1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAÇIŞLARINA GÖZ YUMULDU'
KAÇIŞLARINA GÖZ YUMULDU

'KAÇIŞLARINA GÖZ YUMULDU'

Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nda dört gün kalan ve KAYIP İKİ KIZIN BULUNMASINDA ARACILIK YAPTIĞINI SÖYLEYEN E.D. YENİDÜZEN’E KONUŞTU: “KAÇIŞLARINA GÖZ YUMULDU” Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nda bir buçuk yıl önce

A+A-

 

 

Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nda dört gün kalan ve KAYIP İKİ KIZIN BULUNMASINDA ARACILIK YAPTIĞINI SÖYLEYEN E.D. YENİDÜZEN’E KONUŞTU:

 

“KAÇIŞLARINA GÖZ YUMULDU”

 

 

Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası’nda bir buçuk yıl önce, dört gün süreyle kalan ve kayıp iki kızın bulunmasında aracılık yaptığını söyleyen E.D., kızların yuvadan kaçışına yetkililerin göz yumduğunu söyledi.

E.D.’nin annesi L.D. ise yuvadan iki yıl önce kaçan aynı kızın bulunmasına yardımcı olduğunu, son olayda da kızların bulunmasını sağladığı halde polisin kızının ifadesine bile başvurmadığını söyledi.

YENİDÜZEN’e konuşan E.D., yuvada geçirdiği dört gün boyunca yaşadıkları nedeniyle, sorunlar yaşadığı annesine geri döndüğünü anlattı.

Yuvada kalan çocukların üzerine çok fazla gidildiğini, yuvada kalan görevlilerin çocukları anlamadıklarını ifade etti.

 

 

İZLERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN BULUNDU

E.D. kaçan arkadaşları ile 5. günde sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden temasa geçtiği, ve eve gelmelerini istediğini anlattı. E.D., kaçan kızların ertesi gün evlerine geldiğini, kendisinin de hemen polise ve yetkililere haber verdiğini ifade etti.

Yuvada kaldığı süre içerisinde konuşmalarına, birlikte odalarına çekilmelerine izin verilmediğini söyleyen E.D., ailelerinden getirmelerini istedikleri giyecek ile pek çok eşyaya izin verilmediğini söyledi.

Kaçan kızların, arabasına bindikleri çocuğu tanımadığını ifade eden E:D., yurtta çok kötü bir ortam olduğunun altını çizdi.

“Yetkililer çocuklara kötü davranıyordu. Ben şahit olduğum bir olay var. Arkadaşımla dershaneye gidecektik. Arkadaşım S. orada olan yetkililerden birine seslendi ve yetkili dönüp, ‘S. Artık beni ilgilendirmiyor’ dedi. Benim ekleyeceğim şey bu olaydan sorumlu olan görevlilerin yargılanmasıdır. Yurdun bir bekçisi bile yok,” diyen E.D., kendisinin annesiyle anlaşamadığı için yuvaya gitmek istediğini, ancak oradaki ortamı gördükten sonra hemen eve geri dönmek istediğini anlattı.

 

 


Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel:

 

“Sorumlular belli”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi’nde, Sosyal Hizmetler Uzmanı olarak çalışan Barış Başel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kendisine atfen yazdığı yazıya sadece güldüğünü, gerçekleri kapatmayı amaçladığını ve oradaki görevli ve sorumluların kim olduğunun belli olduğunu söyledi.

Söz konusu çocuklar yuvadan kaçtığını ancak yedi gün boyunca hiç kimse kılını bile kıpırdatmadığını ifade eden Başel, bir tek bakanlık müsteşarının duyarlı davrandığını ifade etti. “Çocukları, geçmişte yuvada kalan çocuklar ile sokağa itilmiş çocuklar arasında topladığımız istihbarat sayesinde bulduk,” diyen Başel, elindeki belgenin, yuvadaki görevli annelerin tuttuğu kayıt defteri olduğunu ancak bu kayıtların üst makamlara çıkmadan arşive kaldırıldığını vurguladı. “Bu güne kadar o yuva ile ilgili ne rapor tutulmuşsa hepsi Sosyal Hizmetler’in arşivinde vardır zaten. Olay budur. Beni korkutmak amacıyla yapılmış bir şeydir ancak susmayı düşünmüyorum,” diyen Başel, yuvada kalmış çocuklar ve ailelerinin konuşmaya başladığını, bakan için bundan daha güzel bir belge olamayacağını ifade etti. Başel, “Koskoca devlet iki çocuğa sahip çıkamadı. Beni en çok üzen, yedi gün boyunca kimsenin kılı kıpırdatmaması ve ‘zaten kaçardı, şimdi bir çocuğumuzu daha götürdü,’ denmesidir. Sorumluların yargılanması lazım ve bunun için elimden geleni yapacağım,” dedi.

 

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1950 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler