1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAÇAKÇILIK BÜYÜDÜ
KAÇAKÇILIK BÜYÜDÜ

KAÇAKÇILIK BÜYÜDÜ

Ülke gündeminin önemli konularından birisi olan kaçak et ve hayvan konusu, yerli hayvan üreticilerini çileden çıkardı. Ülke genelindeki bütün hayvancılar, ürünlerini satamamaktan şikâyetçiyken, hükümetin bu konuda hiçbir girişimde bulunmadığı da öne sürül

A+A-

 

Ülke gündeminin önemli konularından birisi olan kaçak et ve hayvan konusu, yerli hayvan üreticilerini çileden çıkardı. Ülke genelindeki bütün hayvancılar, ürünlerini satamamaktan şikâyetçiyken, hükümetin bu konuda hiçbir girişimde bulunmadığı da öne sürülüyor. Özellikle Güney’den büyük oranda hayvan kaçakçılığının yapıldığı ülkemizde, hükümetin hiçbir önlem almadığı gibi, hiçbir denetlemede bulunmaması da, hayvancıların hükümeti kaçakçılığın bir parçası olarak görmesine neden oluyor.

Son dönemlerde gündemde olan hayvan ve et kaçakçılığı konusu ile ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, ülkede her konuda kaçakçılığın mevcut olduğunu ve bu durumun yıllardır süre geldiğini belirtti. Hayvan ve et kaçakçılığı konusunun önüne geçmek adına birçok çalışma yaptıklarına dikkat çeken Naimoğluları, ülkede kayıt sistemi olmayışı nedeniyle hiçbir sonuç alınamadığına işaret etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci ise, kaçak hayvan konusunda bakanlığın ciddi denetimlerde bulunduğunu iddia etti. Toplu hayvan kaçakçılığı konusunda sınırlarda yapılan denetimlerin ciddi boyutlara ulaştığına vurgu yapan Deveci, bu konuda olumlu sonuçlar elde edildiğini öne sürdü.

Kuzey Kıbrıs’a güneyden gelen kaçak et ve hayvanlar yerli hayvan üreticilerini çileden çıkardı. Ülke genelindeki bütün hayvancılar, ürünlerini satamamaktan şikâyet ediyor. Hükümetin denetim konusunda hiçbir girişimde bulunmadığını öne süren hayvancılar duruma isyan ediyor. Özellikle Güney’den büyük oranda hayvan kaçakçılığının yapıldığı ülkemizde, hükümetin hiçbir önlem almadığı gibi, hiçbir denetlemede bulunmaması da, hayvancıların hükümeti kaçakçılığın bir parçası olarak görmesine neden oluyor. Konu ile ilgili son olarak Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın ziyaret ettiği ve köylülere “önümüz çok karanlık” cümlesini kurduğu Yiğitler köyü hayvancıları, mevcut kaçakçılık konusu ve diğer sorunlar ile ilgili YENİDÜZEN’e konuştu.

“DENETİM YAPILMIYOR”

Kaçakçılık konusu ile ilgili görüşlerini belirten Yiğitler köyü hayvancıları, hükümetin konu ile ilgili hiçbir denetim yapmadığından yakınıyor. Öte yandan hayvancılar, ülkede bulunan üç büyük et firmasının, yerli hayvancılardan ürün satın almadığını belirtirken, hükümetin neden bu firmaları denetlemediğini merak ediyor. Hükümetin ilgili kurumlara, kestikleri hayvanları nereden buldukları sorusunu neden soramadığını merak ettiklerini belirten hayvancılar, bu durumu bir göz yumma olarak değerlendiriyor. Öte yandan Güney’den getirilen büyük ölçekli kaçak hayvanın, yine devlet yetkilileri tarafından mühürlenerek resmileştirildiği, hayvancılar tarafından iddia edilirken, devlette bu kaçakçılığın bir parçası olarak görülüyor.

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 931 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler