1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KADINLAR EYLEM YAPACAK
KADINLAR EYLEM YAPACAK

KADINLAR EYLEM YAPACAK

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışan kadınlar, uzun zamandır devam eden sorunları ve maaş alamamalarını protesto için 25 Haziran Pazartesi günü boş tencerelerle eylem yapacak. Belediye Emekçileri Sendikası’nda (BES) örgütlü LTB çalışanı kadınla

A+A-

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışan kadınlar, uzun zamandır devam eden sorunları ve maaş alamamalarını protesto için 25 Haziran Pazartesi günü boş tencerelerle eylem yapacak.

Belediye Emekçileri Sendikası’nda (BES) örgütlü LTB çalışanı kadınlar, bugün, “kadın hareketi” imzasıyla dağıttıkları bildirilerle, eyleme destek çağrısı yaptılar ve kadınların boş tencerelerle pazartesi günü saat 10.00’da belediye önünde toplanmasını istediler.

“Tüm kadınlara çağrı! Ayaklanıyoruz” başlıklı bildiride, emeklerinin karşılığını alamadıklarını ve İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının yapılmadığını belirten LTB çalışanı kadınlar, halktan destek istedi.

“ARTIK TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Biz evimize aş, ekmek, çocuğumuza süt alamıyoruz. Bizler Lefkoşa Türk Belediyesi çalışan kadın, eş, kız kardeş ve tüm kadınlar olarak, bu düzeni bizlere layık gören tüm yetkililere tepkimizi göstermek için sokakta olacağız. Lefkoşa halkı belediyene sahip çık. Belediyeyi batıranlara isyanımızdır. Artık sessiz kalmayacağız. Bütün zorlukları sıkıntıları çeken biz kadınlarız. Artık tahammülümüz kalmadı. Gerekirse açlık grevine gideceğiz. Bugün bize yarın size. Tüm kadınlarımızı boş tencerenizi alarak 25 Haziran 2012 Pazartesi günü saat 10.00’da Lefkoşa Türk Belediyesi önünde bekliyoruz.”

BARAKA’DAN DESTEK VE ÇAĞRI

Bu arada Baraka Kültür Merkezi, LTB çalışanı kadınların yapacağı eyleme destek vereceğini açıkladı ve tüm kadınları saat 10.00’da LTB binasın önünde olmaya çağırdı.

Baraka Kültür Merkezi adına Zekiye Şentürkler imzasıyla yapılan açıklamada, aylardır düzenli maaş alamayan, sosyal güvenlik yatırımları yapılmayan ve son bir aydır açlığa terk edilen çalışanların mağduriyetinin üzerine grev haklarının da ellerinden alınmasının ülkenin polis şiddeti ve egemenlerin çıkarlarına göre yönetildiğini ispatladığı vurgulandı.

Kadın emekçilerin bu mağduriyetin altında daha fazla ezildiği ifade edilen açıklamada, “Çalışma yaşamındaki eşitsizliğin yanı sıra evde de çocuk/yaşlı/hasta bakımından ev işlerine kadar tüm yükü çeken kadınlar, mutfaktaki boş tencerenin de ıstırabını üstlenmek zorunda kalıyor” denildi.

Baraka Kültür Merkezi açıklamasında, tüm kadınlar belediye emekçisi kadınlarla dayanışmaya ve pazartesi saat 10.00’da LTB önüne gitmeye çağrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler