1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KABİNEDE 4 BAKAN MI DEĞİŞİYOR?
KABİNEDE 4 BAKAN MI DEĞİŞİYOR?

KABİNEDE 4 BAKAN MI DEĞİŞİYOR?

Başbakan İrsen Küçük, ‘kabine değişikliği ajandası’ ile yaptığı Ankara ziyaretinin ayrıntıları kulislerde konuşulmaya başlandı. Bir süreden beridir, UBP içerisinde yükselen sesler, ‘başarısız’ bakanlar, başbakan-bakan tartışmalar

A+A-

 

Başbakan İrsen Küçük, ‘kabine değişikliği ajandası’ ile yaptığı Ankara ziyaretinin ayrıntıları kulislerde konuşulmaya başlandı.

Bir süreden beridir, UBP içerisinde yükselen sesler, ‘başarısız’ bakanlar, başbakan-bakan tartışmaları, hükümetteki huzursuzluk, parti içerisindeki ‘makam-mevki’ kavgaları kabine değişikliğini gündeme getirdi.

Zaten Başbakan İrsen Küçük, kabinesini kurarken, varolan parti içi çatışma savaşa dönüşmüştü. Şimdi bu savaşın daha da büyüyeceği tahmin ediliyor.

Evet Başbakan Küçük, 4 bakanın kabine dışında kalmasını istemiş Ankara’da…

UBP kulislerinden alınan bilgilere göre, önceleri 3 bakanın kabine dışında kalmasını isteyen Küçük, son anda bir bakanın daha üzerini çizdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun prensleri olarak bilinen Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun’u olası bir kurultayda kendine karşı gören Küçük, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün de üzerini çizmiş durumda…

İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “Lider Eroğlu’dur” sözlerinin ardından ise Küçük, ile Çavuşoğlu arasında büyük bir gerginlik yaşandı. Küçük, Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak, bağırdı, çağırdı. O gün bu gündür başbakan ile bakanın arası epeyce açık…

Çavuşoğlu’nun söylediklerini bir türlü hazmedemeyen Küçük, Çavuşoğlu’nu da kabinenin dışında bırakmayı planlıyor.

UBP içerisindeki sancılı süreç devam ederken, iplerin kopma noktası olarak da Bütçe sonrası işaret ediliyor.

Bütçeyi oyçokluğu ile Meclis’ten geçirmeyi planlayan Küçük, bu yüzden hamlesini yılbaşı sonrasına ertelemiş.

Küçük, böylece hem kendine karşı yükselen sesleri bir nebze kısacak hem de Saray’ın ‘Adamları’ olarak gördüğü bakanları kabine dışında bırakarak ‘güç bende’ mesajını verecek.

Peki olası bir kabine değişikliğinde kimler bakan olacak?  

Bir isim belli…


 

Kapatın Bakanlığı!..

 

Dün Çevre Paneli yapıldı, Türkiye’den dalında uzman kişiler geldi, bilgilerini paylaşmak için… Ancak 15 kişiyi geçmedi katılımcı ve ne yazık ki açılış açılış gezen ne Çevre Bakanı ne de Daire’den tek bir yetkili vardı salonda… Bence kapatın Çevre Bakanlığı’nı ne işe yarıyor ki, zararı dışında!..

 

 

 


 

Bu işin sonu iyi bitmez

“Klimalar, arabalar, havuzlu villalar sayıları ile falan eğer zannediliyorsa ki dünyayı saran ekonomik krizden yakamızı sıyıracağız, nanik!

Bu işin sonu beterince mahkemelerde, yenecek hacizlerde, yaşanacak iflaslarda ve dolayısıyle tüm çarşı pazarı saracak işsizlikte biter!

İkide birde zam dayatmak da kurtarıcı olmaz!

Akıllar başlara geri dönmeli…

Oturup iktidarı, muhalefeti, sendikaları, Bankaları, ticaret, sanayi ve öteki sektörlerin Birlikleri ile ne yapılması gerektiği konusunda mutabakata varılmalı…”

 

EŞREF ÇETİNEL

 


Psikolojimiz bozuk…

 

“Bozdu biz insanları…

Özelleştirme adı altında…

Peş keş çekilen kurumlarımızın olması…

Bozdu biz insanları…

Trafikte her gün yollarda ölüyoruz…

Yaya geçidi olmayan dört yol kavşağında…

Daha geçen gün 11 yaşında bir canın gitmesi…

Ama trafikte, çevrede mangalda kül bırakmayan bir hükümet olması…

Bozdu biz insanları…

Ülke olarak ‘Beslemeler’ diye bir aşağılamaya maruz kalmamız...

Ne gık, ne mık, hatta az bile diyen bir hükümetimiz olması…

Bozdu biz insanları…

Önce ‘7 buçuk, sekiz’ diyen…

Sonra ‘kalabalığız’ diyen bir başbakanımızın olması…

Ardından kendi insanına ‘geri zekalılar’ diyen bir bakanın ortaya çıkması…

Bozdu biz insanları”

 

Haldun CAMBAZ

 


AHVAL

 

“Haluk Levent olayı çok ilginç gerçekten. Düşünün. Ülke sathında bilinen biri, Türkiye’de değil de KKTC’de tutuklanıyor. İkili anlaşmalar gereği suçluların iadesi kapsamında bizim poliste adamı tutukluyor. Açıkçası işin bu aşamasından çok olayın başlangıç kısmı beni çok ilgilendiriyor. Bu kadar ünlü bir kişi, KKTC’ye herhalde Türkiye’nin bir hava veya deniz limanından polis kontrolünden geçip gelmiştir. Yüzerek ya da uçarak gelmesi mümkün değildir. Peki ama Türkiye’de gümrük ve pasaport kontrolünden geçtiğine göre oranın polisi bu adamı neden tutuklamadı? Madem aranıyordu neden geçişine izin verdi? Yani eğer TC polisi Türkiye çıkış kapılarını böyle kontrol ediyorsa vay halimize. Ünlün bir kaçak(!) bile ülkemize salıverilmişse böylesine varın siz ünsüzlerin sayısını hesap edin.”

 

BÜLENT DİZDARLI…

 


 

“2004 ve 2005’te söylediklerimiz, hayallerimiz bugün teker teker yapıldı. Daha yürünecek çok yol olsa da altyapı ve sistemi kuruldu. Uyum, üzüm yemeye çalışmak ve iyi niyet sonuca gitmede büyük önem taşıyor. Üretim için de ‘eğitimli işgücü ve düşük faizli kredi’ gerekli…

İkisi bir arada olmazsa olmaz.”

 

Hürrem Tulga (KTEZO Başkanı)

 


 

 

“Ne mutlu Türkiye Cumhuriyeti bireyleri olarak sizlere, ne mutlu yavruvatan KKTC insanı olarak bizlere, ne mutlu Türk milleti olarak hepimize ki; kendi ekseninde istikametini belirlemiş, kendine özgü onurlu ve emin duruşuyla dünyayı sarsan küresel ekonomik krizi hissetmeden yoluna devam eden, istikrarlı bir hükümet iş başındadır”

 

İrsen KÜÇÜK (Başbakan)

 


"Eğitim kurumlarında Atatürk milliyetçiliğine, Atatürk ilke ve devrimlerine aykırı, demokrasiyi ortadan kaldırıcı siyasal ve ideolojik telkinler yapılmasına ve bu nitelikteki eylemlere karışılmasına hiçbir şekilde meydan verilmez." Bu cümle KKTC'deki milli eğitimin temel ilkeleri içerisinden alınmıştır. Ayrıca cümle "Demokrasi bilincinin geliştirilmesi" başlığı altında düzenlenmiştir. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu! Ben bu güne kadar demokrasiyi anlamamışım...”

 

Aslı Murat’ın profilinden…

 


 

Çevre Paneli yapıldı, katılımcılar 15 kişiyi geçmedi. Oysa çevre için ne kadar insan ‘nutuk’ atıyor. En başta da Çevre Bakanı…

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3185 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler