1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLSİN'
KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLSİN

'KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLSİN'

YKP- FEM, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önüne geçilmesi için yasama, yürütme, yargı organlarını harekete geçmeye çağırdı.

A+A-

 

Yeni Kıbrıs Partisi içerisinde faaliyet gösteren ve feminist örgütlenme olan YKP- FEM, önceki gün Gazimağusa’da işlenen cinayetin, “aşk hikayesi” değil, “kadın cinayeti” olduğunu belirterek, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önüne geçilmesi için yasama, yürütme, yargı organlarını harekete geçmeye çağırdı.

YKP-FEM’in konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasında, cinayetin, ataerkil sistemin meşru gördüğü erkek şiddetini silah olarak kullanan bir erkek tarafından işlendiği görüşü savunuldu.

Açıklamada, “medyanın süsleyerek sunduğu 'erkekçe' mazeretler, erkek egemen sistemi yeniden gözler önüne seriyor. Bu cinayetin sebebi ne aşk, ne sapkınlık, ne de failin doğduğu coğrafyadır. Aslında bu cinayet, erkek egemen sistemin yarattığı faillerin bedenimize, hayatımıza ve emeğimize dair yaptırım uygulama hakkını kendilerinde gördüklerinin bir kanıtıdır” ifadelerine yer verildi.

Bazı medya organlarının haberi işleyiş tarzını da eleştiren YKP-FEM, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Bekleyecek, tek bir kadını daha kaybedecek lüksümüz yok. Tüm kurumlarıyla erkek egemenliğine, erkek şiddetine karşı durmaya devam edeceğiz. Devleti ve medyayı derhal üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler