1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. K-PET MAHKEMELİK
K-PET MAHKEMELİK

K-PET MAHKEMELİK

PETROL – İŞ, K-PET ile ilgili yasal süreç başlatıyor. DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis ve PETROL-İŞ Genel Başkanı Levent Şentan imzasıyla gönderilen basın açıklamasını tam metni şöyle. “Hükümetin K-PET’te İnkişaf Sandığı’

A+A-

 

 

PETROL – İŞ, K-PET ile ilgili yasal süreç başlatıyor. DEV-İŞ Genel Başkanı Mehmet Seyis ve PETROL-İŞ Genel Başkanı Levent Şentan imzasıyla gönderilen basın açıklamasını tam metni şöyle.

                                     

 

 

“Hükümetin K-PET’te İnkişaf Sandığı’na ait %48 hissenin %38’ini ve OMW’ye ait %52 hisseyi ihale mi? Değil mi? Belli olmayan şaibe dolu bir süreç ile satışa çıkmasına ilişkin DEV-İŞ’e bağlı Petrol-İş Sendikası olarak eylem hakkımız saklı olarak dava yoluna başvuruyoruz.

 

Avukatımız Şefik Ahçıoğlu ile birlikte yapılan incelemede İnkişaf Sandığı Yasası madde 3’te belirtildiği şekli ile “İnkişaf Sandığı İdare Meclisinin hisselerin 1/5’inden fazlası üzerine tecavüz edemeyeceği ve bunun için KKTC Cumhuriyet Meclisi onayı gerektiği” görülmüştür.

 

Bu durumda İnkişaf Sandığına ait %48 hissenin %9.6’lık bölümünden fazlasının KKTC Meclisi kararı olmaksızın satılması yasal olarak mümkün değildir. Ayrıca, İnkişaf Sandığının hala daha rüçhan hakkını kullanmadığı OMW’ye ait %52 hisse ile ilgili teklif alması da simsarlıktır ve İnkişaf Sandığının böyle bir görevi olamaz.

 

Bu olgulara ilave olarak daha başka hukuksal olgular da daha sonra Avukatımız tarafından kamuoyu bilgilendirilecektir.”

 

 

Bu haber toplam 807 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler