1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KADIN ÇALIŞMA DAİRESİ' TARTIŞILDI
KADIN ÇALIŞMA DAİRESİ TARTIŞILDI

'KADIN ÇALIŞMA DAİRESİ' TARTIŞILDI

Ekenoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Kadın Çalışmaları Dairesi’ne ilişkin eleştirilerde bulundu

A+A-

 

 

 

CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” konulu gündem dışı konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Kadın Çalışmaları Dairesi’ne ilişkin eleştirilerde bulundu.

Daire yasasının 2002’de geçtiğini ancak oluşumunun uygun bulunmadığını kaydeden Ekenoğlu, yasada değişiklik yapılacağı yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, bu değişikliğin de sadece müdürde aranan özelliklerle ilgili olduğunu söyledi.

Ekenoğlu, BM sözleşmesini kabul eden ülkelerin 4 yılda bir ülkelerindeki kadınların durumuyla ilgili rapor sunması gerekmesine karşın, KKTC’nin tanınmaması nedeniyle bu raporların hazırlanmadığını kaydetti.

Ekenoğlu, gelişimde bir sorun olmadığını ancak toplumsal gelişimi güçlendirme endeksinin dengesiz olduğunu ileri söyleyerek, parlamentoda kadın temsili oranının yüzde 8 olmasının bunun en iyi örneği olduğunu belirtti.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda gerekenlerin yapılması, yasal düzenlemelerin de uygulanması gereğini belirten Ekenoğlu, aile içi şiddetin önlenmesi konusunda eğitime büyük görev düştüğünü söyledi.

Fatma Ekenoğlu, kadın hakları konusunda, çizilen rol modelle bir yere varılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Ekenoğlu, Kadın Çalışmaları Dairesi’nin ise toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizması hayata geçmeden icraatta bulunamayacağını savundu.

 

ÜNVERDİ

 

Eleştirileri yanıtlamak üzere söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kadın Çalışmaları Dairesi hakkında bilgi verdi.

Ünverdi, çok kısa süre önce kurulmasına rağmen daireye başvuranlar bulunduğunu belirterek, kadının statüsünü yükseltilmesi ve maruz kaldıkları saldırıların önlenmesi için özveriyle çalıştıklarını söyledi.

Şerife Ünverdi, sadece kadınları değil, çocukları, gençleri ve yaşlıları da düşündüklerini belirterek, herkese kucak açıp, el birliğiyle sorunları çözeceklerini belirtti.

Ünverdi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda, CTP döneminde başlatılan çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler