1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KADINLARDAN 'BOŞ TENCERE' EYLEMİ
KADINLARDAN BOŞ TENCERE EYLEMİ

KADINLARDAN 'BOŞ TENCERE' EYLEMİ

55 gündür maaş alamayan LTB çalışanı kadınlar Lefkoşa Belediyesi önünde tencere-tava’lı “boş tencere” eylemi düzenledi “TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ, UÇMAYA DEVAM EDİN” Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de 55 gündür

A+A-

 

55 gündür maaş alamayan LTB çalışanı kadınlar Lefkoşa Belediyesi önünde tencere-tava’lı “boş tencere” eylemi düzenledi

 

 

“TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ, UÇMAYA DEVAM EDİN”

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de 55 gündür maaş alınamamasını protesto eden kadın çalışanlar Belediye önünde “Boş Tencere” eylemi düzenledi.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES)in düzenlediği eyleme diğer bazı sendikalar, siyasi partilerin kadın örgütleri ve kadın hakları savunucuları da destek verdi. Akşam saatlerinde ise LTB’de UBP’li Asbaşkan Özel Kadıoğlu ve belediye meclis üyesi Ahmet Akbil istifa ettiklerini açıklarken, istifa eden UBPli üyelerin istifa gerekçelerini bugün kamuoyu ile paylaşacağı öğrenildi.

 

ERSOY:  DELİYE HER GÜN BAYRAM DERCESİNE…

Eylemde konuşma yapan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy, ülkede “istikrarın sürdüğü, ekonominin uçtuğu ve refah seviyesinin her geçen gün arttığını” söyleyenlere karşı kendilerinin de tencerelerini alarak “deliye her gün bayram” dercesine Belediye önüne geldiklerini söyledi.

Ersoy, “Eğer bu ülke söyledikleri gibiyse bu tencereler 55 gündür niye boş” diye sordu ve sadece belediyenin değil ülkenin yangın yerine döndüğünü savundu.

BES’in grevine yasak konması ve mahkemenin de buna uymasının anti-demokratik, despot ve faşist bir hareket olduğunu savunan Ersoy, bunun “Çalışın ama aç kalın, para yok, kul olun hizmet edin ama bunun için mücadele etmenize yasak koyuyorum” anlamına geldiğini ifade etti.

Ersoy, Kıbrıs Türk kültürüne, sanatına, yaşam tarzına ve geleceğine sahip çıkmak isterken “sürekli olarak çalışanın ekmeğine göz dikildiğini, ilahiyatıyla külliyesiyle yaşam tarzının değiştirilmeye çalışıldığını” ifade etti ve bunu da protesto ettiklerini söyledi.

 

EKENOĞLU: İSYANLAR BÜYÜSÜN

CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu, CTP Kadın Örgütü’nün Belediye çalışanı kadınlara tam destek verdiğini belirterek, isyanda olan kadın, çocuk ve tüm çalışanların Cemal Bulutoğluları istifa edene kadar isyanlarını büyütmeleri çağrısında bulundu.

 

OYALTAN: BULUTOĞLULARI İSTİFA ETSİN

TDP Kadın Örgütü Başkanı Seval Oyaltan da konuşmasında, Anayasa’daki “kimse güvencesiz ve angarya çalıştırılamaz” maddesine işaret ederek, “çalışanlara maaşlarını ödemeyen, Belediyeyi borç batağına sürükleyen, usulsüz borçlanmaları Sayıştay raporlarında yer alan” Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı istifa ederek Lefkoşa halkının önünü açmaya çağırdı.

 

FEMİNİST DAYANIŞMA:  TENCERELERİ BOŞ GÖRMEK İSTEMİYORUZ

Baraka Kültür Merkezi, Feminist Atölye (FEMA), YKP Kadın Örgütü temsilcileri ve belediye çalışanı ve destek olmaya gelen bazı kadınlar, kadın haklarına yönelik konuşmalar yaptılar ve artık tencereleri boş görmek istemediklerini belirttiler.

Kadın örgütü temsilcileri konuşmalarında, hem evde hem işte iki kere ezilen ve emeği çalınan kadınların bu sefer de faşist yöntemlerle grev yapmasının engellendiği kaydetti.

 

LATİFOĞLU: KOLTUKLARI TERK ETSİNLER

HÜR-İŞ Genel Başkanı Yakup Latifoğlu, sonuna kadar çalışanlara destek olacaklarını belirterek, çalışanların haklarının “daha alın terleri kurumadan” ödenmesi gerektiğini söyledi.

 

Sürekli olarak oturduğu koltukları düşünen ve diğerlerinin halinden anlamayanları, aynı zamanda “ekonominin uçtuğunu sananları” LTB önüne davet eden Latifoğlu, bu sorunlara çözüm bulamayan yöneticilerin koltuklarını terk etmesi gerektiğini söyledi.

 

BOZAT: KAVGAYA DEVAM

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat da destek veren parti ve örgütlere teşekkür ederek, daha yapacak çok işleri olduğunu, eylemlerin burada bitmeyeceğini söyledi.

KKTC’nin ülke olarak değişik yerlere çekilmek istendiğini de savunan Bozat, kavgaya kaldıkları yerden önümüzdeki günlerde devam edeceklerini bildirdi.

Eylem sırasında “Cemal Evine Belediye Senin Neyine”, “Görünmeyen Emek Sesini Yükselt”, “Dayan, Diren, Kazan”, “İsyandayız”, “Feministiz Emekçinin Yanındayız”, “Yaşasın Feminist Dayanışma”, “Tok Açın Halinden Anlamaz, Uçmaya Devam Edin”, “Sendikal Mücadelede Feminist Dayanışma”, “Biz Açız, Peki Ya Sen” pankartları açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler