1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KABUL EDİLEMEZ'
KABUL EDİLEMEZ

'KABUL EDİLEMEZ'

Eroğlu’nun BM Genel Sekreteri Moon’a yaptığı öneri, Güney’de tepkiye neden oldu

A+A-

 

  

Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu’nun “doğal gaz kararlarının iki tarafın kuracağı bir komite tarafından alınması ve elde edilecek gelirin mülkiyet başlığının çözümünde kaynak olarak kullanılması” şeklindeki önerisi Rum hükümeti ve siyasi partileri tarafından “kabul edilemez” şeklinde nitelendirildi.
Haravgi ve diğer gazeteler; gerek Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu gerekse siyasi parti temsilcilerinin dün yaptıkları açıklamalarda Eroğlu’nun önerisini reddettiklerini yazdılar.
Habere göre Stefanu, önceki günkü açıklamasında; Eroğlu’nun söz konusu önerisinin, “BM ve AB üyesi olan bir ülkenin bir egemenlik hakkını iki toplumlu bir konuya indirgemeye çalıştığını, bu yüzden kabul edilmesinin söz konusu olamayacağını” savundu.
Güney Kıbrıs’ın, Türkiye’nin imzalamadığı ve kabul etmediği BM Deniz Hukuku Anlaşması’na göre hareket ettiğini öne süren Stefanu; hükümet olarak Türkiye’nin tepkilerini yakından takip ettiklerini ve gerek politik gerekse diplomatik alanda tüm önlemleri almakta olduklarını vurguladı.

“SONA ERMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Stefanu; doğal gaz çıkarma çalışmalarının sona erdirilmesinin de söz konusu olmadığını vurgulayarak, “tüm koşulları düşünüp tarttıklarını ve araştırma sondajının devam etmesi kararı aldıklarını” ifade ederek; “Şimdi bu inceleme sondajının devamı aşamasında bulunuyoruz. Nokta” şeklinde konuştu.
Doğal gaz aramalarında ikinci tur ihaleye çıkılmasının geciktiği yönünde eleştirilerin sorulması üzerine ise Stefanu; bugüne kadar gerek doğal gaz kazılarının başlaması gerekse İsrail’le Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) belirlenmesi anlaşmasının imzalanması konularında da benzer iddiaların gündeme geldiğini, ancak tüm buların zamanında, hatta daha erken gerçekleştiğini söyledi.
Aynı şeyin ikinci tur ihale için de geçerli olduğunu belirten Stefanu; ikinci turun ne zaman yapılacağı belli olduğunda, bunun açıklamasının yapılacağını ifade etti.
Stefanu; çıkarılacak doğal gazı değerlendirilmesi konusunda İsrail’in yanı sıra başka önerilerin de mevcut olduğunu, tüm önerilerin değerlendirilerek bir karara varılacağını sözlerine ekledi.

 

SİYASİ PARTİLERDEN SERT TEPKİ VE HRİSTOFYAS’A ELEŞTİRİ

Gerek hükümet ortağı AKEL gerekse muhalefetteki siyasi partilerin temsilcileri önceki gün yaptıkları açıklamalarda Eroğlu’nun önerisine sert tepki gösterdiler.
Habere göre, AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis; Eroğlu’nun önerisinin, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını görmezden geldiğini ve tamamen kabul edilemez olduğunu” iddia etti.
Lukaidis; “Eroğlu’nun kendisinin işine gelen şeyleri söylediğini” savundu ve “duruma göre Türk yönlendirmelerine hizmet eden unsurlar ortaya koyuyorlar” iddiasında bulundu.
Kıbrıslı Türklerin de doğal gaz zenginliğinde hakları bulunduğunu öne süren Lukaidis, ancak bu hakların ya Kıbrıs Cumhuriyeti nezdinde ya da Kıbrıs sorununun çözüme ulaşması durumunda uygulanabileceklerini savundu. Lukaidis ayrıca, Türkiye’nin tehditlerine rağmen doğal gaz sondaj çalışmalarının durdurulmayacağını belirterek Türkiye’nin tehditlerinin müzakere sürecine zarar verdiği iddiasında da bulundu.
Diğer yandan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, eleştiri oklarını Hristofyas’a yönelterek, Hristofyas’ın Kıbrıslı Türklerin de çözüm olsun ya da olmasın doğal gazdan elde edilecek gelirden faydalanacakları şeklindeki açıklamasının “Eroğlu’nun kabul edilemez önerisine” sebep olduğunu ileri sürdü.
Güney Kıbrıs’ın Türkiye’nin tehditlerini BM Güvenlik Konseyi ve Avrupa Konseyi’ne taşınması gerektiğini savunan Anastasiadis, Türkiye’nin yasal olmadığını ileri sürdüğü araştırmaları için ise yazılı şikayetlerle yetinilmemesi gerektiğini belirtti.
DİKO Başkanı Marios Karoyan da, Eroğlu’nun önerisinden Hristofyas’ı sorumlu tuttu ve Hristofyas’ın açıklamasının Kıbrıs Türk tarafına yanlış yorumlama fırsatı tanıdığını ileri sürdü.
Karoyan, durumun değerlendirilmesi için Ulusal Konsey’in hemen toplanması çağrısı da yaptı.
EURO.KO Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas da Eroğlu’nun önerilerinin sorumlusunun Hristofyas olduğunu savundu ve Hristofyas’ın tam olarak ne kastettiğinin açıklanması talebinde bulundu. 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 640 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler