1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KABAK TADINDA ÖZELLEŞTİRME YASASI VE KABAK ÇEKİRDEĞİ
KABAK TADINDA ÖZELLEŞTİRME YASASI VE KABAK ÇEKİRDEĞİ

KABAK TADINDA ÖZELLEŞTİRME YASASI VE KABAK ÇEKİRDEĞİ

Uzun ve yoğun tartışmalardan, eylemlerden ve hatta süresiz grevlerden sonra UBP hükümeti kendinden istenilen şekliyle özelleştirme yasasını meclisten ve meclis kayıtlarına göre de ‘oybirliği’ ile geçirdi. Sendikalar bu son aşamada sessizdi&#

A+A-

 

 

 

Uzun ve yoğun tartışmalardan, eylemlerden ve hatta süresiz grevlerden sonra UBP hükümeti kendinden istenilen şekliyle özelleştirme yasasını meclisten ve meclis kayıtlarına göre de ‘oybirliği’ ile geçirdi.

Sendikalar bu son aşamada sessizdi… İlerici muhalefet partileri ise, yasayı uzun uzun ve eni-konu eleştirdi ama nedense oylamaya katılmadı, eleştirilerinden anlaşılan ‘hayır’ tavrını oyu ile meclis kayıtlarına tescil ettirmedi; yani bir anlamda bu yasa ile ilgili tavrının ne olduğunu kamuoyuna duyurmadı. “Mutlaka bir stratejik durum var” diye düşünerek ülkeye ‘hayır’lı olsun demek gerek…

Kabak çekirdeği Türkiye’de çok tüketiliyor, belediyeler ise çevre kirliliği yarattığından şikayetci. ‘Neyi var bu kabak çekirdeğinin de insanlar ısrarla ve önlenemez şekilde tüketiyor’ merağının cevabı internette dolaşmaya başladı… Avrupa’da eczanelerde küçük şeffaf kutularda bile satıldığı tespit edilen kabak çekirdeği nelere kadirmiş?! Bilim insanları ne der bilinmez, aşağıdaki bilgileri kabak çekirdekçiler mi yazmış o da belli değil, ama birileri kabak çekirdeğinin her derde deva olduğuna dair fetva vermiş, birileri de avuç avuç tüketiyor, yaşadığı çevreyi kirletme pahasına….

Kabak çekirdeği  ciddi bir bağırsak kurdu düşürücü imiş, tuzsuz tüketildiğinde çok  hızlı ve etkili bir şekilde tenyanın dökülmesine neden oluyormuş. Ama asıl mucizesi, iyi huylu prostat büyümesini, (BPH) azaltması ve hatta önlemesi; buı özelliği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş imiş. Yine BPH'la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı oluyormuş. Bu  mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyormuş ve yapılan araştırmalara göre, kabak çekirdeğinin içerdiği karotenoidle beslenen erkeklerin BPH riski düşük oluyormuş.

Kabak çekirdeği kalın bağırsak kanseri riskini de azaltıyormuş; içerdiği E vitamini ile de hücre zarının oksitlenerek bozulmasını önlüyormuş. Yine E vitamini geç ihtiyarlamayı ve yaşlılığı genç gibi geçirmeyi sağlıyormuş. Ayrıca, kabak çekirdeğinin lif içeriği de su tutup şişerek tokluk hissi verdiği için, bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor, kabızlık sorunu ortadan kalkıyor, dolayısıyla da antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyormuş ve hem diyet yapmış hem de kanser riskini azaltmış olunuyormuş.

Araştırmalara göre, kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından zenginmiş… Ayrıca içinde kemikler ve iştah için önemli bir madde olan çinko bile varmış. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacının tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacının tamamını karşılıyormuş.

Kabak çekirdeğinin omega 3 ve omega 6 içeriği, beyin  fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor, zihinsel gelişimi olumlu yönde  etkiliyormuş. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluşumu, damarların esnemesini ve dolayısıyla kalp problemlerinin azalmasını sağlıyormuş; bu alanda ilaç yapım çalışmaları varmış…

Kabak çekirdeği fosfor da içeriyormuş; fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler, kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor. Dolayısıyla ve özellikle erkeklerde, belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyormuş kabak çekirdeği… Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan, kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolesterol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyormuş. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyormuş.

Türkiye’de çok tüketilen kabak çekirdeği için sıralanan yararlar bunlar; Kuzey Kıbrıs’ta da tüketilmeye başlandı… Yerel yönetimlerin gözü aydın, etraf pislikten geçilmeyecek… UBP’li yerel yönetimler çevre kirliliği konusunda fazla duyarlı değil de, olan CTP’li yerel yönetimlere olacak… Sağlıklı olduğuna dair fetvası verilen kabak çekirdeğinin sürekli tekrarlanacak olan kirliliğini temizlemek kolay olmayacak…

Fetva doğru ise, ne ise; ya fetvayı veren kabak çekirdeği üreticileri ise?!..

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 965 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler