1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KADINLAR BİR KEZ DAHA ÇÖZÜME İŞARET ETTİ
KADINLAR BİR KEZ DAHA ÇÖZÜME İŞARET ETTİ

KADINLAR BİR KEZ DAHA ÇÖZÜME İŞARET ETTİ

CTP-BG Kadın Örgütü, bugün yaptıkları ziyarette Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na mektup sundu

A+A-

CTP-BG Kadın Örgütü,  bugün yaptıkları ziyarette Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na  mektup sundu. Kadın Örgütü Eroğlu’ndan sonra de Ledra Palace barikatında, BM Yetkililerine BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’e verilmek üzere aynı doğrultuda bir mektup ilettiler. CTP-BG Kadın Örgütü yarın saat 12.00’de ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofias’ı ziyaret ederek ona da  bir mektup takdim edecek.

 

 

 

CTP-BG Kadın Örgütü’nün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na verdiği mektup şöyle;

 

 

 

 

“CTP Kadın Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kez daha her iki Kıbrıslı lideri ve BM Genel Sekreteri’ni sürdürülen ve çıkmaza sürüklenen  görüşmeleri başarıyla sonuçlandırmaları konusunda daha kararlı bir duruş sergilemeye davet ediyor. İki toplumlu, iki bölgeli bir Federasyon temelinde sağlanacak çözümün genelde ülkemiz insanının, özelde biz kadınların önünü açacak en sağlıklı model olduğuna inanıyoruz.   

 

Tüm Dünya'da olduğu gibi, Kıbrıs'ta da toplumlararası anlaşmazlıktan doğan sonuçlar biz kadınları ve geleceğimiz olan çocuklarımızı en ağır şekilde etkilemektedir. Özellikle Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonlar, ülkemizde yaşam mücadelesi veren her alandaki kadınların kariyer ve sosyal yaşamlarını ve olanaklarını ciddi şekilde kısıtlamaktadır.

 

Biz CTP Kadın Örgütü olarak, Kıbrıs’taki mevcut çözümsüzlük ortamını reddediyoruz. Ülkemizde yaşanan savaşlardan dolayı yeterince gözyaşı döküldüğü ve kayıplar verildiği inancındayız. Yaşadığımız göçler sonucunda hem ekonomik hem de sosyal birçok olumsuzluklar yaşadık. Kıbrıs’ın silahsızlandırılması ve silaha harcanan kaynakların, sağlık, eğitim ve çevre gibi hayati önemi olan alanlara yönlendirilmesi kaçınılmazdır. Daha iki yıl öncesine kadar ümit vadeden müzakere sürecinin şu anda çökme noktasına gelmesini kabullenebilmemiz söz konusu  değildir.   Uluslararası/çoklu konferans öncesinde acilen üzerinde ilerleme kaydedilmesi gerektiği tespit edilen üç ana başlıkta hali hazırda ciddi yakınlaşmalar  sağlanmıştır. Biliyoruz ki, şu an eksik olan en önemli iki unsur cesaret ve son adımları atabilmek kararlılığıdır.

 

Güzel adamızda barış ortamında yaşayabilmek arzularımızı dikkate almanız ve politikalarınızı bu doğrultuda geliştirmeniz bizlere borcunuzdur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler