1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KADIN BAŞKAN YOK
KADIN BAŞKAN YOK

KADIN BAŞKAN YOK

Güney Kıbrıs’ta pazar günü yapılan ve DİSİ’nin birinci parti olarak çıktığı yerel seçimlerin yankıları sürüyor.

A+A-

 

 

Güney Kıbrıs’ta pazar günü yapılan ve DİSİ’nin birinci parti olarak çıktığı yerel seçimlerin yankıları sürüyor.

Seçim sonuçlarına göre DİSİ’nin yükselişine dikkat çeken Rum gazeteler, vatandaşların sandıklara gitmemesini de irdelemeye devam ettiler ve 2013 yılındaki yapılacak Başkanlık seçimlerini gündeme getirdiler.

Politis, “2013 Yılı İçin Önde Yürüyor... Oranlar Kazandı, Köprüler Attı, İttifaklarda Kazandı... Yerel Seçimlerin Bir Sonraki Günü Önümüzdeki Başkanlık Seçimleri Tartışmasını Başlattı” başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yerel seçimlerde en büyük oy oranına sahip olan DİSİ’nin başarısını öne çıkaran gazete, DİSİ’nin partisel düzeyde oy oranında artış olduğunu, desteklediği belediyelerin çoğunu kazandığını, diğer muhalefet partileriyle köprüler kurduğunu ve ittifakları desteklediğini gösterdiğini yazdı.

Haberi iç sayfada “Nikos Başı Aldı... Kutlamaların Ardından AKEL, DİKO ve EDEK’te 2013’e İlişkin Düşünceler Başlıyor” başlıklarıyla aktaran gazete, yerel seçimlerin ardından DİSİ’nin 2013 yılında Başkanlığı almak için nasıl yatırım yapacağını planladığını, diğer partilerin ise aldıkları zararı hesapladığını yazdı.

Gazete, DİSİ yerel seçimleri kazanırken, Başkan Nikos Anastasiadis’in de güç kazandığına işaret etti.

LİSTELER BAŞKA, GERÇEK BAŞKA

Gazete “Listeler Başka, Gerçek Başka” başlığıyla aktardığı bir başka haberinde de, partilerin geçerli oylar üzerinden aldıkları oranlar temelinde kutlamalar yaptıklarını ya da düşünceler geliştirdiklerini, ancak katalizör rol oynayan güçlü “boykot” faktörünü görmezden geldiğini belirtti.

Partilerin, gerçekçi bir düşünce içerisine girebilmesi için görüntüsel gerçekliği bir kenara bırakmaları ve toplumda temsil edildikleri gerçek seçmen oranlarını incelemeleri gerektiğini aktaran gazete, böyle bir hesaplamanın geçerli oy pusulaları değil, kayıtlı seçmenler temelinde yapılabileceğine dikkat çekti.

Bu çerçevede partilerin aldıkları oy oranlarıyla ilgili yeni bir hesaplama yapan gazete, partilerin bazı büyük kentlerde aldıkları “gerçek” oy oranlarını aktardı.

Buna göre, örneğin Strovolos Belediyesinde DİSİ’nin 42,28 oranında oya sahip olduğunun görüldüğünü yazan gazete, “boykot” da hesaplandığında bu oy oranının yüzde 22,2’ye düştüğünü belirtti. Strovolos Belediyesinde yüzde 24,9 oy oranına sahip AKEL’in ise bu mantıkla, gerçek oy oranının yüzde 13,1 olduğu aktarıldı.

HİÇ KADIN BELEDİYE BAŞKANI YOK

Politis gazetesi bir başka haberinde ise, yerel seçimlerde yüzlerce belediye ve muhtar adayı arasından sadece 20 kadının muhtar olarak seçildiğine, öte yandan herhangi bir kadın belediye başkanının seçilmediğine dikkat çekti.

Seçimin yapıldığı 34 belediyede sadece 4 kadının aday olduğunu belirten gazete, bunlardan hiçbirinin belediye başkanı olarak seçilemediğini belirtti.

Haberde, muhtarlık seçimlerde 20 kadının muhtar olmayı başardığı aktarıldı.

Simerini gazetesi de, yeni seçilen Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve İhtiyar Heyeti Üyelerinin dün ilan edildiğini kaydetti.

PARTİLERİN AÇIKLAMALARI

AKEL’in, “vatandaşın hükümete verdiği mesajı almayı reddettiğini” de yazan gazete, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprinu’nun “seçimlerin en büyük olayının partisinin izole edilmemesi” olduğunu ifade eden açıklamasına yer verdi.

Kendilerine karşı açılan savaşa rağmen dayandıklarını ve AKEL’den gelen 8 Belediye Başkanı seçmeyi başardıklarını söyleyen Kiprianu, destek verdikleri toplam 18 belediye başkanının seçildiğini de belirtti.

Mari’deki patlamadan, ekonomik sorunlardan ve Kıbrıs sorunundan yararlanmak isteyenlerin başarısızlığa uğradığını, seçim atmosferinin AKEL için oldukça olumsuz olduğunu vurgulayan Kiprianu, DİSİ’nin oy oranlarındaki artışı “geçici başarı” olarak nitelendirdi.

DİKO’nun dünkü açıklamalarla seçim sonuçlarını yorumlamadığını yazan gazete, DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu’nun, vatandaşların sandıklara oy kullanmaya gitmemesine dikkat çektiğini belirtti.

Habere göre EVROKO ve Çevreciler de, seçimlere düşük katılımı öne çıkardılar.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler