletileri gerekleştirildi. Ekinlik için Kıbrıs ve Kalavaç’a özgü yiyecek içecek satışı yapıldı. Sanatçıların katılımıyla gün boya söyleşi ve paneller gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 613 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler