1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kadro değil, mücadele…
Kadro değil, mücadele…

Kadro değil, mücadele…

Dün, futbolda çok iyi bir kadronun değil, mücadelenin, hırsın ve akıllı oyunun karşılığının alındığı bir maç izledik. Sezona iyi bir başlangıç yapan ancak haftalar ilerledikçe, ülke futbolunun rayına girerek ciddi bir performans kaybı yaşayan Yenicami, iy

A+A-

 

 

Dün, futbolda çok iyi bir kadronun değil, mücadelenin, hırsın ve akıllı oyunun karşılığının alındığı bir maç izledik. Sezona iyi bir başlangıç yapan ancak haftalar ilerledikçe, ülke futbolunun rayına girerek ciddi bir performans kaybı yaşayan Yenicami, iyi başladığı, baskı kurduğu ancak yeterli derecede gol pozisyonu üretemediği ve bunların üzerine savunmada ciddi hatalar yaptığı maçı kaybederken, ikinci devre öncesinde bir motivasyon kaybı daha yaşamış oldu. Bu yenilginin siyah beyazlıları ligde de etkileyeceğini düşünüyorum. Kalabalık savunma anlayışı ve teknik kapasitesi iyi olan rakip Mormenekşe karşısında, üç yabancısını da kullanarak ve tüm silahlarını deneyerek galibiyete ulaşamayan ve kupaya havlu atan Yenicami, bunun yanında organize olamamanın da sıkıntısını çekti.

Bu tip maçlar siyah beyazlıların sık sık yaşayacağı türden. İlk onbeş dakikada rakip yarı sahada basmadık yer bırakmayan Yenicami futbolcuları, savunmanın boş bıraktığı ve rakibin en önemli silahı olan Sami Ergazi’nin golüyle mağlup duruma düşerlerken, oyunda motivasyon anlamında kayıplar yaşadılar. Top kayıpları, kalabalık savunmayı aşamamaları ve son vuruşlar için gerekli çabayı yeterince göstermemeleri, takım adına negatif durumlardı. Sürekli kanat değiştiren İbrahim Çıdamlı’nın yanı sıra yeni transferler Ünal Kaya ve Behiç de bekleneni veremedi. Takımın oyununa artı bir şey katamadılar. Kemal Uçaner’in hücumda etkin olması beklenirken, savunma içinde çoğu kez yalnız kaldı. Massa’nın sanki %50 oynuyormuş gibi görüntüsü, hücumda ciddi güç kaybı yaşattı. Yanlış bir kararla yedek başlayan ve oyuna ikinci devrede giren Mehmet Göktaş’ın sağ kanattan getirdiği ve gol olan pozisyon dışında, ablukaya aldıkları kaleyi, çoğu kez yukarıdan uzun paslarla geçme isteği, rakip savunmanın uzun oyuncularının kafa vuruşları neticesinde ters tepti. Günümüz futbolunda yeri olmayan uzun paslar ve kalabalık savunma karşısında ara pasları sonuç vermezken, kanatlardan yeterince yüklenme de olmadı. Kaleye istediği gibi gidemeyen ve gol vuruşlarını yapacak pozisyonları bulamayan siyah beyazlılar, kendi savunmalarında yaptıkları hataların da bedelini tek maç eleme usulü olan bir kupa maçında elenerek ödemiş oldular.

Mustafa Biran, Fehmi, Abdi ve Serhan gibi önemli oyuncularının yer almadığı maçta Mormenekşe, bu sezon geldiği MTG’de bile oynamamış Ayer’in, ilk kez böylesine bir sorumluluk üstlenen Yusuf  ile Hasan Türkoğlu’nun ve süper lig oyuncularından zerre eksiği olmayan Sami Ergazi’nin etkili, mücadeleci ve bitirici oyunuyla sonuca gitti. Bunların yanında tüm takım çok iyi mücadele etti. Cemil’in 25 metreden serbest atış golü enfesti. Sezon başında Süper Lig hedefi bile olmayan Mormenekşe, bu oyun ve mücadelesiyle, kendisinden daha üst bir ligde olan ve üç yabancı hakkını çok iyi kullanmış bir rakibi yenerek aslında birçok önemli faktörü gözler önüne serdi.

Futbol kadroyla değil, sahada mücadele ederek kazanılıyor. Mormenekşe dün bunu ispatladı. Maçın dörtte üçlük bölümünde kalesine kapanmak zorunda kalan kırmızı yeşilliler, buna karşılık, havadan, yerden, yandan ya da aradan rakibe ciddi fırsat vermediler. Birebirde çok iyi oynadılar. Sezonun en flaş yabancı transferi Massa, iki gol dışında neredeyse bir pozisyon dahi bulamadı. Seper’in sebep olduğu faul sonrası ikinci gol geldi. Sedat’ın geç bir kararla, oyuna ikinci devre sokulması, zaten iyi kapanan Mormenekşe savunmasının aşılmasını sağlayamadı. Mormenekşe, rakibinin hatalarını çok iyi değerlendirdi. Ancak tecrübesizliğinin neden olduğu ikinci gole de engel olamadı.  Yabancı hakkı olmayan ve kupada ciddi bir adaletsizlik olarak gösterilen bu duruma rağmen, Mormenekşe’nin mücadelesi takdire değer. Ecvet Kanatlı ve yardımcıları iyi bir yönetim gösterdiler. Sadece Kemal Uçaner’in Fevzi’nin müdahalesiyle yerde kaldığı pozisyon faul olmalıydı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler