1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kaçaklar AF İÇİN sayılmalı
Kaçaklar AF İÇİN sayılmalı

Kaçaklar AF İÇİN sayılmalı

“Aramızda kaçağa girmiş yabancı işçiler, çalışanlar da vardır. Bunların da yasallaşması bakımından bu sayıma girebilmeleri gerekir."

A+A-


BAŞBAKAN KÜÇÜK: “YENİ MUHACERET YASASIYLA AFLARDAN YARARLANMALARI İÇİN KAÇAKLARIN DA SAYILMASI GEREKİR”

“EVLERE KAPATACAĞIMIZ İÇİN ÖZÜR DİLERİM…BU SON”

Başbakan İrsen Küçük, geçtiğimiz gün komitede değişikliğe uğrayan ve Meclis’te yasalaşmasıyla uygulamaya girecek yeni Muhaceret Yasası’nın bazı aflar içerdiğini açıkladı, “Kaçağa düşmüş insanların bu aflardan yararlanabilmesi için sayımda yer almaları gerekir” diye konuştu.

Başbakan, sayımın son kez insanların evlere kapatılarak yapılacağını da yineledi ve halktan özür diledi.

Başbakan İrsen Küçük yarın yapılacak sayımla ilgili açıklamasında, “Halkımız çekinmesin, sayıma katılsın. Özellikle ülke planlamasının isabetli bir şekilde yapılabilmesi için gerekli olan bir sayımdır. Halkımızdan bir kez daha özür dileyerek söylemek istiyorum, son bir kez halkımız evlere kapatılmış olacaktır. Gerekli tedbirleri de hükümet olarak planlama örgütü olarak aldık. İleriki yıllarda herhangi bir nüfus sayımında insanımız bir kez daha evlere kapatılmayacaktır” dedi.

Nüfus sayımının, ekonomik  program ve  plan çalışmalarına doğru yön vermek bakımından önemli olduğunu belirten Küçük, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)’nün toplayacağı bilgilerin tamamen planlama örgütünde kalacağını, başka bir daire ile paylaşılmasının mümkün olmadığını da vurguladı.

Nüfus sayımı konusunda pek çok yorumlar yapıldığını belirten Küçük, hazırlık aşamasından itibaren Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen uzmanlarla DPÖ’nün istişare halinde olduğunu kaydetti.

Sayımın tamamen şeffaf ve hiçbir ön hükme dayanmadan gerçekleşeceğini vurgulayan Küçük, sayım günü için yedi gözlemcinin görev yapacağını belirtti.

AF VE KAÇAKLAR DURUMDA OLANLAR

Yeni muhaceret yasası ile yarınki sayımın ilişkisi hakkında ise Başbakan Küçük, şunları kaydetti:

“Aramızda kaçağa girmiş yabancı işçiler, çalışanlar da vardır. Bunların da yasallaşması bakımından bu sayıma girebilmeleri gerekir. Meclisin ilgili komitesinden oy birliği ile çıkan muhaceret yasası vardır. Bu muhaceret yasası bazı aflar içermektedir. Kaçağa düşmüş insanların bu aflardan yararlanabilmesi için de sayımda yer almaları gerekir.”

Bu haber toplam 1021 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler