Kahve

Kahve

Bu hafta yoğun bir haftaydı. Koşuşturmacalar hafta boyunca sürüp gitti... Ben hep bir yere bir şeye yetişme derdinde, doğrusu yaptığım işlerden değil koşuşturmacalardan yoruldum. Buna bir de trafik eklenince hem zaman kaybı hem yorgunluk beraberinde geli

A+A-

 Bu hafta yoğun bir haftaydı. Koşuşturmacalar hafta boyunca sürüp gitti... Ben hep bir yere bir şeye yetişme derdinde, doğrusu yaptığım işlerden değil koşuşturmacalardan yoruldum. Buna bir de trafik eklenince hem zaman kaybı hem yorgunluk beraberinde geliyor.

  Sizlere Kahve kitabını tanıtıyorum. Ve bununla birlikte yeni çıkan kitaplardan bir seçki hazırladım. Okumalarınız bol olsun... Mutlu haftalar...

 

 

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

 

Avrupa’da İnsan Hakları

Thomas Hammarberg, İletişim Yayınları

 

Günümüzde insan hakları, hiçbir zaman olmadığı kadar kabul görüyor ve özellikle Avrupa’nın siyasi retoriğinde şiddetle destekleniyor; ancak somut gerçeklikte, Avrupa da dahil, her yerde ihlal ediliyor. Üzerinde mutabakata varılmış olan standartların istikrarlı bir biçimde uygulanmamasının yanında, yürütmede de aksaklıklar yaşanıyor. Cezaevlerinin aşırı kalabalık olduğu Avrupa ülkelerinin birçoğunda hukukun üstünlüğü ilkesi çiğneniyor ve ekonomik krizlerden en olumsuz etkilenenler, en kırılgan kesimler oluyor.

 

 

 

 

Amerikan Devrimi

Kısa bir Tarihçe

Robert J.Allison, İletişim Yayınları

 

 

Amerikalılar niçin isyan ettiler? Savaş nasıl başladı? Fransızlar Amerika’yı niçin ve nasıl destekledi? Amerikan Anayasası’nı biçimlendiren fikirler ve tartışmalar nelerdi? Eyaletler bu tartışmalar sırasında hangi tutumları aldılar? Amerikan Anayasası nasıl hazırlandı? Bir toplumun ortak iradesi nasıl şekillendi? Amerikan Devrimi: Kısa Bir Tarihçe, dünyayı etkileyen ilk devrimi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluş hikâyesini bu sorular etrafında ele alıyor.

 

 

 

Karaduygun

Sema Kaygusuz,Doğan Kitap

 

 “Türk edebiyatında ilk kez, bir şair, bir kitabın adlı adınca yazınsal kahramanı oldu. Günümüzün usta şairlerinden Birhan Keskin'i, bu kez gaipten gelen seslerin peşinden sürüklenirken okuyacaksınız...
Sema Kaygusuz, yine değişik bir edebiyat yaklaşımıyla çıkıyor karşımıza. Hikâyelerle bezeli çarpıcı bir anlatıyla... Kimi can yakan kimi güldüren sahnelerle örülmüş, çoksesli bir kitap elinizdeki.”

 

 

 


 

 

HAFTANIN KİTABI

 

Kahve

Kırk Yıllık Hatırın Kitabı

Hazırlayan: Emine Güven Naskali,Yapı Kredi Yayınları

 

Kahve... Bir kırk yıl hatır hikayesidir. Özellikle Kıbrıs’ta misafirliklerin baş ikramıdır. Günlük işleri yaparken içilen vazgeçilmez içecektir... Sabah kahvesi makbuldur... Öğlen yemekten sonra kahve güzel gider... Akşam kahvesi akşam sohbetlerinin vazgeçilmezidir...

    Kahve kitabı geçmişten günümüze kahvenin serüvenini anlatıyor.O uzun yolculuk hakkında bize bilgiler veriyor. Kahvehaneler, kıraathaneler, kıraathanelerin hikayelerine yer veriliyor. Geleneksel Türk Kahvehanesinin iç mekanları kitapta yer alan konulardan biri. Kahvehanelerin nasılolduğu?, kahvehanenin içinde neler bulunduğuna dair, bilgiler okurla paylaşılıyor. Kahve sunumunda kullanılan pişmiş kaplar yani fincanlar ile ilgili bölümde sarayda kullanılan son derece ilgi çekici kaplara yer veriliyor ve açıklamalarda bulunuluyor. Sarayın ve Osmanlı’nın vazgeçilmezlerinden olan kahve kutuları... Kahve kutuları görseller ile de desteklenerek kutuların nasıl oldukları okuyucuya sunuluyor.

   Telve, fal bakmak, telve ile ilgili adetler de kitapta yer alıyor. Osmanlı Nüfus kütüklerinde kahveci kayıtları da kitapta yer alan diğer bir bölüm...Burada o dönemin kahvecileri hakkında bilgiler veriliyor. Kahve tarımının yayılışı,kahvenin ekilmesi, üretimi hakkında bilgiler veriliyor. Kahve ile ilgili söylemler, Osmanlı izler... Kahvenin yolculuğu ve bu yolculuk içerisinde kahve ile ilgili özel konular anlatılıyor, ayrıntıları ile bu konulara yer veriliyor.

 


 

 

 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

İdari  Yargılama Hukuku

Türk ve İngiliz Hukuk Sistemleriyle Karşılaştırmalı Bir İnceleme

Tufan Erhürman, Işık Kitabevi

 

Tufan Erhürman’ın, özellikle Kıbrıs Cumhuriyeti Yüksek Anayasa Mahkemesi, KTFD ve KKTC Yüksek İdare Mahkemesi ve TC Danıştay kararlarından örneklerle zenginleştirdiği kitabı kendi alanında önemli bir boşluğu dolduruyor.

  

 

KİTAP DÜNYASI...

 

İlk kez düzenlenen  Antalya Kitap Fuarı Cam Piramit Sakıp Sabancı Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi..75 yayınevinin katıldığı fuarda 200 yzar okurla buluştu.

 

Çelik Gülersoy Vakfı tarafından 1990 yılında Sultanahmet'te açılan İstanbul Kitaplığı, 10 bin eserle ''şehrin belleği'' niteliğini taşıyan bir kütüphane olarak hizmet vermeyi sürdürüyor. Ve kütüphanede İstanbul’a dair her şey bulunabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler