1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kahve muhabbeti can sıktı…
Kahve muhabbeti can sıktı…

Kahve muhabbeti can sıktı…

Lefkoşa Belediyesi çalışanları süresiz greve çıktı dün… Bu bağlamda sabah mesainin başlamasıyla birlikte belediye binası önünde çeşitli eylemler için hazırlıklar yapıldı. Çalışanlar, haklarını alamadıkları için sokaktaydı. Yatırılmayan ihtiyat sandı

A+A-

 

 

Lefkoşa Belediyesi çalışanları süresiz greve çıktı dün… Bu bağlamda sabah mesainin başlamasıyla birlikte belediye binası önünde çeşitli eylemler için hazırlıklar yapıldı. Çalışanlar, haklarını alamadıkları için sokaktaydı. Yatırılmayan ihtiyat sandığı, sosyal sigorta primleri ve diğer hakları için…

Eylem alanına gelen LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, BES Başkanı Savaş Bozat ile birlikte kahvehaneye kahve içmeye oturunca, çalışanlar tepki gösterdi.

Haklarının verilmemesine neden olan Belediye Başkanı ile sendika başkanının bu resmi çok hoş karşılanmadı, eleştirilere neden oldu.

Bu eleştiriler KANAL SİM’de canlı yayına çıkan Savaş Bozat’a iletildi. Bozat, “Biz sorunları konuşarak çözmeye çalışıyoruz” diyerek açıklama yaptı.

Bulutoğluları’nın greve destek vermesini de değerlendiren Bozat, “Cemal Başkan bu…” diyerek durumu özetledi. 

 


 

Anamur’dan ‘muz’ geldi…

 

Hafta sonu ‘su projesi’ için Anamur’a çıktı UBP ve yandaşları… Gövde gösterisi yapıldı, delegeyle birlikte…

Muz cenneti olan Anamur’da hem bakanlar hem de delegeler bol bol muz yedi, hatta çantalar dolduruldu, Kıbrıs’a getirildi.

Özellikle Turizm Bakanı Ünal Üstel ile Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi’nin ‘muzları’ iştahla yemesi ise basının ilgisini çekti.

 


 

Trafik cezalarını sildiren müdürden ‘kavga’ açıklaması…

 

Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Volkan Çanakcı ile Bakanlık Müdürü Ulaş Kıvılcım geçtiğimiz gün bakanlıkta kavga edince ikisinin de işlerine son verildiği iddiasını gündeme getirmiştik.

 İddialara göre bakanlık içerisinde birbirlerine bağıran Çanakçı ve Kıvılcım’ın kavgasını duyan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürügün’ün, ikisini de görevden almak için düğmeye bastığını da yazmıştık.

Kıvılcım’ın Dışişleri Bakanı Özgürgün’ün trafik cezalarını da sildirmekle gündeme geldiğini de belirtmiştik. O günlerde sessizliğini koruyan Kıvılcım, önceki günkü ‘kavga’ iddialarına yanıt verdi. 

İşte Kıvılcım’ın tekzip yazısı:

“Fayka Hanım merhaba. Ben 25 Eylül tarihinden bu yana ve halen yıllık iznimi kullanma maksadı ile yurt dışındayım. 11 Ekim tarihindeki yazınızda belirttiğiniz Volkan Bey ve şahsım hakkındaki uydurma iddialarınızı da tesadüfen ve hayretle okudum. Volkan Bey ile benim aramdaki dostluk uzun yıllara, ayrıca karşılıklı sevgi ve saygıya dayanır. Dolayısı ile ilgili yazınızda belirttiğiniz tartışma asla gerçekleşmemiştir. Böyle dedikoduları çıkaranların maksadı nedir bilemem, belki siz bilirsiniz?”

 *(Bu arada Kıvılcım’ın bana gönderdiği yazısında bazı bölümleri aşağılayıcı bulduğum için yayınlamıyorum… Fayka KİŞİ)

 

 


 

Doğaya aykırı olanlar ara bölgede toplandı!

 

“Ama ister kabul edin isterseniz de etmeyin hanımlar ve beyler!

LGBT bireyler bu toplumda ve dünyada varlar.

Onlar hasta değiller. Sizin gibi, benim gibi sıradan, normal bir fizyolojiye sahip bireyler. Cinsiyet kimlikleri ile cinsel kimliklerinin ne olduğu ile ilgilenmek yerine, topluma katkıları ile, başarıları ile, yaptıkları güzel işlerle ilgilenseniz.

Korkmayın! Hiçbir LGBT birey sizin LGBT olmayan çocuğunuzu zorla LGBT yapmaz, yapamaz.

Bir insanın cinsiyetini veya cinsel yönelimini tercih etmesi, gardrobunu açtığında hangi pantolonunu giyeceğini tercih etmesi gibi bir şey değildir. Yani sizin çocuğunuzun cinsel kimliği doğumundan itibaren bellidir ve sonradan bunun değişmesi söz konusu olamaz.

LGBT olmak, bulaşıcı da değildir.

LGBT bireyler, sizin ahlaki değerlerinize de göz dikmediler, çünkü onlar da bu toplumun bireyleri. Onlar da bu toplumda yaşıyor, bu toplumun anne ve babaları, öğretmenleri ve yaşamı ile yoğruluyorlar.”

 

ÇİĞDEM DÜRÜST

 


BES Halka Acı

“İnsanlar, stres ve huzursuzluk içinde kıvranırken BES çalışanları da maaşlarının muntazman ödenmediğinden, sosyal sigorta primlerinin yatırılmadığından, ilgili Bakanın ve hükümet edenlerin verdikleri sözleri yerine getirmediğinden ötürü zor koşullar altında bırakıldıklarından süresiz greve gidiyorlar. Yani, çalışmayız. Çalışıp da ödenmeden, sosyal güvenlik primlerimiz yatırılmadan niye çalışalıma getiriyorlar. Haklı olabilirler. Haklıdırlar da. Pek ala! zavallı, çilesi dolmayan halkımızın bu konularda suçu ne? Okkanın ağırlığı altında neden onlar kalacak?

Lefkoşa caddelerinde, sokaklarında çöpler şimdiden dağ gibi yığılmış. Göçmenköy ve Marmara bölgelerine 15 günden beridir belediye suyu akıtılmıyor. Ne bileyim nereye lağım suları karışmış. Eee, ne olacak? Kim temizleyecek bu suları ve kimler, ne zaman halka su verecek? Hükümet, bakan, otorite nerede?

Tamamıyla başıboş mu bırakılıyor bu halk?

Kurultaymış, İrsenmiş, Kaşifmiş... bunlarla uğraşmadan başka işleri mi yok, halkın huzuru, sağlığı ve güvenliği bir kenara mı itilmiş oluyor.”

 

ÖZCAN ÖZCANHAN

 


 

Belediye hallerimiz…

 

“Efendim, kaç gündür Lefkoşa’daki evlerimize belediye tarafından su servisi yapılmıyor… Açtığımız musluklardan “tıss…” sesi bile çıkmaz oldu. Hoş, aksa da nasıl bir su akacağı belli. Paslı, kirli, kireçli, tuzlu ve hatta moklu!.. 

Özel tankerler evlere ve işyerlerine harıl harıl su taşımakta… 

Susuzluk yetmezmiş gibi başkent Lefkoşa’da çöp sorunu yeniden ivme kazandı.

İlan edilmemiş bir greve başlayan belediye çalışanı çöpçüler, 10 gündür çöplerimizi toplamıyorlar.

Lefkoşa’nın o utanç verisi klasik manzarası yeniden oluşmaya başladı: Dağ gibi büyümekte ve sağa sola dağılmakta olan çöp yığınları…

İşte bu manzara içinde kapı kapı dolaşıp su sayacı kontrolü yapan ve faturasını anında hazırlayıp kapı eşiğimize bırakan belediye görevlisi doğrusu çok şaşırtıcı geldi bize. Verilmeyen hizmetlere çıkarılan fatura!.. Belediyenin alacaklı olduğu hesabın altında da bir önemli not: “Bir ay içerisinde ödenmeyen her devre tutarından gecikme zammı alınacaktır.”

 

AHMET TOLGAY

 


 

"Artık bu sorunların çözülmesi gerekiyor, çalışanın da bizim de sabrımız kalmadı. Maaş sorununu çözdük ama sosyal sigorta yatırımları konusunu çözemedik. Grev yapılıyor. Bunun çözümü için bu greve destek veriyorum..."

 

CEMAL BULUTOĞLULARI (LTB Başkanı)

 


 

 

Hakkını verelim, CTP vekilleri komite çalışmalarında çok hassas. Hem dakik hem dikkatliler... Bizim kendi partimizdeki arkadaşlarda sıkıntı var.

 

AFET ÖZCAFER (UBP MİLLETVEKİLİ)

 

 


 

 

 

“ Bu arada özellikle Lefkoşa halkının bir bölümüne su hizmeti veren tankercilerin su hijyeni denetimi yapılıyor mu? Yağmurdan kaçarken doluya tutulmasın halk. Gerçi doluya zaten tutulmuştuk ya o ayrı mesele…”

 

Ahmet BABA’nın profilinden

 

***

 

Ve KKTC'de öğretmenler eksik gördükleri okullara kendi atamalarını kendileri yapar...!!!”

 

Raif UZKAN’ın profilinden

 


 

FOTO YORUM

 

 

Büyükkonuk 10.EKOGÜN Şenliği’nde Petrol Dolum Tesisi’nden vazgeçildiğini müjdeleyen Başbakan bu kez protesto yapan gençlerin yüzüne bakamadı.

Ali Nebih’in paylaşımıyla…

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 789 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler