1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kadınlar özgürleştikçe ayrılıklar artıyor
Kadınlar özgürleştikçe ayrılıklar artıyor

Kadınlar özgürleştikçe ayrılıklar artıyor

Sosyal araştırmalar ve istatistikler, boşanma olaylarının yıldan yıla büyük artış gösterdiğini söylüyor. Her boşanmanın ve ayrılığın herkesçe elbette haklı nedenleri vardır. İki kişi ve çoğu zaman iki ailenin arasında geçenleri tam bilemeyiz ve onları ya

A+A-

                           

 

 

 

Sosyal araştırmalar ve istatistikler, boşanma olaylarının yıldan yıla büyük artış gösterdiğini söylüyor.

Her boşanmanın ve ayrılığın herkesçe elbette haklı nedenleri vardır. İki kişi ve çoğu zaman iki ailenin arasında geçenleri tam bilemeyiz ve onları yargılayamayız.

 

Boşanmaları iki bölüme ayırabiliriz.

Birincide, yıllarca uyumsuz yaşayan eşlerin, özellikle kadınların, çocuklarını büyüttükten sonra ayrılık kararı almasıdır. Yani sorumlulukların bireysel hale gelmesinden sonra..Bu durum hem kadın-erkek için acıklı bir konu ama, hiç olmazsa acıların epidemik hale gelmesini önler.

Böylesi orta yaş sonrası boşanmalarda, özellikle kadın için, beklentilerin karşılanacağı  yeni bir birliktelik veya evlilik şansı azalmaktadır ama tam özgürlüğe adım atılmış olması şans sayılabilir.

 

İkinci grubu gençler oluşturuyor. Tanışıyorlar, aşık oluyorlar, süratle evleniyorlar ve kısa sürede boşanma aşamasına geliyorlar.

Olabilir.. Ancak, bu yazıyı yazmamın temel nedeni, gençlerin evlilik yaparken daha dikkatli ve sorumlu davranmalarını gündeme getirmek istememdendir.

Çünkü biten bu evliliklerin çoğunda küçük bebek veya çocuklar vardır. Özgürleşmek ve huzurlu yaşamak için verilen bu karar, önce çocukları sonra da aileleri (geride kalan çocuklar genellikle kız ailesi tarafından yetiştirilmektedir) tutsak almakta, ömür boyu sürecek sorumluluk, sorumsuzluk ve huzursuzluğa kapı açmaktadır.

 

Toplumda böyle bir eğilim oluşmuşsa bunun mutlaka sosyolojik ve psikolojik tercümesi bulunmaktadır.

Boşanmaların ana nedeni ekonomik yeterliliğin olmamasıdır. Gençler, evlilik öncesi süreçte, ailelerinin sonsuz desteği ile ilişkiye başlarlar, düğün organizasyonu masrafları, oturulacak ev,  ev eşyası, hatta balayı aileler ve düğünde toplanan para ile halledilir. Evlerine çekilip ekonomik sorumluluğu alınca, hele bebekleri de olmuşsa, birkaç bin TL maaşla iki kişi çalışıyor olsa da evlilik öncesindeki gibi yaşamak imkansız hale gelmiştir.

Yılın yedi ayında, serinlemek ve ısınmak için ayda bin TL gerekmektedir. Benzin fiyatları sık sık zamlanmaktadır, gezmek, tozmak, modaya göre giyinmek, lokanta ve barlara gitmek zorlaşmaktadır. Hele bebek varsa, doktor vizite ücretleri, aşılar, mamalar, çocuk bezleri büyük meblağ tutmaktadır.

Gençler bekarken, ailelerinin evinde ekonomik sıkıntıyı pek hissetmezler. Kazandıkları paraya, aile katkısı da eklenince istedikleri şekilde yaşamayabilirler.

Evlilikleri sonlandıran “ekonomik sorunlardır” derken bunları kastediyorum.

 

Genç boşanmalarında diğer bir faktör, kadınların eskisi gibi boyun eğmemesi, boşanmadan korkmamasıdır. Geçmişte, kadınların boşanmasını toplum pek  benimsemezdi. Zaman değiştikçe, yeni yaşam biçimindeki sosyal statü ve ilişkiler yeniden oluştukça ve boşanmalar sıradan hale geldikçe kadınların boşanması toplumda anlayışla karşılanmaktadır. Bekar bir kızın ayrı evde yaşamak istemesi hoş karşılanmazken, boşanmış kadınlar için bu tabu ortadan kalkmaktadır. Boşanmış bir kadın ailesiyle yaşamak istemiyorsa rahatlıkla tek başına veya çocuğu-çocuklarıyla ayrı bir evde oturabilir. Kimse bunu kötü karşılamaz. Bir nevi özgürlüktür bu..

.

Diğer yandan Kıbrıslı kültürü, evlenme ve boşanmada veya her durumda, çocukları koruyup kollamaktadır. Bu kültür, gençlerin evlilik kararı verirken kendi tercih, irade ve güçlerini kullanamadıklarını gösteriyor. Neredeyse “evcilik oyunu” gibi bir durum...

Kolayca boşanmaların gizli kalmış nedeni bu olsa gerek..

 

 Niyetim, “muhafazakar ahlakçı” bir tutum izlemek değil..Özgürlüklere karşı çıkmak da değil. Ancak özgürlük, çocukların ve ailelerin özgürlüklerini hiçe sayarak kazanılırsa değeri ve uygulanabilirliği kalmaz..

Gençlerin evlilik konusunda daha ciddi bir şekilde düşünüp karar vermeleri sanırım en doğru yoldur. Günümüzde, birlikte yaşamak ve birbirini iyice tanımak fırsatı vardır. Bu da olmuyorsa, çocuk yapmayı kanımca, kılı kırk yararak düşünmelidirler. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2543 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler